Zbog klimatskih je promjena upravljanje rizicima u gospodarstvu posljednjih godina dobilo sasvim novu dimenziju, a kriza zbog rata u Ukrajini pokazala je koliko su gospodarstvo i naša svakodnevica izloženi dostupnosti i cijeni energenata i hrane. Teže je planirati i realizirati poslovne aktivnosti, odvažiti se na ulaganja, ali i doći do željenih rezultata. S druge strane, Europska unija Zelenim planom, odnosno paketom zakona „Fit for 55“ diktira ambiciozan tempo koji za cilj ima smanjenje emisije stakleničkih plinova za 55% do 2030. i klimatsku neutralnosti do 2050. godine. Ovaj proces, koji nazivamo zelenom tranzicijom, nije ni lagan ni jeftin, posebno za gospodarstvo. Međutim, nema alternativu. Regulatori inzistiraju, a istraživanja pokazuju i da potrošači honoriraju poslovanje s odgovornošću prema društvu i okolišu. Na koga se ugledati, od koga učiti, kako financirati zelene investicije?
Paul Polman, bivši čelnik Unilevera koji je ovu tvrtku postavio na globalni tron održivosti, inspirirao nas je i obvezao u Šibeniku na prošlogodišnjoj konferenciji Podržimo održivo poručivši hrvatskim tvrtkama da nisu tu da stvaraju probleme već da ih rješavaju, jer upravo tvrtke imaju resurse, tehnologiju, kreativnost i osjećaj za hitno adresiranje problema. No, da bi se to dogodilo, poslovni sektor treba prvo transformirati sebe. Na tom kursu ćemo ostati i ove godine, u kojoj su promijenjene geopolitičke i ekonomske okolnosti temu održivog poslovanja za otporniju i sigurniju budućnost učinile aktualnijom nego ikada prije.
Hrvatska gospodarska komora stoga u sklopu međunarodne konferencije „Podržimo održivo 2022.: Zajedno za otporniju budućnost“ 27. rujna u zagrebačku Laubu dovodi neke od vodećih svjetskih autoriteta na temu izazova, prilika i financiranja održivog poslovanja u uvjetima krize.
Jedan od ključnih govornika je Andrew Winston globalno priznati stručnjak za izgradnju održivih tvrtki i jedan od najčitanijih autora na temu održivog poslovanja na svijetu, s redovitim kolumnama u časopisima Harvard Business Review i MIT Sloan Management Review. Winston i Polman koautori su knjige „Net Positive: How Courageous Companies Thrive by Giving More than They Take“, koju je Financial Times proglasio jednom od najboljih poslovnih knjiga godine. U njoj po prvi puta otkrivaju ključne lekcije Unilevera i drugih tvrtki diljem svijeta o tome kako profitirati rješavanjem globalnih problema, umjesto da ih stvarate. Winston smatra da tvrtka mora postati "neto pozitivna" da bi bila uspješna, odnosno svijetu davati više nego što uzima, a ovu teoriju poslovnog uspjeha temeljenog na brizi za ljude i planet preuzele su vodeće svjetske kompanije.
Uz bespovratna sredstva EU i kredite, u razvijenim se državama u zadnjih desetak godina ovakve transformacije sve više financiraju izdavanjem zelenih obveznica, dok je u Hrvatskoj prva izdana tek ovog ljeta. Zelene obveznice za cilj imaju dugoročnu kapitalnu dobit uz bolje upravljanje, odgovornost prema okolišu i društvu. Njima se mogu privući bolji financijski uvjeti u odnosu na konvencionalno financiranje i pozitivno utječu na imidž i tržišnu poziciju kompanije. Primjere dobre prakse i informacije o samom procesu izdavanja zelenih obveznica izložit će Sasja Beslik, međunarodno priznati stručnjak za održivo financiranje i jedan od katalizatora ESG ulaganja u Europi i svijetu. Sasja smatra da sve obveznice trebaju biti zelene jer jedino tako financijski instrumentarij koristimo za stvaranje ekonomskog razvoja koji je i uključiv i klimatski pametan. Ujedno je direktor ulaganja konzultantske tvrtke specijalizirane za održiva ulaganja „SDG Impact Japan“ i suosnivač fonda za održivo investiranje „The Stars Fund“.
„Podržimo održivo 2022.: Zajedno za otporniju budućnost“ nastavak je uspješnog ciklusa prethodnih skupova na temu održivosti koje su postale središnji događaj ove vrste u Hrvatskoj, okupljajući sudionike iz svih sektora i industrija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....