FINANCIJSKA PISMENOST

80% pripadnika prve digitalne generacije razmišlja o financijskoj stabilnosti u mirovini

Istraživanje je pokazalo da generacija Z, unatoč stereotipima o impulzivnom trošenju, jasno razumije vrijednost planiranja i štednje
 /Shutterstock

Više od 80 posto mladih već štedi, dok ih jednako toliko ističe kako im je stabilnost u mirovini ključna - pokazalo je istraživanje koje su 2024. godine proveli Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava (UMFO) i Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu.

U istraživanju o stavovima generacije Z o štednji i financijskoj budućnosti sudjelovalo je 290 ispitanika. Rezultati istraživanja upućuju na rastuću financijsku svijest generacije Z koja - unatoč stereotipima o impulzivnom trošenju - jasno razumije vrijednosti planiranja i štednje. Prva generacija koja je u potpunosti odrasla uz internet i pametne telefone suočava se s izazovima modernog financijskog svijeta, ali digitalne alate s kojima je odrasla koristi i za bolje upravljanje osobnim financijama.

image
/Shutterstock

Ulaganje u financijsku pismenost

Kad je riječ o mirovinama, mladi se s obveznim mirovinskim fondovima, odnosno drugim stupom mirovinskog sustava, susreću već pri prvom zaposlenju. Naime, svi zaposleni moraju odabrati obvezni mirovinski fond u roku od mjesec dana od svojeg prvog zaposlenja. Ako to ne učine, Regos će ih automatski rasporediti u neki od obveznih mirovinskih fondova i to u kategoriju A, u koji će poslodavac uplaćivati 5 posto sredstava njihove bruto plaće.

Kako su u istraživanju UMFO-a i Studentskog zbora mladi pokazali sklonost štednji, sigurnijoj i stabilnijoj budućnosti uz spremnost za učenje, krenulo se i korak dalje. Naime, da bi mladi još bolje razumjeli način funkcioniranja mirovinske štednje, na raspolaganju im je od nedavno i platforma Treći.hr. Osmišljena je kao vodič za generaciju Z koja može kroz pristupačne i zabavne formate naučiti kako pravilno upravljati novcem, investirati i izbjegavati dugove.

image

S ciljem financijske edukacije mladima je na raspolaganju platforma Treći.hr

Potpuno fleksibilna štednja

“Naš cilj je financijsko znanje učiniti zanimljivim i praktičnim. Financijska pismenost nije samo štednja - to je alat za ostvarenje slobode i izbora. Platformom Treći.hr želimo inspirirati mlade da razmišljaju unaprijed i grade sigurnu budućnost”, poručuju autori platforme.

Zašto baš Treći.hr? Jer je jedan od mogućih načina štednje za mirovinu i putem trećeg mirovinskog stupa. Riječ o štednji koja je potpuno dobrovoljna i nema nikakvih ograničenja vezanih uz dob ili radni status, a sama štednja u trećem stupu je potpuno fleksibilna: u treći mirovinski stup uplaćuje se isključivo prema vlastitim željama i mogućnostima, što znači da članovi sami određuju iznose i dinamiku plaćanja. Naravno, moguće je da i netko drugi to radi za njih – roditelji ili djedovi i bake, čak od trenutka nečijeg rođenja, a sve češće to čine i poslodavci, koji shvaćaju kako je takav benefit primamljiv novim, mladim zaposlenicima, a samim poslodavcima je i dodatna porezna olakšica.

I sama država nagrađuje štednju u trećem stupu - daje poticaje u iznosu od 15 posto godišnje na uplaćena sredstva u treći stup, do najviše 99,54 eura po štediši. Ušteđena sredstva na računu trećeg mirovinskog stupa moguće je podići najranije s navršenih 55 godina starosti i neovisno o radnom statusu. Moguće ih je koristiti kao jednokratnu isplatu od 30 posto ušteđenih sredstava a ostalo kao periodične isplate u obliku mirovine, ili odabrati da se cijeli iznos isplaćuje periodično, kao „dodatak“ redovnoj mirovini.

OSTVARENI ODLIČNI PRINOSI

Za obvezne mirovinske fondove 2023. je bila rekordna po prinosima, ali je i prošla godina bila izuzetno uspješna. Tijekom 2024. godine u kategoriji A ostvaren je prosječan prinos od 13,27 posto. Za kategoriju B prinos je iznosio 9,68 posto, dok je u kategoriji C prošlogodišnji prinos bio na razini od 3,55 posto.
Što takvi prinosi znače za mirovinu? Član obveznog mirovinskog fonda B kategorije koji je cijelo vrijeme primao prosječnu plaću nakon 23 godine mirovinske štednje na osobnom računu na kraju prošle godine imao je 26.186 eura. Pritom je on ukupno uplatio 14.911 eura obveznih mirovinskih doprinosa u 2. stup, odnosno obvezni mirovinski fond, dok je fond u prosjeku zaradio dodatnih 11.275 eura. Zarada ostvarena ulaganjima mirovinskog fonda tako nosi čak 43 posto ukupne vrijednosti stanja na računu.
I sustav dobrovoljne mirovinske štednje također bilježi rast. Krajem 2024. godine, ukupno osam otvorenih i 21 zatvoreni dobrovoljni mirovinski fond imali su više od 466 tisuća članova, što predstavlja porast od 5,4 posto na godišnjoj razini. Ukupna neto imovina dobrovoljnih fondova krajem 2024. godine iznosila je 1,45 milijardi eura, dok je na godišnjoj razini povećanje neto imovine DMF-ova iznosilo 14,8 posto.


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s UMFO

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
25. travanj 2025 13:51