Dok je u Fortenova grupi izrada trećeg Izvješća o održivosti ulazila u sam finiš, stigla je vijest kako su kompaniji, u konkurenciji velikih poduzeća s područja srednje i jugoistočne Europe, Međunarodni ekonomski forum Perspektive i Društvo Promo global dodijelili Zlatnu nagradu i priznanje "Regionalni ESG lider".
Priznanje je Fortenova grupa dobila u kategoriji "Ukupna ESG postignuća", a puno više od samog priznanja kompaniji je važna ta vanjska potvrda da njezin ESG pristup pozitivno utječe na ukupno okruženje u kojem se odvijaju poslovne operacije Grupe.
Naime, treće Izvješće o održivosti Fortenova grupe, koje će uskoro biti objavljeno, sadrži podatke o poslovanju 39 operativnih društava i Fortenova grupe d.d., te pokazuje kakav je napredak Grupa imala u aktivnostima i inicijativama koje su vezane za ispunjavanje ESG ciljeva, koji se automatski odražavaju i na lokalne odnosno nacionalne zajednice u kojima kompanije Grupe posluju.
Rast ulaganja u zaposlenike
Kada je, pak, riječ o iskoracima Grupe u području održivosti u godini dana, izdvaja se nekoliko važnih postignuća. U Grupi se provodi sveobuhvatni, višegranski projekt energetske učinkovitosti i izračun ugljičnog otiska, nastavljaju se stari i razvijaju novi DOP projekti, produbljuju odnosi s dobavljačima u smjeru jačanja održivosti u lancu opskrbe te podižu ulaganja u zaposlenike. S obzirom na ukupni broj radnika koje Grupa zapošljava u cijeloj regiji, kao i činjenicu da najveći broj kompanija Grupe pripada tzv. radnointenzivnim djelatnostima, rizik koji proizlazi iz nedostatka radne snage visoko je rangiran u mapi rizika Grupe. Stoga je i parametar povećanja ulaganja u zaposlenike jedan od vrlo važnih elemenata održanja konkurentnosti kompanija i cijele Grupe. Primjerice, troškovi rada na razini Grupe su od 2019. povećani za gotovo 200 milijuna eura, pri čemu Grupa kontinuirano ulaže u povećanje ukupnih primanja zaposlenika (plaće, nagrada za radne rezultate i prigodne nagrade) te je u širem okruženju prepoznata kao aktivni zagovornik traženja novih i relaksacije postojećih modela supstitucije nedovoljnog broja radno aktivnih stanovnika u zemljama regije.
ESG kriteriji za investicijske odluke
S obzirom na kompleksnost - kroz različite djelatnosti (maloprodaja i veleprodaja, poljoprivreda i proizvodnja hrane te neosnovne djelatnosti) kompanija posluje na pet tržišta JI Europe, dakle, u različitim jurisdikcijama i regulatornim okvirima – u Grupi se provodi velik broj projekata s ESG predznakom. Donacije hrane koje kompanije Grupe provode na svim tržištima, projekt "Reciklopedije" koji se, osim u Hrvatskoj, provodi i u Srbiji, projekt "Bijele ambalaže", ambalaže koje se mogu višekratno upotrijebiti, i "Održivi plakati" koji čiste zrak, višegodišnji su projekti Mercatora Slovenija, Grupa je podržala projekt "TRGni se za ravnopravnost" u Hrvatskoj i BiH, uvodi se neodvojivi čep u kompanijama grupe pića, pa do projekata potpora edukaciji i profesionalnoj afirmaciji mladih odnosno projekata inkluzije i potpore ranjivim skupinama.
Neke su inicijative zajedničke svim kompanijama u Grupi, Primjerice, aktivnosti koje se provode u okviru projekata energetske učinkovitosti i izračuna ugljičnog otiska, spomenutih ulaganja u poboljšanje materijalnog statusa i izgradnju sigurnog i poticajnog okruženja za zaposlenike u svim kompanijama do aktivnosti vezanih za operacionalizaciju načela iz Politike raznolikosti, pravednosti i uključivosti koju je Grupa usvojila u 2023, a Grupi je zajednička i inicijativa povezana sa smanjivanjem otpada od hrane. Dodatno, u 2023. je u Fortenova grupi formaliziran pristup u kojem se sve investicijske odluke u Grupi razmatraju kroz prizmu ESG kriterija.
Sadržaj nastao u suradnjis Fortenovom