Gideonovi roboti odsad vide trodimenzionalno. Hrvatski scaleup u suradnji s FER-om razvio je tehnologiju koja omogućava viličaru da samostalno, bez ljudske kontrole, istovari i utovari šleper paleta. Time se, nakon dvije godine ispod radara, Gideon priprema za novi poslovni iskorak. Plan je tvrtke za ovu godinu širiti se u nove niše u EU i Sjevernoj Americi.
Josip Ćesić, suosnivač i izvršni direktor Gideona kaže da su u okviru projekta s FER-om razvili algoritme za manipuliranje paleta u trodimenzionalnom okruženju prilikom utovara i istovara.
- Sad robot razumije kojim redom istovariti palete da se one ne bi oštetile ili prevrnule. Razumije kontekst koji su prije imali samo ljudski operateri viličara, a to ima primjenu na dva tržišta čiji se potencijal trenutačno mjeri u desecima milijardi dolara - kaže Ćesić.
Gideon je otišao ispod radara nakon što je sredinom 2021. godine primio 31 milijun dolara investicije od najvećeg europskog logističara DB Schenkera i najveće američke privatne tvrtke Koch Industriesa. U međuvremenu je Amazon predstavio prvi autonomni viličar, a potom je to učinio i hrvatski igrač, predstavivši robota Treya. Međutim, dosad nije bilo vijesti o tržišnim planovima Gideona.
Ćesić kaže da su lani ostvarili prihod od oko 3 milijuna eura. To je dvostruko više nego godinu prije.
- U ovoj godini očekujemo značajniji rast prihoda od prodaje, i to prije svega na tržištu Sjeverne Amerike - kaže Ćesić.
Pojašnjava da to neće biti samo od njihova vlastitog robota nego i od pretvaranja manualnih viličara u autonomne. Navodi da već rade pilote te da, u okviru licenciranja tehnologije, rade i na inicijativama s proizvođačima industrijskih vozila, gdje očekuju intenzivnije skaliranje u sljedećim godinama.
Ivan Petrović, profesor na FER-u, kaže da su radili na razvoju novih algoritama u području planiranja gibanja vozila, njegove lokalizacije u prostoru te modeliranja i semantičke segmentacije prostora.
- Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, vozilo sada zna ne samo gdje se nalazi nego i razumije prostor oko sebe - kaže Petrović.
Matija Srbić, voditelj Nuqleusa, kaže da je FER, kao posljedica uspjeha ovog projekta, u suradnji s EU, Svjetskom bankom i Ministarstvom znanosti i obrazovanja krenuo u potragu za novim primjerima suradnje gospodarstva i akademije.
- Kroz projekt Scinergy želimo tvrtkama olakšati pristup ekspertizi znanstvenika i znanstvenoj infrastrukturi potrebnoj za unapređenje postojećih te razvoj novih proizvoda i usluga - kaže Srbić.
Josip Ćesić iz Gideona kaže da R&D ostaje važan dio njihovih aktivnosti. Navodi da su s FER-om još prije radili na nekoliko manjih projekata, a da im je ovo bio najznačajniji do sada.
- Robotika je ekstremno interdisciplinarna tehnološka grana i gotovo je nemoguće zamisliti da bi neka mogla samostalno napraviti ovakav sustav, koji smo mi napravili u partnerstvu s FER-om i tvrtkom Mobilisis - zaključuje Ćesić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....