
Istaknuta hrvatska poduzetnica i stručnjakinja za pitanja umjetne inteligencije Hajdi Ćenan kaže da danas svjedočimo možda najvećem skoku u razvoju AI rješenja od početaka rada na računalnom prepoznavanju uzoraka.
- S jedne strane, razvoj sofisticiranih modela dubokog učenja - poput transformera za generiranje teksta - donio je nevjerojatne mogućnosti u obradi jezika, vizualnih podataka i nizu drugih područja. S druge strane, to otvara i brojne nove izazove za startupe i veće tvrtke, pogotovo u smislu etike, privatnosti, regulative i razumijevanja odgovornosti u korištenju AI-ja - govori nam Ćenan, osnivačica i direktorica deep tech startupa Airt, koji se bavi primjenom umjetne inteligencije za velika poslovna okruženja. Startup omogućava tvrtkama automatizaciju poslovnih procesa s pomoću multiagentskih umjetnointeligencijskih sustava.
Upravo zbog toga primjećuje da je više nego ikada potreban interdisciplinarni pristup - poduzetnici, znanstvenici, pravnici, dizajneri - svi oni, prema mišljenju Ćenan, trebaju surađivati kako bi AI donio stvarnu vrijednost krajnjem korisniku, a ne samo praćenje trenda.
Ćenan nam tumači da danas, čak i ako netko nije programer ili data scientist, treba razumjeti osnove tehnologije i principe korištenja umjetne inteligencije. Spominje niz online i offline tečajeva i edukacija, koji su često i besplatni, a prilagođeni i "običnim" ljudima, koji se ne nalaze u tehnološkoj sferi.
- Nema izgovora da se to ne nauči. A upravo to omogućava da u ranoj fazi odlučite je li AI doista potreban za vaš projekt ili biste mogli iskoristiti druge tehnologije. Osim tehničkih aspekata, izrazito je važna i AI pismenost - osvještavanje o etičkim implikacijama, potrebi za zaštitom privatnosti, mogućim pristranostima algoritama te još uvijek često potrebnom ‘human-in-the-loop‘ pristupu, gdje čovjek ima kontrolu i uvid u ono što AI radi. I uz sve to, naravno, jedna od možda najbitnijih vještina koju treba razvijati čak nije vezana uz samu tehnologiju, a to je kritičko razmišljanje - kaže Ćenan.
Vrijedan alat za startup zajednicu
Perplexity Pro, alat kojeg je Hrvatski Telekom nedavno učinio dostupnim za 20.000 korisnika svih telekoma, Ćenan je počela koristiti kada i oni, budući da je i sama sudjelovala u akciji darivanja licenci. Već je dobro upoznata s generalnim konceptima alata, koji može pomoći u prikupljanju podataka, osobito u fazama istraživanja tržišta ili u ranoj fazi koncipiranja poslovne ideje.
- Međutim, uvijek svima preporučujem da prije oslanjanja na bilo koji AI alat jasno definiraju što im je cilj i koje probleme konkretno žele riješiti. Sam AI neće riješiti probleme, ali može skratiti vrijeme istraživanja ili pomoći u bržoj razmjeni znanja. Također, jako je bitno (još uvijek) biti pažljiv s dobivenim rezultatima i po potrebi ih i ručno provjeriti, jer iako mogu zvučati jako uvjerljivo, to ne znači da su u potpunosti točni - napominje Ćenan.
Alat kao što je Perplexity Pro mogao bi biti vrlo koristan za startup scenu, ponajviše zbog već istaknutih funkcionalnosti, budući da može startup ekipama, koje su često male, donijeti veliku vrijednost - ta mala ekipa neće morati više gubiti puno vremena na opsežnu analizu podataka ili istraživanja.
- Primjerice, ako je startup u fazi traženja novih trendova, konkurentske analize ili tehnoloških wikipedija, takvi alati mogu ubrzati proces pronalaska relevantnih podataka. No, o tome vrijede li Perplexity i slični alati u pojedinačnom slučaju treba odlučiti svatko za sebe testiranjem i pilot- projektom. Hrvatska startup scena ima sjajne temelje za daljnji rast i primjenu AI-ja, a odgovorna integracija takvih tehnologija ključna je za održiv uspjeh. AI će postajati sve važniji čimbenik konkurentnosti i uspjeha jer vjerujem da će postati sastavni dio svakog biznisa na svim razinama - navodi Ćenan.
