
Umag će do kraja ovog desetljeća postati grad baš po mjeri svakog djeteta, a već je i do sada učinio mnogo. Odgovornost prema zajednici, stvaranje temeljnih uvjeta za održivi razvoj, a posebno briga o najmlađima vrijednosti su koje obilježavaju projekte i investicije ovog istarskog grada koji se nastavlja razvijati kako bi postao što bolje mjesto za život mladih obitelji.
Još su 2010. godine pokrenuli jedinstveni projekt “Umag - grad djece 2010. - 2030.”, koji je nastao kao megaprojekt osiguravanja najboljih odgojno-obrazovnih uvjeta i standarda za najmlađe sugrađane. Projekt obuhvaća gradnju i/ili rekonstrukciju svih zgrada umaških predškolskih i školskih ustanova te nadstandardno osigurava djeci najkvalitetnije uvjete u okviru odgojno-obrazovnog procesa, od vrtića do fakulteta. Pritom im je posebno važno da baš svi dobiju jednake mogućnosti, pa djeci iz obitelji slabijeg socijalno-ekonomskog statusa daju dodatnu podršku. Zbog svega toga Grad Umag predstavlja jedan od najistaknutijih primjera sustavne brige o djeci i mladima u Hrvatskoj.
- U posljednjih 15 godina uredili smo i sagradili 15 škola i vrtića te više od 50 dječjih igrališta na području grada. Preostalo nam je sagraditi još jedan novi vrtić i dvije nove škole te nadograditi jednu školu, a sve to planiramo do 2030. godine - naglasio je gradonačelnik Vili Bassanese.
Najveći iskorak Umag je napravio u ožujku 2017. godine, kada je pohađanje vrtića postalo besplatno za svu djecu, bez liste čekanja i uz najviše pedagoške standarde. Vrtić Radost bio je 2017. godine bio prvi besplatni vrtić u Istri i tek treći u Hrvatskoj.
Besplatni udžbenici i prijevoz
U tom gradu na zapadnoj obali Istre, osim naknade za novorođeno dijete i osiguranog mjesta u besplatnom vrtiću, svako dijete ima i najbolje uvjete boravka te nadstandardne usluge struke. Za njih su tu pedagog, psiholog, logoped, edukacijsko-rehabilitacijski terapeut, medicinska sestra, profesor kineziologije, profesor glazbenog odgoja te asistenti u nastavi. Još 2009. čak 40 posto djece nije imalo smještaj u vrtićima, a i ostali su većinom provodili prijepodne u neadekvatnim prostorima. Sada je umaški prosjek jedna odgojiteljica na osmero djece, a baš svaki roditelj može biti siguran da na troškove vrtića neće potrošiti ni centa jer Grad Umag pokriva 100 posto iznosa za sve svoje najmlađe građane koji udovoljavaju uvjetima upisa.
U tom su gradu svjesni i problema s kojim su se susreli svi roditelji djece rođene nakon 31. kolovoza koji se ni ne mogu prijaviti za upis u vrtić u toj pedagoškoj godini. Kada njihovo dijete napuni godinu dana, pedagoška godina već je počela, a roditelji se moraju vratiti na posao. Zbog toga je Grad Umag otišao korak dalje pa su za te mlade roditelje uveli još jednu nadstandardnu mjeru - mjesečno im s 200 eura pomažu u podmirivanju troškova kad im djecu čuvaju treće osobe, a do stjecanja uvjeta za upis u vrtić.
Pobrinuli su se i za sve osnovnoškolce. Za više od tisuću malih školaraca, osigurani su besplatni udžbenici i prijevoz do škole, a roditeljima grad pomaže i financiranjem produljenog boravka u osnovnim školama. Ovisno o socijalnom statusu obitelji učenika, dodatno financiraju nabavu radnih bilježnica i školskog pribora, plaćaju školske obroke i daju mjesečne potpore.
- Osnovnoškolsko obrazovanje odvija se u modernim prostornim uvjetima, odnosno u zgradama koje su ili rekonstruirane ili novosagrađene, i to u jednoj smjeni, kako u samom gradu, tako i u gradskim naseljima - ističu iz Grada. U proračunu za 2025. godinu planira se investicija u gradnju novog aneksa Osnovne škole Marije i Line, koja počinje ovu jesen. U planu je i priprema za gradnju nove Talijanske osnovne škole “Galileo Galilei”, čiji se početak gradnje očekuje krajem 2026. odnosno početkom 2027. godine, u okviru obrazovnog kampusa Umag.
Učenici srednjih škola mogu iskoristi sufinanciranje prijevoza, a ništa manje važne nisu ni potpore za učenike i stipendije za studente za koje u Umagu ponosno ističu da su najveće u Hrvatskoj.
Početkom nove školske godine 2024./2025. Grad Umag ponovno je podigao ljestvicu svoje obrazovne i demografske politike te zajednici predao na korištenje dvije potpuno nove školske zgrade - novu srednju školu i novu područnu školu u Sv. Mariji na Krasu, ukupne vrijednosti gotovo 15 milijuna eura. Bio je to povijesni dan za zajednicu jer se tek rijetki mogu pohvaliti da su istog dana otvorene čak dvije nove škole.
Stambeno pitanje mladih
Kada se sve zbroji, posljednjih se godina gotovo trećina proračuna u Gradu Umagu izdvaja za područje obrazovanja.
Stabilnost, sigurnost i socijalna osjetljivost su načela kojih se pridržavamo i koja će nam omogućiti stvaranje modernog grada, grada kojemu su u fokusu interesa skrb o djeci i pružanje jednakih mogućnosti svoj djeci, poručuje vlast koju u trenutku dolaska 2009. nije dočekao nimalo lak zadatak.
Grad Umag aktivno radi i na rješavanju stambenog pitanja mladih obitelji u sklopu Programa društveno poticane stanogradnje (POS). Nakon četiri sagrađene zgrade iz tog programa, kojima je mladim obiteljima osigurano čak 206 stanova, Grad Umag je pokrenuo proceduru projekta gradnje pete zgrade s do deset etaža, u okviru koje će se sagraditi novih stotinjak stanova na parceli od 4200 četvornih metara.
- Ovaj projekt stanova POS-a predstavlja najbolji vid suradnje i ogledni primjer javnog partnerstva grada i države. Poticana stanogradnja zasigurno predstavlja najbolji model rješavanja stambenog pitanja za mlade obitelji - istaknuo je gradonačelnik Vili Bassanese.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....