BESPOVRATNA SREDSTVA

Innovation Norway objavio drugi poziv za inovativne projekte zelene industrije i plavog rasta

Do 27. siječnja 2022. mogu se prijaviti hrvatske male, srednje i velike tvrtke koje nemaju više od 25 posto državnog vlasništva

Ilustracija

 Microgen Images/Sciencephoto/Profimedia
Do 27. siječnja 2022. mogu se prijaviti hrvatske male, srednje i velike tvrtke koje nemaju više od 25 posto državnog vlasništva

Norveška državna agencija Innovation Norway koja upravlja poslovnim programom Business Development and Innovation Croatia objavila je drugi poziv vrijedan gotovo 13 milijuna eura, a otvoren je za male, srednje i velike tvrtke koje nemaju više od 25 posto državnog vlasništva, te su registrirane u Hrvatskoj.

Poziv je namijenjen poduzećima koja traže financiranje za inovativne projekte u području zelene industrije i plavog rasta. Prijave se podnose elektroničkim putem najkasnije do 27. siječnja 2022. do 14 sati po hrvatskom vremenu.

Cilj ovog poslovnog programa je povećanje vrijednosti i održivi rast u hrvatskom poslovnom sektoru te poticanje i razvijanje dugoročne poslovne suradnje između hrvatskih i norveških poduzeća. Kako bi se poslovni partneri lakše pronašli, u sklopu online konferencije o kružnom gospodarstvu, bit će 25. studenoga organiziran događaj na kojem se mogu identificirati za daljnju suradnju. Zainteresirani se taj događaj mogu se prijaviti do 7 sati 25. studenoga. Nije obavezno imati partnera na projektima, ali partnerski projekti se potiču prilikom bodovanja.

Inače, program je dio financijskih mehanizama Europskog gospodarskog prostora i Norveške darovnice (EEA and Norway Grants) za razdoblje 2014. do 2021. godine.

Na prvi natječaj bilo je prijavljeno 55 projekata od kojih se 35 odnosilo na inovacije u zelenoj industriji, a 19 na plavi rast. Ukupno je odabrano 18 projekata, koji bi inovacijama u zelenoj industriji i plavom rastu trebali pomoći i ostvarenju ciljeva Europske unije - do 2050. godine postići klimatsku neutralnost kroz europski zeleni plan.

Politička predanost europskog zelenog plana klimatskoj neutralnosti EU-a do 2050. pretvorena je u obvezu donošenjem europskog propisa o klimi, koji je Europski parlament potvrdio u lipnju 2021. godine.

EU je snažan pokretač tranzicije na kružno gospodarstvo, navedeno je u najavi konferencije. Kakav je utjecaj europskog zelenog plana na norvešku politiku, na suradnju s EU-om, i napore u sektoru istraživanja i inovacija za povećanje zelene konkurentnosti? To su neka pitanja kojima će se baviti konferencija o kružnoj ekonomiji. Norveška je već započela tranziciju na kružno gospodarstvo, u lipnju ove godine donijela je i strategiju o zelenom, kružnom gospodarstvu.

Istraživački i inovacijski projekti u Europi financiraju se i bespovratnim sredstvima Financijskih mehanizama Europskog gospodarskog prostora (EGP) i Norveške darovnice koji doprinose smanjenju društvenih i ekonomskih nejednakosti. Istovremeno jačaju bilateralnu suradnju između država darovateljica (Island, Lihtenštajn i Norveška) i država korisnica.

Program Obzor Europa, kojeg je Europski parlament usvojio krajem travnja 2021. ključni je program za istraživanje i inovacije. Ukupni proračun programa Obzor Europa iznosi 95,5 milijardi eura, a naglasak je na zdravlju, digitalizaciji i potpori za inovativna mala i srednja poduzeća. Taj projekt pruža mogućnost sudjelovanja u projektima i dionicima iz Norveške.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
06. srpanj 2025 07:28