
Spoj tradicije i razvoja - to je najsažetiji mogući opis Požeško-slavonske županije. Protkana prirodnim ljepotama, vinogradima s nadaleko poznatom graševinom, termalnim lječilištem Lipik koje su još od davnina uspoređivali s Baden-Badenom i Karlovim Varima, Požeško-slavonska županija poznata je kao mjesto ugodna življenja, regija koju stanovnici ostalih dijelova Hrvatske identificiraju sa Slavonijom, regija u koju rado zalaze. Ali, ispod ove bajkovite slike krije se puno više.
Požeško-slavonska županija regija je koja se već godinama ubrzano razvija, posebice uz pomoć europskih fondova, a projekti koji se realiziraju, kao i projekti koji su u planu za sljedeće razdoblje, dodiruju sva područja života, od zdravstva i socijalnih programa preko poljoprivrede do prometne infrastrukture i razvoja poslovne klime.
Nedavno je u županijskom središtu Požegi otvoren coworking prostor, jedinstven u ovom dijelu Hrvatske, kojim je poduzetnicima omogućeno korištenje poslovnih prostora u kratkom vremenu, ali i u kojem je objedinjen cijeli niz županijskih ustanova koje su dotad bile u “podstanarstvu”, čime je osigurana njihova bolja funkcionalnost, ali i ostvarena značajna ušteda za proračun. Europski fondovi pripomogli su jačanju poduzetničkih potpornih institucija. Sagrađeni su inkubatori i zone u kojima je nastao popriličan broj velikih i stabilnih tvrtki, no to je samo početak.
Regionalni centar kompetentnosti
- Planiramo sagraditi i pokrenuti Regionalni distribucijski centar za voće i povrće u Požegi. Za tu je investiciju iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti već osigurano bespovratnih deset milijuna eura - kaže požeško-slavonska županica Antonija Jozić.
Takvim centrom, koji će imati rashladne komore s ULO tehnologijom i distributivni centar za transport voća i povrća ukupnog kapaciteta 3000 tona, ostvaruje se dvojaka korist. S jedne strane, Požeško-slavonska županija pozicionira se na europskoj karti proizvođača kvalitetnih poljoprivrednih proizvoda koji će zbog relativne blizine i smanjenih transportnih troškova zasigurno biti primamljivi kupcima na tržištu zapadne Europe, a s druge strane, korist za lokalne poljoprivrednike predstavlja i činjenica da voćari i povrtlari više neće morati svoje proizvode prodavati krajnjem kupcu u jeku sezone kada su njihove cijene na najnižoj razini. Skladištenjem u suvremenim rashladnim komorama s ULO tehnologijom ovo će voće i povrće zadržavati nepromijenjenom svoju svježinu i kvalitetu, čime se omogućava njihovo iznošenje na tržište u trenutku kada im je cijena puno veća.
- Cilj nam je osigurati veću profitabilnost i bolji rad naših poljoprivrednika. Samo korištenjem suvremene tehnologije moguće je osigurati uspjeh na vrlo zahtjevnim tržištima - ističe županica Jozić.
Da je ovo ulaganje u regionalni centar samo dio pomno osmišljene strategije za razvoj poljoprivrede, pokazuje i činjenica da je u suradnji s Poljoprivredno-prehrambenom školom u Požegi pokrenut Regionalni centar kompetentnosti Panonika, mjesto izvrsnosti strukovnog obrazovanja u sektoru poljoprivrede i mjesto u kojem se školuju poljoprivrednici za 21. stoljeće.
Školstvu i edukaciji se u Požeško-slavonskoj županiji posvećuje posebna pažnja. Uz pomoć sredstava operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, u proteklom razdoblju osigurana su sredstva za čak 73 pomoćnika u nastavi koji prate i pomažu 80 učenika s posebnim potrebama u 11 osnovnih i pet srednjih škola na županijskom području. U planu je i cijeli niz projekata kojima će se školstvo dodatno ojačati. O ulaganju u školstvo najbolje govori podatak da je za tu namjenu, od dogradnje školskih objekata do energetske obnove i osiguranja prehrane u školama, uloženo čak 17 milijuna eura u posljednje četiri godine.
Zbrinjavanje starijih osoba
Koliko se radi na školstvu toliko se pažnje posvećuje i socijalnim programima. Jer, mjesta, gradove i županiju ne čine zgrade, nego ljudi. Jedan od većih problema je nedovoljan kapacitet objekata za smještaj starijih osoba pa su upravo zbog toga pokrenuti projekti centara za starije u Pleternici i Jakšiću. Njihovim dovršetkom smještajni kapaciteti za zbrinjavanje starijih osoba na području županije povećat će se oko 50 posto. Tu su i uspostava sigurne kuće za žrtve nasilja u obitelji te skori početak radova na centru za trajni smještaj hrvatskih branitelja koji će biti realiziran u Pakracu. Prošle je godine otvorena nova zgrada Zavoda za hitnu medicinu Požeško-slavonske županije u Požegi, a intenzivno se radi i na uspostavi Centra za palijativnu skrb Doma zdravlja u Orljavcu. Osim toga, uskoro počinje i gradnja nove zgrade Doma zdravlja u Lipiku te zgrade Zavoda za hitnu medicinu u Pakracu.
Dobar dio sredstava koji na područje Požeško-slavonske županije pristiže iz europskih fondova osiguran je i za unapređenje i rekonstrukciju urbane vizure gradova i općina. Cilj je podići uređenost na višu razinu pa je tako za sljedeće razdoblje planirana revitalizacija povijesne jezgre Požege. Sredstva su osigurana kroz ITU mehanizam, a odobreno je 18 milijuna eura za brojne projekte, među ostalim i za gradnju i uređenje ljetne pozornice te ostatka tribine na mjestu starog atletskog stadiona. To je kultno mjesto za sve Požežane, mjesto na kojem su se nekada održavali koncerti, mjesto prvih izlazaka brojnih Požežana i Požežanki, mjesto protkano uspomenama. U sklopu tog projekta revitalizacije taj dio grada ponovno će zasjati punim sjajem.
Požeško-slavonska županija postigla je veliku prepoznatljivost i na sceni kontinentalnog turizma. Područje na kojem se isprepleću vrhunsko vino, izvrsna gastro scena i bogata povijest zaslužuje da se turizmu posveti posebna pozornost. Upravo na tom tragu nastavljaju se ulaganja u razvoj turističke ponude, pa se u sklopu projekta Svijet graševine uskoro otvara i Spahijski podrum u Pakracu.
Odredište lječilišnog turizma
Kad je riječ o turističkoj obnovi i unapređenju ponude, posebno mjesto zauzima projekt rekonstrukcije zgrade Fontana u Toplicama Lipik. Tim zahvatom vrijednim gotovo 13 milijuna eura, za koji su sredstva osigurana iz europskih fondova, Toplice Lipik vraćaju dio starog sjaja po kojem su bile poznate diljem Europe i ponovno postaju nezaobilazno odredište lječilišnog turizma.
- Puno je toga napravljeno na revitalizaciji i razvoju županije u posljednje vrijeme, ali još je više posla ostalo napraviti. Prilika je bezbroj, no treba ih iskoristiti. Volju i znanje imamo, ali sve to možemo postići samo zajedništvom kojim se mi, stanovnici Požeško-slavonske županije, posebno dičimo - ističe županica Jozić.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s Požeško-slavonskom županijom
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....