Kako je došlo do suradnje HT-a i Perplexityja?
HT-ovac Ivan Runje, direktor marketinga privatnih korisnika i upravljanja proizvodima, kaže da je HT, kao i cijela grupacija Deutsche Telekom, zauzeo prilično otvoren pristup kada je u pitanju AI te da nisu htjeli da se cijela priča s Perplexityjem svede samo na dijeljenje licenci bez edukativne vrijednosti. Dakle, cilj je, zapravo, educirati ljude o mogućnostima koje nude AI alati putem Perplexityja Pro, koji naš sugovornik opisuje kao najsvestranijeg, točnijeg i najprimjenjivijeg za svakoga od nas - od početnika do eksperta.
- Perplexity Pro je odabran zbog svojih jedinstvenih prednosti koje ga izdvajaju nad konkurencijom. Mnogi alati imaju slične funkcionalnosti, no Perplexity Pro se ističe svojom sposobnošću rješavanja složenih upita, strukturiranim i transparentnim odgovorima koji uključuju jasno navedene izvore te mogućnošću pružanja ažurnih podataka u stvarnom vremenu. Istodobno omogućava korištenje više naprednih jezičnih modela, poput DeepSeeka i ChatGPT-ja, što ga čini izuzetno svestranim alatom za različite potrebe korisnika - kaže Runje, koji potom ističe kako u HT-u važnim smatraju da Hrvatska što prije usvoji napredne tehnološke proizvode poput AI alata kako bi mogla održati korak s ostatkom svijeta.
Runje nam otkriva kako su ispočetka krenuli s 20.000 licenci koje su bile dostupne unutar aplikacije MojTelekom u zamjenu za 300 "srca", koja se skupljaju plaćanjem računa. Premda to nije mali broj, Runje kaže da su sve te licence "ispucali" za tri ili četiri dana. Kampanju su nastavili i nakon što su podijelili 30.000 licenci, pa Runje kaže da očekuje kako će broj podijeljenih licenci u konačnici premašiti i 40.000. U usporedbi s ostalim operatorima iz DT grupacije koji provode sličnu akciju, Hrvatska ima znatno veći broj aktivacija nakon preuzimanja kodova, između 75 i 80 posto, što Runje smatra dokazom velikog interesa i pravodobnosti ove kampanje.
Sljedeći veliki korak u sferi AI-ja koji je DT grupacija najavila je prvi mobitel koji neće koristiti aplikacije. Riječ je budućoj verziji T-phonea, predstavljenog ove godine na sajmu MWC u Barceloni, čiji je glavni sastavni dio duboka integracija s Perplexityjem Pro. Runje objašnjava da je cilj mobitela omogućiti korisnicima da prirodnim govorom rješavaju složenije zahtjeve, kao što je kupnja avionskih karata, bez potrebe za instaliranjem aplikacija. Korisnik samo treba izraziti što želi učiniti, a mobitel će sam obaviti sve potrebne korake, slično kao računalo na zvjezdanom brodu Enterprise. Osim Perplexityja, koristit će se i drugi, za sada javnosti još neobjavljeni umjetnointeligencijski alati. Na primjer, korisnik će moći narediti mobitelu da generira video bez brige o tome koji je AI alat najbolji za taj zadatak - mobitel će sam odlučiti, imajući na raspolaganju niz takvih alata.
Runje smatra da je umjetna inteligencija nova paradigma koja će svijet podići na novu razinu poput interneta prije trideset, a aplikacija prije dvadesetak godina.
- Dolazi vrijeme eksponencijalnog rasta primjene AI alata, ali tu nije bitno biti prvi, što nas je naučila tehnološka povijest. Ipak, nije prva web stranica bila najuspješnija, kao ni prva aplikacija. Bitno je pronaći pravu primjenu, pravi use-case i probleme korisnika koje ćeš rješavati. Dolazimo u doba kada će se pojavljivati sve više AI alata, praktički će svatko imati svoj. Bitno je pronaći taj moment kada tehnologija odgovara na stvarne potrebe korisnika, kada oni mogu zaključiti da im ona čini život mnogo lakšim. Jedan od tih momenata mogao bi biti taj kada ćemo se moći osloniti na upravljanje mobitelima glasom, bez tipkanja koje nam usporava interakciju. Prilično sam siguran da nismo daleko od toga - zaključuje Runje.
Sadržaj nastao u suradnji s HT-om
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....