
Ličko-senjska županija, uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, kao jedan od svojih važnijih projekata provodi gradnju Memorijalnog centra Domovinskog rata Ličko-senjske županije, koji će se sagraditi u gradu Gospiću kao županijskom središtu.
Partneri na projektu su Grad Gospić i Klub branitelja ZNG-a 118. brigade HV-a.
Memorijalni centar Domovinskog rata Ličko-senjske županije sagradit će se s ciljem odavanja počasti hrvatskim braniteljima te očuvanja istine i sjećanja na žrtve koje su svoje živote položile na oltar domovine tijekom Domovinskog rata.
U planu za Memorijalni centar predviđene su i namjene koje će mu dati dodanu vrijednost, od interpretacije povijesti Like do istraživačkog centra, čime će se stvoriti novi javni prostor veoma značajan za grad i županiju.
Ličko-senjska županija provela je projektni natječaj za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja Memorijalnog centra bruto razvijene površine (BRP) od 1800 četvornih metara s tematskim parkom.
Tematski park s učionicom
Nakon provedenog projektnog natječaja objavljeni su rezultati odabira idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja Memorijalnog centra Domovinskog rata Ličko-senjske županije, koji je u suradnji sa Županijom organiziralo i provelo Društvo arhitekata Zadra. Pobjedničko idejno rješenje potpisuje zagrebački ured X.3.M., odnosno arhitekti Mirela Bošnjak, Mirko Buvinić i Maja Furlan Zimmermann. Odabrano idejno rješenje uključuje zgradu A-okvira kroz koju se na četiri etaže protežu istraživački centar, prostori za stalni i privremeni postav, knjižnica i višenamjenska dvorana, a budući Centar trebao bi okruživati tematski park s učionicom na otvorenom, meditativnim prostorom i sličnim sadržajima.
Trenutačno je u tijeku provedba pregovaračkog postupka javne nabave, bez prethodne objave poziva na nadmetanje, za izradu projektno-tehničke dokumentacije Memorijalnog centra Domovinskog rata Ličko-senjske županije, u kojem će se na dostojanstven način odati počast svim sudionicima Domovinskog rata, hrabrim herojima kojima dugujemo svoju slobodu.
Cilj izgradnje i stavljanja u funkciju Memorijalnog centra Domovinskog rata Ličko-senjske županije je oblikovanje prostora, objekata i sadržaja koji će suvremenim arhitektonskim rješenjem i funkcijom, utemeljeni na multimedijskim prezentacijskim komponentama i interdisciplinarnom pristupu povijesti Domovinskoga rata na području županije, stvoriti okruženje interaktivne prezentacije tog dijela povijesti ove, ali i drugih županija i na taj način omogućiti, poglavito učenicima osnovnih i srednjih škola terensku nastavu, a ostalim posjetiteljima Centra upoznavanje s događajima i okolnostima u kojima se županija nalazila u tom teškom, ali i slavnom razdoblju svoje povijesti.
U Centru su planirane i namjene koje će mu osigurati dodanu vrijednost, interpretacija povijesti Like i istraživački centar, a osim edukacijskog i prezentacijskog dijela, predviđeno je i oblikovanje i dokumentacijske i muzejsko-galerijske djelatnosti usmjerene prikupljanju, obradi, prezentaciji i davanju na korištenje arhivskog gradiva nastalog u vrijeme Domovinskog rata na području županije.
Razvoj cijele županije
Uz osnovne namjene, u budućoj zgradi Memorijalnog centra bit će izložbeni postav i istraživački centar, a uređenju okoliša dat će se posebna pozornost. Parcela na kojoj će biti smještena zgrada Centra uredit će se kao tematski park na temu Domovinskog rata te će obuhvatiti prostor za eksponate, mjesto okupljanja posjetitelja i turista, učionicu na otvorenom, meditativni prostor, kao i urbanu opremu i rasvjetu.
Izgradnjom Centra stvorit će se novi suvremeni javni otvoreni prostor na području grada Gospića odnosno Ličko-senjske županije s prepoznatljivim vizualnim identitetom koji je komplementaran s arhitekturom i temom zgrade Memorijalnog centra. Procjena investicijske vrijednosti projekta iznosi 5 milijuna eura, a očekivano vrijeme završetka cjelokupnog projekta je približno tri godine.
Memorijalnim centrom Domovinskog rata Ličko-senjske županije odat će se počast i osigurati trajno sjećanje na Domovinski rat, kao i trajna zahvala svim postrojbama koje su sudjelovale u obrani Like odnosno Republike Hrvatske, s posebnim naglaskom na sve hrvatske branitelje koji su položili svoje živote na području ličkog bojišta, čime će se stvoriti nova točaka interesa i razlog dolaska posjetitelja u županiju.
- Ponosni na svoju povijest te zahvalni hrvatskim braniteljima za slobodu koju danas živimo, dužni smo graditi i razvijati našu ponosnu Ličko-senjsku županiju u svim segmentima, kao mjesto poželjno za život. Memorijalni centar Domovinskog rata Ličko-senjske županije bit će mjesto odavanja trajnog pijeteta svim braniteljima koji su položili svoje živote u obrani i oslobođenju Republike Hrvatske - rekao je župan Ernest Petry.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....