GLAS PARTNERA

Na putu k sve uspješnijem gradu budućnosti za Osijek nema stajanja: Brojnim projektima i investicijama postali grad poželjan za život i rad

Živimo i gradimo grad koji svakim danom ide naprijed, k sve uspješnijem Osijeku budućnosti, poručuje gradonačelnik Radić

Modernizacija tramvajske infrastrukture - Europska avenija postala četverotračna prometnica

Grad Osijek je u posljednje četiri godine, prema analizi Ministarstva financija, među rekorderima po povučenim sredstvima iz fondova EU, a za 2022. godinu i rekorder među svim hrvatskim gradovima. Uz pomoć europskog novca Osijek mijenja svoje vizure, podiže kvalitetu života svojim građanima te postaje konkurentan za investitore i poželjan za život i rad.

“Preuzimajući odgovornost za vođenje Osijeka, kao apsolutni prioritet postavio sam jačanje i rast osječkoga gospodarstva. Kada razmišljate o mjestu gdje biste željeli živjeti, bez obzira na to ostajete li u svom gradu ili tražite novu destinaciju, jedan od prioriteta zasigurno je radno mjesto. Kada imate svoj kruh, možete razmišljati o svim ostalim kriterijima važnim za svakodnevno življenje, poput kvalitetnog javnog prijevoza, dostupnog vrtića, zdravstvene podrške, mogućnosti obrazovanja, ugodnog ambijenta i sigurnog okruženja. Ali, gospodarstvo je u tom nizu - prvo! Danas, skoro četiri godine poslije, s ponosom mogu reći da Osijek živi najveće razvojno razdoblje u svojoj novijoj povijesti. Uz kapitalne investicije u javnom sektoru od nekoliko stotina milijuna eura, u Osijek smo doveli i najveću privatnu stranu investiciju u posljednjih 30-ak godina te ga pozicionirali na investicijskoj karti Europe i svijeta. Zbog velikog zanimanja ulagača krenuli smo u proširenje naše Poduzetničke zone Nemetin za što smo od države dobili 36 hektara zemljišta, vrijednog gotovo 13 milijuna eura. Sve to donosi Osijeku nova radna mjesta”, istaknuo je osječki gradonačelnik Ivan Radić.

Bilježe rekordnu zaposlenost

Osijek u ovom trenutku ima rekordan broj zaposlenih u posljednjih 15-ak godina i rekordno nisku nezaposlenost. Ukupni broj zaposlenih u ožujku 2025. iznosio je 53.719, što je 8,5 posto više zaposlenih nego u lipnju 2021. godine kada je gradonačelnik Radić preuzeo odgovornost za vođenje Osijeka.

Gledajući brojeve, u ožujku 2025. bilo je zaposleno 4210 osoba više nego u lipnju 2021. godine. Ukupni broj nezaposlenih u ožujku 2025. iznosio je 3195, što je 31,98 posto manje nego u lipnju 2021. godine. Raste i broj poduzetnika i obrtnika pa je u 2024. godini bilo aktivno 886 obrta više nego 2021., što je porast od 35 posto.

“U posljednje četiri godine malim i srednjim poduzetnicima dodijelili smo više od 3,2 milijuna eura potpora. Dodijeljeno je i više od milijun eura olakšica za kupnju zemljišta u našim poduzetničkim zonama. Ukinuli smo plaćanje komunalnog doprinosa kod građenja gospodarskih objekata, što Osijek čini privlačnijim i konkurentnijim za investicije. Brinemo se i o poreznoj politici: Osijek je jedini od četiri najveća hrvatska grada koji ukidanje prireza nije nadomjestio podizanjem stope poreza na dohodak. Tako rekordno visoku zaposlenost prate i veće plaće. Primjerice, učitelj, liječnik ili sveučilišni profesor s prebivalištem u Osijeku ima veću plaću u odnosu na kolegu u Zagrebu, Splitu ili Rijeci. Iako ukidanje prireza nismo nadomjestili povećanjem stope poreza na dohodak, nismo dizali niti jednu cijenu gradskih komunalnih usluga”, rekao je gradonačelnik.

image

Graonačelnik Osijeka Ivan Radić

Marin Franov/Cropix

Grad Osijek je ove godine izglasao i rekordan proračun koji je rebalansom uvećan na 200 milijuna eura, što je dvostruko više u odnosu na proračun 2021. godine. Osim što je rekordan, osječki je gradski proračun i razvojan te racionalan u trošenju. Karakterizira ga maksimalno oslanjanje na europske fondove iz kojih se najvećim dijelom financiraju kapitalni projekti.

