Udruženje marina HGK

Stižu izazovi: 'Trebamo biti realni, nije prirodno da stalno bilježimo značajan rast'

Posljednji rezultati DZS-a bili su jedna od ključnih tema sjednice Udruženja marina HGK
Ilustracija
 Vojko Bašić / Cropix

Posljednji rezultati Državnog zavoda za statistiku bili su jedna od ključnih tema sjednice Udruženja marina HGK održane u D-Marini Dalmacija.

- Ne možemo reći da ne postoji određena doza zabrinutosti oko nove turističke sezone. Zabilježili smo pad plovila u tranzitu, posebice u Zadru i na sjevernom Jadranu. Teško je reći koliko je tome pridonio koji faktor, oporavak konkurentskih tržišta, podizanje boravišne pristojbe ili recesija Italije kao važnog emitivnog tržišta. Nadamo se da će nova godina biti na razini prošle jer i dalje imamo dosta faktora koji su na našoj strani, kao što su geografski položaj i sigurnosni aspekt. No, treba reći da nije prirodno da stalno bilježimo značajan rast. Trebamo svi skupa bili realni i fleksibilni za izazove pred nama - rekao je predsjednik Udruženja marina HGK Sean Lisjak.

Adriana Vincenca Padovan i Vesna Skorupan Wolff iz Jadranskoga zavoda Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti na sjednici su predstavile nove modele ugovora o vezu u marinama, nastale u sklopu znanstveno-istraživačkog projekta Delicromar, uz podršku Udruženja marina HGK. Zbog sve većega razvoja nautičkoga turizma javila se potreba za standardizacijom, posebice budući da se radi o ugovorima specifičnoga sadržaja, koji ne uključuju samo ustupanje mjesta za vez, već i održavanje te čuvanje. Članovima Udruženja predstavljeni su novi modeli kako bi se na temelju komentara struke izradila konačna verzija, kao smjernica za hrvatske marine.

Bilo je riječi i o nadolazećoj sjednici Međunarodnog udruženja marina (IMG), koja se održava u lipnju u Splitu uz Udruženje marina HGK kao domaćina i u okviru godišnjeg kongresa Međunarodnog vijeća udruženja pomorske industrije (ICOMIA). Udruženje marina HGK prošle je godine postalo članom ICOMIA-e, međunarodnog tijela koje okuplja nacionalna udruženja pomorske industrije. Članovima Udruženja najavljena je i priprema kandidature za domaćinstvo Svjetske konferencije marina 2020. Luke nautičkog turizma prošle su godine zaradile 857 milijuna kuna. U usporedbi s 2017. radi se o porastu od 2,7 posto. Na stalnom vezu bilo je 1,4 posto plovila više u odnosu na stanje krajem 2017. godine. No, broj plovila u tranzitu pao je za 3,8 posto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 18:58