Kineski proizvođač lijekova i medicinske opreme koji je nedavno u svoj portfelj dodao i kirurške maske i ostale „anti-epidemijske“ proizvode danas je izlistao svoje dionice na hongkonškoj burzi.
Širenjem pandemije koronavirusa proizvodi poput maski, dezinficijensa i jednokratnih rukavica postali su najtraženija roba na svijetu. Tycoon Group odlučio je iskoristiti tu priliku i, prema Bloombergu, prikupiti 52 milijuna dolara na inicijalnoj javnoj ponudi dionica (IPO).
No, nije Tycoon prva kompanija koja je zahvaljujući prekomjernoj prodaji svojih proizvoda u doba korone poboljšala svoje poslovanje. Prodaja Ta Yang Groupa, proizvođača silikonskih i gumenih tipkovnica, porasla je 129 posto kada je počeo proizvoditi maske.
Usto, konačno je porasla prodaja i dizajnerskih zaštitnih maski koje su na tržištu preko deset godina. No, koristili su ih samo kronični bolesnici te s vremena na vrijeme građani Pekinga ili sličnih smogom zagađenih gradova. Sada su priželjkivani modni dodatak brojnih bogataša diljem svijeta. Airinum, Cambridge Mask, Vogmask i drugi proizvođači takvih maski u svom asortimanu imaju zaštitne maske raznih boja i veličina, kao i one s filtracijom zrakom i memorijskom pjenom koja se prilagođava nosu korisnika.
Maske tih proizvođača inače koštaju između 12 i 69 dolara, odnosno 85 do 480 kuna, no s obzirom na trenutnu potražnju i da ih barem mjesec dana neće biti na tržištu, prošlog tjedna Airinum maske, koje nosi i američka glumica Gwyneth Paltrow, na eBayu su se prodavale za više od 200 dolara, odnosno 1400 kuna po komadu, dok je cijena Vogmaski u prosjeku iznosila 150 dolara, što je nešto više od 1000 kuna.
Iako online trgovine poput eBaya i Amazona, piše Bloomberg, pokušavaju onemogućiti trgovcima da toliko dižu cijene svojih artikala, pogotovo ako je riječ o maskama i dezinficijensima, ove maske našle su se u sivoj zoni budući da je riječ o luksuznim, odnosno dizajnerskim proizvodima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....