STREAM - Strategic Development of Flood Management - projekt je koji je prijavila Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA u kategoriji Doprinos prekograničnoj suradnji te se i provodio na području Hrvatske i Italije od travnja 2020. godine do lipnja 2023. godine.
Ukupna vrijednost projekta bila je 9,411.657,83 eura, iznos isplaćenih bespovratnih sredstava 7,999.909.13 eura. Udio Agencije ZADRA NOVA u ukupnom proračunu projekta iznosio je 1,139.608 eura, od čega su bespovratna sredstva EU 968.666,80 eura. Udio vlastitih sredstava na projektu iznosio je 170.941,20 eura.
Projektom STREAM povećala se, prije svega, sigurnost građana u pogledu opasnosti od poplava. Prekograničnom suradnjom razvijena su naime nova rješenja za prilagodbu na prirodne katastrofe uzrokovane poplavama. Pa su tako u ovom projektu izgrađeni kišni vrtovi, dva u Zadru i jedan u Biogradu na Moru, te su izrađena projektna rješenja za nove kišne vrtove u Zadarskoj županiji i Poreču u Istarskoj županiji.
Kišnim vrtovima oborinska se voda pomoću linijskih rešetki i cjevovoda usmjerava prema separatoru kako bi se pročišćena pustila u tlo, kroz drenažne slojeve sustava, u formi kišnog vrta. Osim što imaju zaštitnu funkciju, kišni vrtovi stanovnicima pružaju i prostor za druženje, odmor i rekreaciju, stoga je njihova korist ne samo ekonomske nego društvene, rekreacijske i zdravstvene prirode.
Za pilot-projekt kišnih vrtova Agencija ZADRA NOVA dobila je nagradu EURADA.
Projektom su provedene i brojne druge aktivnosti, kao što su: opremanje operativnih snaga stožera civilne zaštite Zadarske županije, točnije nabava protupoplavne opreme i vozila za Vatrogasnu zajednicu Zadarske županije i Javnu vatrogasnu postrojbu Zadar, razvoj radiokomunikacijskog sustava za Stožer civilne zaštite koji će se koristiti u slučaju prirodnih katastrofa kada postojeći kanali ne funkcioniraju, održavanje radionica za podizanje svijesti javnosti i dionika o opasnosti od poplava, pravilnom postupanju u slučaju poplava te mjerama koje se mogu poduzeti kako bi se, u što je moguće većoj mjeri, spriječile poplave.
Uspostavljen je katastar poplava, izrađene su karte rizika od poplava te plan upravljanja rizikom od poplava.
Agencija ZADRA NOVA bila je vodeći partner u strateškom projektu, a sudjelovalo je još 15 projektnih partnera: Dubrovačko-neretvanska županija, Javna ustanova Rera SD za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Sveučilište u Zadru (UNIZD), Javna ustanova Razvojna agencija Ličko-senjske županije - LIRA, Karlovačka županija, Grad Poreč - Parenzo, Regionalna agencija za prevenciju, okoliš i energiju EmiliaRomagna, Regionalna strateška agencija za ekološki održivi razvoj teritorija - Regija Apulija, Nacionalno istraživačko vijeće (CNR), Zaklada Euro-mediteranski centar za klimatske promjene, Politehničko sveučilište Marche, Regija Marche, Javno tijelo za pravo studiranja - Teramo ADSU, Grad Venecija, IUAV Sveučilište u Veneciji te pet pridruženih projektnih partnera: Hrvatske vode, Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije, Regionalna agencija za teritorijalnu sigurnost i civilnu zaštitu Bologna, Regija Apulija i Regija Emilia-Romagna.