Dok temperature rastu, osnivači startupa u Hrvatskoj znoje se zbog posve drugih razloga. Kovanica Matije Nakić iz Farseera ‘investicijska nuklearna zima‘ pokazala se kao proročanska kad se pogleda broj i iznos ulaganja u Hrvatske startupe u prvom tromjesečju 2023. godine. Pet startupa primilo je ukupno 4,17 milijuna dolara investicija. Za najmršaviji rezultat u posljednje dvije godine na tržištu zasad nema konsenzusa.
Veliko usporavanje
Fil Rouge Capital (FRC) je krajem prosinca završio dvogodišnji ciklus sprejanja hrvatskog startup tržišta sjemenskim investicijama od 10 do 50 tisuća eura. Taj se potez pokazao punim pogotkom za startupe. U Hrvatskoj takav rast ekosustava dosad nije zabilježen, ali to je sad stalo.
Renata Brkić, suosnivačica i partnerica u Feelsgoodu kaže da treba uzeti u obzir i da su globalne investicije smanjene.
- FRC je posijao više od sto investicija i mi smo u prvom tromjesečju uložili u jedan od startupa koji su oni pronašli tako da mislim da treba samo malo vremena, jer te mladice rastu - kaže Brkić.
Referirala se na Gameboost, koji je s dva milijuna eura investicije, po jedan od FRC-a i jedan od Feelsgooda, ujedno pojedinačno najveća investicija u prvom tromjesečju ove godine u Hrvatskoj. Druga je 1,1 milijun eura koje je primio Today‘s Game Studio, novi, ambiciozni gaming igrač i treća je edtech platforma VIDI X sa 600 tisuća eura.
Stevica Kuharski, principal FRC-a kaže da su se osnivači povukli s tržišta i čekaju vrijeme kad će im valuacije opet porasti.
- FRC je nastavio investirati, ali smo, sukladno uvjetima koje smo dogovorili za fond, potrošili sredstva za sjemenske investicije tako da je broj manjih ulaganja smanjen u odnosu na prije - kaže Kuharski.
Janko Gabrić, voditelj investicija u SQ Capitalu kaže da ima i drugih razloga. Primjerice, tumači kako su se oni usmjerili na lansiranje novog fonda i stoga bili manje aktivni na sceni.
- Fond je sada vani i u planu je nekoliko investicija, ali njih nismo mogli raditi u prvom tromjesečju - tumači Gabrić.
Vrijeme odgađanja
Vedran Blagus iz South Central Venturesa i Mirna Marović iz VentureXchange kažu da je drugi kvartal mnogo življi, ali da se za prvi to nikako ne može reći.
- Osnovni razlog je da su značajno pale valuacije pa osnivači i investitori nisu još napravili prilagodbu novim tržišnim okolnostima - pojašnjava Marović.
Navodi da se u ovakvim situacijama osnivači trude zadržati se na postojećim sredstvima i ne ići u nove runde prikupljanja kapitala, što se naziva produžiti ‘runway‘. Smatra da će neki to pokušati prebaciti čak na iduću godinu. Tumači da postojeći ulagači nisu skloni nove ulagače pustiti u suvlasništvo po nižim valuacijama.
- No, bez obzira na značajno usporavanje investicijske aktivnosti, razloga za optimizam ima. Raspoloživa sredstva za ulaganje većine lokalnih i regionalnih VC fondova su i dalje visoka - kaže Marović te dodaje da optimizam treba dozirati.
- Kod nas je najveći broj investicija u predsjemenskoj, sjemenskoj i serija A fazi, znači manjih, dok su u posljednje dvije godine bile jako zastupljene veće investicijske runde koje sada nije izvjesno očekivati jer su pod najvećim pritiskom na valuacije - zaključuje Marović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....