Među najvećima realiziranima u mandatu Ivana Radića je gradnja šetnice uz Dravu kojom su spojeni Gornji i Donji grad, što je bio stoljetni san Osječana. Projektom uređenja desne obale rijeke Drave sagrađeno je 2,7 kilometara obaloutvrde sa šetnicom, biciklističkom stazom, zelenim pojasom i komunalnom opremom. Posađeno je 1700 sadnica grmlja i 157 novih stabala. Zajednički je to projekt Grada Osijeka i Hrvatskih voda, vrijedan 12,6 milijuna eura.

Jedan od najvećih projekata EU

Sagrađen je i novi podvožnjak u Ulici svetog Leopolda Bogdana Mandića, koji su Osječani čekali više od 50 godina. Time je jedan od najvećih prometnih problema grada Osijeka zauvijek riješen. Na toj je dionici vlak prolazio oko 30 puta na dan zbog čega se na pružnom prijelazu samo u jednom danu stajalo više od dva sata. Vrijednost radova bila je 8,2 milijuna eura, pri čemu je 85 posto sufinancirano iz Kohezijskog fonda, a 15 posto iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

Obnova Tvrđe, osječkog bisera barokne arhitekture, jedan je od strateških projekata Grada Osijeka, vrijedan 16,9 milijuna eura, od čega je 8,9 milijuna eura bespovratnih sredstava. Projektom je obnovljena površina od oko 30.000 četvornih metara, a radovi su obuhvatili gradnju kanalizacijske, vodovodne, vrelovodne, telekomunikacijske i elektroenergetske mreže te kolničke konstrukcije, popločavanje ulica i pješačkih površina te obnovu javnog rasvjetnog sustava.

image

Revitalizacijom barokne Tvrđe obnovljeno 30 000 četvornih metara površin

Pri završetku je jedan od najvećih europskih projekata na području Osijeka - modernizacija tramvajske infrastrukture. Ukupne je vrijednosti 45 milijuna eura i preduvjet je za dolazak niskopodnih tramvaja u Osijek. Projekt je počeo u ožujku 2022. godine, a u sklopu njega je rekonstruirano 9,8 kilometara tračnica i kontaktne mreže te su sagrađena 23 nova tramvajska stajališta prilagođena osobama s invaliditetom.

S novom tramvajskom infrastrukturom u Osijek do rujna stiže i deset novih niskopodnih tramvaja, vrijednih 23 milijuna eura i nabavljenih u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO). Prva dva tramvaja već su u probnoj vožnji na osječkim tračnicama. Tako je Osijek, grad prvog hrvatskog tramvaja, nakon 43 godine dobio nove tramvaje.

image

Prvi osječki niskopodni tramva

“Čak 141 godinu nakon konjskog tramvaja i 99 godina nakon električnog Osijek je dobio svoj prvi niskopodni tramvaj koji je prilagođen osobama s invaliditetom. Novi je tramvaj čak šest metara duži nego stari te ima dvostruko više sjedećih mjesta u odnosu na naše stare tramvaje. Tramvaj je dio našeg identiteta. Tramvaj je višestruko upisan u povijest grada Osijeka, povijest na koju smo ponosni. Tramvaj je također i dio naše svakodnevice, našeg životnog stila i ritma, ritma u kojem gradimo naš grad. No, tramvaj je i dio budućnosti slavonske metropole”, s ponosom je naglasio gradonačelnik Ivan Radić.

