Osječanin koji živi u Beču, Domagoj Dolinšek, sa svoja četiri poslovna partnera u Austriji je proglašen tamošnjim EY Poduzetnikom godine u kategoriji startupa.
Njegovom je startupu PlanRadaru, koji je u siječnju primio 69 milijuna dolara investicije i koji je Dealroom procijenio da tržišno vrijedi između 300 i 400 milijuna dolara, ujedno pripala i EY nagrada za najbolji scaleup u Austriji u 2022. godini.
Po financijskim je pokazateljima, dakle, i soonicorn.
Dolinšek je PlanRadar osnovao krajem 2013. godine u Austriji, nakon više od četiri godine rada za projektantsku tvrtku ATP. Tamo je pronašao partnere programere, kao i inicijalni kapital.
Gotovo deset godina kasnije njegova je platforma za digitalizaciju građevine došla do nivoa u kojem si ljudi na LinkedInu pod ‘skill‘ pišu da znaju raditi u PlanRadaru.
Ovaj hrvatsko-austrijski scaleup danas broji više od 500 zaposlenika u 18 ureda. Sjedište mu je u Beču, a njegova se platforma koristi u više od 65 zemalja i broji više od 120 tisuća korisnika.
Sama platforma spoj je Google Mapsa i Facebooka za građevinare. PlanRadar je, naime, krenuo kao rješenje za praćenje stanja na gradilištu.
Nadzorni inženjer s mobitelom fotografira sporni detalj u varenju, izvedbi pregrade, montaži ili neki drugi problem, to tagira za točno određeno mjesto na objektu i time naručuje popravak. Sustav mu dopušta i da prati da li se taj popravak i kako obavio.
Dolinšekovu su platformu u Hrvatskoj koristile Hrvatske ceste pri nadzoru izgradnje Pelješkog mosta. Na gradilištu je bilo nekoliko developera, na stotine radnika, a dok se gradio s jedne na drugu stranu moglo se isključivo zaobilazno, preko Neuma. Stoga su digitalna rješenja za nadzor bila ključna za rekordno brzu realizaciju.
U studenom je Delta Real Estate pokazao kako koristi PlanRadar za obnovu najvećeg konvencijskog centra u jadranskoj regiji, Sava centra. Princip je sličan kao i kod gradnje Pelješkog mosta, ali s time da je ovdje poslužio i u fazi projektiranja, kao alat za analizu stanja na terenu.
U centru su dok su ga pripremali za radove otkrili prostorije koje su bile zazidane pa i zatrpane pijeskom. Sada imaju novu namjenu. Isto tako pomogao je i u planiranju zamjene djela opreme novom, kao i konstruktivnim elementima od novijih, izdržljivijih i ekološki prihvatljivijih materijala.
U intervjuu za austrijski tisak Dolinšek navodi da McKinsey procjenjuje da u svijetu svega šest posto građevinskih tvrtki koristi softver poput PlanRadara. Ističe da im to daje veliki potencijal rasta. Vjerojatno zato na pitanje o daljnjim planovima odgovara slično kao osnivači Infobipa, da su tek započeli.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....