Kompleksan zahvat

Na Huaweijevoj 5G mreži realizirana prva uspješna operiracija tumora na daljinu

Huawei će ove godine investirati između 15 i 20 milijardi dolara u 5G tehnologiju
Xi Jinping, predsjednik Kine i Ren Zhengfei, osnivač Huaweia
 Matthew Lloyd / Athit Perawongmetha / REUTERS

Nakon nekoliko uspješno izvedenih operativnih zahvata na daljinu u Kini, koji su realizirani na Huaweijevoj 5G tehnologiji, krajem 2019. realizirana je i prva 5G laparoskopska operacija odstranjivanja tumorskog tkiva oboljelom pacijentu u medicinskom dijelu inovacijskog centra Skolkovo u Moskvi.

Dislocirani tim medicinskih stručnjaka je u Rusiji uz pomoć laparaskopskog uređaja, konferencijske 4K kamere, anesteziološke konzole, dodatnih kamera povezanih na 5G mrežu i Huaweijevog 5G rješenja za korištenje u medicini uspio uspješno operirati pacijenta u realnom vremenu.

Ova operacija je još jedan dokaz kvalitete Huaweijeve 5G tehnologije koja može osigurati veliku propusnost podataka, nisku latenciju i napredne mogućnosti povezivanja. 5G tehnologija se u medicini počela intenzivnije testirati prošle godine, a do sada ostvareni rezultati operativnih zahvata na daljinu pokazuju da će u tom segmentu 5G tehnologija vrlo brzo nakon jače komercijalizacije naći svoju primjenu. Prvi kompleksan kirurški zahvat na 5G tehnologiji realiziran je u ožujku 2019. godine kada je kirurg iz kineskog grada Sanya ugradio uređaj za stimulaciju mozga oboljelom od Parkinsonove bolesti, a koji je ležao na operacijskom stolu u preko 3000 kilometara udaljenom Pekingu.

Iz Huaweija su najavili kako nastavljaju snažna ulaganja u razvoj i komercijalizaciju 5G tehnologije. Ove godine će investirati između 15 i 20 milijardi američkih dolara u istraživanje i razvoj novih 5G tehnologija, od čega će između 20 i 30 posto ukupnog iznosa posvetiti isključivo znanstvenim istraživanjima te dodatnoj edukaciji 80.000 zaposlenika u istraživačkom sektoru.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 12:15