Od velikih kapitalnih projekata, u Osijeku je sagrađen i najmoderniji uređaj za pročišćavanje otpadnih voda trećeg stupnja u Hrvatskoj (UPOV), vrijedan 50 milijuna eura. Riječ je o jednom od tehnološki najzahtjevnijih objekata vodno-komunalne infrastrukture na istoku Hrvatske. Projekt je sufinanciran sredstvima EU (73 %), a ostatak su financirali Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (10%), Hrvatske vode (10%), Grad Osijek i Općina Čepin (7%).

image

U Osijeku izgrađen najmoderniji pročistač otpadnih voda trećeg stupnja

“Ovo je najveći uređaj za pročišćavanje otpadnih voda trećeg stupnja u Hrvatskoj, koji uključuje biološko i mehaničko pročišćavanje te taloženje prije ispusta u Dravu. Tako štitimo našu rijeku Dravu, kojom se Osječani ponose, uz koju naš grad živi i uz koju gradimo jednu od najdužih šetnica u ovom dijelu Europe”, rekao je gradonačelnik.

image

Ispunjen stoljetni san Osječana - spojen Donji i Gornji grad šetnicom uz Dravu

U osječkom IT parku sagrađena je i opremljena zgrada IT poslovnog centra vrijednog 8,7 milijuna eura, od čega je gotovo polovica iz fondova EU. Centar se prostire na 4000 četvornih metara i ima modularnu konferencijsku dvoranu s oko 300 sjedećih mjesta, 30 ureda, coworking prostor, informatički laboratorij, ugostiteljski objekt i druge sadržaje.

image

Novoizgrađeni OS Centar u IT parku

Prvi olimpijski bazen

Sagrađena je i prva koncertna dvorana u povijesti Osijeka, koja nosi ime violinista i skladatelja Franje Krežme, velikog osječkog umjetnika druge polovice 19. stoljeća. Površinom od oko 1000 četvornih metara i s više od 400 sjedećih mjesta, sagrađena je prema najnovijim standardima i zahtjevima gradnje koncertnih dvorana. Ukupna vrijednost izvedenih radova je nešto veća od 1,7 milijuna eura, a novac su osigurali Ministarstvo kulture i medija te Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU.

image

Sagrađena je prva koncertna dvorana u povijesti Osijeka, koja nosi ime violinista i skladatelja Franje Krežme, velikog osječkog umjetnika druge polovice 19. stoljeća

Završena je i prva faza obnove bazenskog kompleksa Copacabana koja je Osijeku donijela i prvi olimpijski bazen te bazen s vodenim atrakcijama. Uskoro počinje i druga faza rekonstrukcije osječkog kupališta s najljepšim pogledom na najljepši grad.

“Sagradili smo i dogradili pet dječjih vrtića, čime je osigurano više od 400 novih vrtićkih mjesta, a ove smo godine upisali čak 777 djece više u gradske vrtiće u odnosu na 2021. godinu kada sam postao gradonačelnik. Cilj nam je da svako osječko dijete ima svoje mjesto u vrtiću, stoga krećemo u gradnju još tri vrtića.

image

Izgrađeno 5 novih dječjih vrtića s više od 400 vrtićkih mjesta

Program priuštivog stanovanja

Gradimo i jednu novu školu i 13 novih školskih dvorana te dograđujemo pet škola, čime će se stvoriti uvjeti za cjelodnevnu nastavu. S ciljem zadržavanja i privlačenja mladih obitelji, uskoro ćemo predstaviti i novi gradski program priuštivog stanovanja koje je ključan model u osiguravanju održivog rasta i razvoja europskih gradova, pa tako i Osijeka. U ove četiri godine razradili smo i učinkovit sustav obrane od komaraca te smo, unatoč poplavnim godinama, uspješno obranili grad, ali i naselja oko grada te život u Osijeku učinili boljim, kvalitetnijim i ugodnijim. Najbolji smo od četiri najveća hrvatska grada po odvojenom prikupljanju otpada. Jedini smo već treću godinu zaredom prešli 50 posto odvojeno prikupljenoga. Trenutačno smo na 57 posto, što znači da smo dvije godine prije roka zadovoljili i novu europsku normu od 55 posto koja je na snazi od ove godine. Uz to, slavonska je metropola i trostruki nositelj titule najbolji hrvatski Eco City. Osijek je proglašen i najboljim 15-minutnim gradom u ovom dijelu Europe. To znači da su našim sugrađanima sve dnevne potrebe na 15 minuta hoda, vožnje biciklom ili javnim prijevozom. Vizija Osijeka kao uspješne slavonske metropole više nije san. Živimo i gradimo grad koji svakim danom ide naprijed, k sve uspješnijem Osijeku, gradu budućnosti”, zaključio je osječki gradonačelnik Ivan Radić.

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s gradom Osijekom

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
29. travanj 2025 10:45