
Europa je u protekloj godini uspješno obavila dokidanje energetske ovisnosti o nafti i plinu iz Rusije, ali potpuni prekid ruskih izvora energije za europsko tržište sa sobom još nosi brojne izazove, istaknuto je na konferenciji "Aktualni izazovi europske energetske sigurnosti" u organizaciji Jadranskog naftovoda koja je u zagrebačkom hotelu Hilton Garden Inn okupila 300-tinjak predstavnika naftnog biznisa, regulatora i znanstvenih institucija.
Budući da je ta tradicionalna konferencija Janafa priređena prvi put nakon trogodišnje stanke zbog koronakrize i ruske invazije na Ukrajinu, pitanje prijelaza Europe s pretežito ruskih energenata na druge izvore energije našlo se u središtu Janaf-ova skupa.
Predsjednik Uprave Janafa Stjepan Adanić istaknuo je u pozdravnom govoru sudionicima konferencije da se energetski sektor pokazao otporan i spreman za prilagodbu tijekom svih oscilacija kojima je bio izložen u posljednje vrijeme.
Značajni kapaciteti
- U razdoblju koje je obilježeno volatilnošću cijena energenata i prijetnjama opskrbi, negativnim kretanjima na globalnim financijskim tržištima te inflatornim pritiscima, Janaf je očuvao sigurnu opskrbu, kako hrvatskih energetskih potreba, tako i onih unutar Europske unije i zemalja u okruženju - naznačio je Adanić. Skrenuo je pozornost na činjenicu da je Jadranski naftovod spreman i nadalje povezivati naftne kompanije s tvrtkama u okruženju i njihovim krajnjim korisnicima te preuzeti ključnu ulogu jednog od naftnih čvorišta europskog kontinenta.
- Svojim značajnim transportnim kapacitetima kako za domaće, tako i za inozemne korisnike - a podsjetio bih, instalirani kapacitet transporta je 24 milijuna tona godišnje dok su naši kapaciteti spremničkih prostora 2,1 milijun metara kubnih za sirovu naftu i 242.000 metara kubnih za naftne derivate - Janaf već sada osigurava pouzdanu i sigurnu opskrbu ovog dijela Europe - naveo je Adanić.
Voditelj predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Ognian Zlatev, osvrnuvši se u obraćanju sudionicima Janaf-ova skupa na dokidanje europske ovisnosti o ruskom plinu i naftu, podsjetio je da su mnogi prije godinu procjenjivali da je prelazak na druge izvore energije teško ostvariv. Svjedoci smo, dodao je, da je dokidanje energetske ovisnosti o Rusiji itekako moguće.
Diverzifikacija izvora
- Idućih mjeseci države članice EU trebaju predočiti planove za ostvarenje temeljnog plana RePowerEU, koji će im omogućiti veći udio obnovljivih izvora energije u energetskom miksu, dekarbornizaciju i zaštitu okoliša - istaknuo je Zlatev.
I ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović osvrnuo se u uvodnome izlaganju sudionicima skupa na važnost plana RePowerEU i energetsku krizu.
- Prošle godine donijeli smo odluku o proširenju kapaciteta LNG terminala na Krku koji je od strateškog značenja i za ostvarenje RePowerEU plana, i kao odgovor na povećane potrebe Europe za diverzifikacijom izvora energije. Osim strateških poteza koje vučemo kao Vlada, donosimo pakete energetskih mjera radi zaštite standarda građana kako bismo olakšali i njima i gospodarstvu da prebrode trenutačnu situaciju. Osigurali smo stabilne cijene električne energije, plina i goriva - rekao je Filipović. Osvrnuvši se na značaj Janafa za sigurnost opskrbe i dostupnost energenata, Filipović je istaknuo da poslovanje Janafa svjedoči da Hrvatska može biti pouzdan i dobar partner svim državama u okruženju.
U svom je izlaganju na skupu u Hilton Garden Innu pod nazivom "Geopolitika energije u Europi: kratkoročni i dugoročni izgledi" Tomislav Gelo s Katedre za makroekonomiju i gospodarski razvoj zagrebačkog Ekonomskog fakulteta pošao od strukture potrošnje energenata u Europskoj uniji..
Dugoročni izgledi
Podsjetio je da u Europi najviše otpada na potrošnju nafte, 35 posto, i prirodnog plina, 24 posto.
- Iako 70 posto energetske potrošnje u Europi otpada na fosilna goriva, postoji tendencija smanjivanja tih izvora energije u potrošnji - napomenuo je Gelo i istanuo da EU 56 posto potreba za energentima zadovoljava iz uvoza. EU, dodao je Gelo, vrlo je dobro prebrodila krizu s otežanom opskrbom naftom i plinom iz Rusije. Diverzifikacija opskrbe je uspjela i nastavlja se, dodao je Gelo, nakon čijeg su izlaganja uslijedile prezentacije Adriana Jasimija iz Energetske zajednice, nevladine organizacije sa sjedištem u Beču, koja potiče energetsku suradnju EU i europskih država izvan Unije te konzultanta Eugenea Lindella iz konzultantske tvrtke FGE sa sjedištem u Londonu.