SVJETSKI TRENDOVI I KOD NAS

Iza kulisa hrvatske industrije videoigara: Dosta pohvalno, u jednoj stvari smo u vrhu Europske unije

Žene čine 29,39 posto zaposlenih u industriji videoigara, po čemu smo, kako tvrde u CGDA-u, pri samom europskom vrhu Europe

Najveći domaći proizvođač videoigara Nanobit zapošljava više od 50 posto svih žena koje rade u hrvatskoj industriji videoigara

 Dragan Matic/Cropix

Klaster hrvatskih proizvođača videoigara (CGDA) objavio je u utorak analizu kretanja u hrvatskoj industriji videoigara u 2023. u kojoj stoji da su prihodi i dobiti industrije pali te da je broj zaposlenih dosegao rekordnu razinu.

Prihodi hrvatskih proizvođača videoigara lani su iznosili 56,6 milijuna eura, što je 5,2 milijuna eura manje nego godinu ranije. Dobit hrvatskih proizvođača videoigara bila je 10,3 milijuna eura, što je 2,7 milijuna eura manje nego 2022.

Pogleda li se period od 2019. do 2023., prihodi i dobiti koje je industrija ostvarila 2023. drugi su najniži iza onih iz 2019. godine.

Konteksta radi, najveće prihode, 70,6 milijuna eura, industrija je ostvarila 2020. Najveće dobiti, 13 milijuna eura, ostvarila je 2022. godine.

Pad prihoda i dobiti zrcali svjetska kretanja, napominje CGDA. "Nije vidljiv nikakav drastičan niti strukturni pad, tako da ovo smatramo ‘stabilizacijom‘ industrije nakon dugogodišnjeg rasta", kažu u Klasteru hrvatskih proizvođača videoigara.

Manje honoraraca

Deset najvećih hrvatskih proizvođača videoigara - Nanobit, Pine Studio, Gamepires, Croteam (formalno Abest), DEV, Delta Reality (formalno Diversitas IT sustavi), Fury Studios, Protopixel, Intercorona (obuhvaća studije Little Green Men Games i Overseer Games) te Peach Perfect Games - ostvarilo je 88,5 posto svih prihoda koje je hrvatska industrija videoigara ostvarila 2023.

Usporedbe radi, 10 najvećih tvrtki prošlih je godina ostvarivalo više od 90 posto svih prihoda industrije. Njihov je udio u ukupnim prihodima 2022. iznosio 90,9 posto, 2021. je bio na 93 posto, a 2020. na 95,5 posto.

Lani su u hrvatskoj industriji videoigara radile 602 osobe - 532 radnika u poduzećima i 70 samozaposlenih u obrtima.

CGDA navodi da je primijetila da je broj vanjskih suradnika koje su domaće tvrtke angažirale u 2023. oštro pao u odnosu na 2022. godinu, odnosno za 23,5 posto.

image

Žene čine 29,39 posto zaposlenih u industriji videoigara

Dragan Matic/Cropix

"Ovo nam govori da se u Hrvatskoj konsolidacija financija dogodila kroz prijenos iz vanjskih suradnika u zaposlenike, što je dugoročno i stabilniji tip odnosa u kojem su i poslodavac i radnik zaštićeniji", tvrde u CGDA.

Žene čine 29,39 posto zaposlenih u industriji videoigara. CGDA tvrdi da je hrvatska industrija videoigara u tom aspektu pri vrhu Europe. Najveći domaći proizvođač videoigara Nanobit zapošljava više od 50 posto svih žena koje rade u hrvatskoj industriji videoigara. Trinaest posto tvrtki zapošljava nehrvatske državljane. Među njima dominiraju državljani Ukrajine, Sjedinjenih Američkih Država, Slovenije i Poljske.

Najveći problem

Segment analize koji se bavi problemima hrvatske industrije videoigara, a koji se temelji na anketnim upitnicima koje je ispunila 31 tvrtka, identificirao je obrazovanje i poslovnu klimu u Hrvatskoj kao najveće probleme domaće industrije.

Te su tvrtke obrazovanju dale ocjenu 4,2 od 10, što bi bio, školskim rječnikom - nedovoljan. Tvrtke smatraju da obrazovne institucije koje učenike i studente uče kako praviti igre moraju povećati broj predavača iz industrije, uvesti specijalizacije te nuditi mogućnost odrađivanja prakse u industriji.

Anketirane su tvrtke poslovnu klimu u Hrvatskoj ocijenile ocjenom 4,0 od 10. Suglasni su da bi se trebalo smanjiti porezno opterećenje na rad.

Po njima ono bi trebalo iznositi oko 16 posto. Gotovo 30 posto tvrtki aktivno razmišlja o preseljenju u drugu državu, a njih 10 posto već je pokrenulo proces preseljenja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. siječanj 2025 20:07