U Hrvatskom domu u Splitu u utorak je otvorena najveća regionalna konferencija za industriju blockchaina i kriptovaluta BlockSplit. Riječ je o trećem izdanju ove konferencije, ovoga puta u organizaciji hrvatske krovne udruge za blockchain i kriptovalute – UBIK.
Na jednoj od tri pozornice konferenciju su svečano otvorili Vlaho Hrdalo, predsjednik UBIK-a i Antonio Perić-Mažar iz organizacijskog odbora, koji je sa Tomislavom Mamićem zaslužan za prva dva izdanja konferencije. Ovoga puta snage su udružili s UBIK-om koji je prepoznao značaj ove konferencije za razvoj blockchain industrije u Hrvatskoj.
Cilj konferencije je, kako poručuju organizatori, ubrzati rast i razvoj industrije te pružiti priliku pojedincima i organizacijama za ulazak u Web3. Svi sudionici imaju priliku sudjelovati u brojnim radionicama, predavanjima i panelima na teme iz ovog područja kao što su DeFi, NFT, DAO, regulativa...Uz to, imaju priliku za networking, kao i zabavni sadržaj.
Prve dvije konferencije, kako su podsjetili Perić-Mažar i Hrdalo, održane su 2018. i 2019. a onda je došla pandemija i pauza.
- Broj sudionika nadmašio je naša očekivanja. Tu je više od 600 ljudi, program se odvija dva dana na tri pozornice s više od 50 govornika. Uz to, u ponedjeljak je održano više radionica, a na Prokurativama imamo najveći EXPO do sada – kazao je Antonio Perić-Mažar.
UBIK je osnovan 2017. godine, podsjetio je Vlaho Hrdalo, a okuplja pravne i fizičke osobe koji doprinose razvoju blockchain tehnologija.
- Glavni razlog okupljanja zajednice je bio da ostvarimo dijalog s regulatorima koji dotad nije postojao. To je bilo nezgodno i za nas i za njih jer s jedne strane oni žele regulirati jednu tehnologiju koja ima i financijske implikacije, a ne mogu jer nema propisa. S druge strane mi kao i bilo tko drugi na svijetu koji nešto radi želi znati koja su pravila igre da bi mogao igrati po njima da ne bi izišao iz nekakvih okvira. Uvijek smo u razgovorima s regulatorom dobivali signal da ne mogu razgovarati s 20 firmi i 15 odvjetnika i mi smo to shvatili kao potrebu da se organiziramo u neprofitnu udrugu koja djeluje prvenstveno u smislu zaštite svojih članova ali i u smislu održavanja radionica, edukacije i slično– kazao je Hrdalo.
Spomenimo kako blockchain nije samo osnova Bitcoina i ostalih kripto valuta, što je navedeno i na stranicama Europskog parlamenta. Izvan financijskog sektora, ta najpoznatija tehnologija distribuiranih baza podataka odnosi se i na ostale sektore, od kreativne industrije do javnih usluga.
Europska unija, istaknuto je, vjeruje da pravilno korištenje blockchain tehnologije može pružiti značajne prednosti europskoj industriji, gospodarstvu i društvu. Blockchain tehnologija je zato iznimno bitna za digitalnu transformaciju gospodarstva i dio je novog programa EU-a, Digitalne Europe, koji je Europski parlament usvojio u travnju 2021. godine.