
Nautika nije samo strast prema moru – ona je stil života, a današnji nautičari sve više prepoznaju važnost očuvanja prirodnih ljepota koje ih privlače na hrvatsku obalu. Prema istraživanju TOMAS Nautike iz 2022., prirodne ljepote i očuvanost okoliša glavni su motiv dolaska na Jadran, a turisti pritom očekuju i da marine aktivno doprinose očuvanju tog bogatstva.
Svijest o zaštiti okoliša nije napredovala samo među nautičarima, već i među svim dionicima nautičkog turizma. Nautičari se brzo prilagođavaju sredini u kojoj borave te preuzimaju lokalne ekološke prakse, a ako zajednica pridaje veliku važnost zaštiti okoliša, postoji velika vjerojatnost da će i nautičari slijediti ta pravila, pridonoseći očuvanju prirodnih ljepota i održivosti destinacije.
Nautika s ekološkom svijesti
Današnji nautičari, mahom visoko obrazovani i s visokim primanjima, sve više vrednuju očuvanje morskog ekosustava, očekujući od marina aktivan doprinos održivosti. ACI marine te su potrebe prepoznale odavno, sustavno podižući standarde održivog poslovanja u svoje 22 marine, od Umaga do Dubrovnika.
Za nacionalni nautički lanac održivost nije samo imperativ, već misija. Stoga i ne čudi da je riječ o jednoj od prvih tvrtki iz sektora turizma koja se može pohvaliti s četiri ISO certifikata. Uvođenjem tehnoloških inovacija, u svojim marinama ACI smanjuje emisije stakleničkih plinova i racionalizira potrošnju energije i vode. Samo u 2024. godini procijenjena ostvarena ušteda potrošnje vode veća je od 150 tisuća eura. Također, simbol čistoće i odgovornog upravljanja su i prepoznatljive Plave zastave koje se ponosno viju u svim cjelogodišnjim marinama i ACI marini Rab te potvrđuju visoke standarde očuvanosti mora i obale.
Konkretni koraci za održiviju budućnost
ACI je predvodnik brojnih ekoloških inicijativa, pa su tako u velikom broju marina uspostavljeni "zeleni otoci" za selektivno odvajanje otpada, a mnoge marine imaju i punionice za električna vozila. Na taj način ne samo da se potiče elektro mobilnost među nautičarima, već i doprinosi širem trendu održivosti u zajednicama u kojima posluje.
Održivost ne obuhvaća samo zaštitu okoliša, njen je sastavni dio i uključivanje lokalnih zajednica. Tradicionalne akcije čišćenja podmorja u ACI marinama okupljaju djelatnike, lokalne ronilačke klubove i volontere, a samo u razdoblju od svibnja 2023. do prosinca 2024. u takvim je ekološkim akcijama prikupljeno više od 10,5 tona otpada.
U kontekstu sve većeg fokusa na održivost u nautičkom turizmu, ACI je prepoznao potrebu za aktivnim sudjelovanjem u očuvanju morskog ekosustava, što ga danas izdvaja kao primjer dobre prakse u regiji. Dio je projekta zaštite plemenite periske, a kao ambasador je sudjelovao i u projektu očuvanja posidonije. U suradnji s Green Sailom u svim se ACI marinama održavaju ekološke radionice za djelatnike.
Nautika koja inspirira
Sve je više dionika nautičkog sektora koji prepoznaju važnost održivog poslovanja i praksi. Ipak, ACI svojim primjerom pokazuje kako se odgovornost prema moru može pretočiti u konkretne akcije koje podižu kvalitetu usluge i osiguravaju dugoročnu održivost. Moderni nautičari ne traže samo sigurno sidrište, već destinaciju koja dijeli njihove vrijednosti. U svijetu nautičkog turizma,ACI ne samo da prati trendove, već ih postavlja, dokazujući da strast prema moru ide ruku pod ruku s brigom za njegovu budućnost.
Sadržaj nastao u suradnji s ACI-jem
Komentari
0