NEOČEKIVANA IMENA

Tko su najveći krajnji korisnici fondova EU i zašto su te top liste šupljikave

Trenutačno je nemoguće doći do potpuno točne liste krajnjih korisnika fondova Europske unije

Na 37. mjestu liste je HŽ Infrastruktura (603,3 milijuna eura), a na 44. je Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije HAMAG (549,2 milijuna eura)

 HŽ Infrastruktura
Trenutačno je nemoguće doći do potpuno točne liste krajnjih korisnika fondova Europske unije

Na listi 50 najvećih izravnih korisnika novca iz kohezijskih fondova Europske unije prva je poljska Generalna direkcija za nacionalne ceste i autoceste, koja je od 2014. do 2020. godine za svoje projekte povukla čak 8,4 milijarde eura. Sljedeća je, ali s upola manjim iznosom, rumunjska kompanija iste namjene, a onda opet jedna poljska javna kompanija, za željezničku infrastrukturu.

Na toj top-listi redom su, prilično razumljivo, javne kompanije, agencije i razvojne banke iz istočne Europe, Grčke, Italije, Španjolske i Portugala, koje financiraju investicije u javnu infrastrukturu ili daju povoljne zajmove i potpore kako bi potaknule razvoj. Što se Hrvatske tiče, na 37. mjestu je HŽ Infrastruktura (603,3 milijuna eura), na 44. mjestu je Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije HAMAG (549,2 milijuna eura), a na 46. mjestu je Hrvatski zavod za zapošljavanje (541,3 milijuna eura).

Fondacije

Kad se, međutim, pogleda tko su najveći krajnji korisnici kohezijske politike Europske unije među fizičkim osobama i kompanijama, tada iskaču neka zanimljiva imena iz svijeta biznisa. Tako je na prvome mjestu europske top-liste 25 krajnjih korisnika iz redova fizičkih osoba moćni bračni par indijskih industrijalaca Mittal, s ukupno 101 milijun eura. Do tih su potpora došle, naime, brojne europske kompanije u njihovu vlasništvu koje se nalaze u Belgiji, Češkoj, Njemačkoj, Španjolskoj, Francuskoj i Poljskoj. Na drugome je mjestu poljski biznismen Maciej Wieczorek, osnivač kompanije Celon Pharma, s ukupno 86,5 milijuna eura potpora za tu farmaceutsku tvrtku. Na ljestvici fizičkih osoba nema nikoga iz Hrvatske, a od zanimljivijih imena izdvajamo još kineskog milijardera Guo Guangchanga koji je na 18. mjestu te ljestvice s ukupno 31,7 milijuna eura potpora koje je primio niz njegovih kompanija u Francuskoj i Portugalu.

Pokazatelji su dio studije koju je naručio Odbor za proračunsku kontrolu Europskog parlamenta (The Largest 50 beneficiaries in each EU Member State of CAP and Cohesion Funds) i objavljena je u svibnju ove godine. Tko su izravni, a tko krajnji ili ultimativni korisnici europskog novca? Autori su svoje kriterije ovako objasnili. Izravni korisnici su javna uprava, javni sektor, kompanije s ograničenom odgovornošću, druge pravne ili fizičke osobe koje primaju novac za kohezijsku politiku od agencija za plaćanje. S druge strane, krajnji korisnici su pravne i fizičke osobe koje izravno kontroliraju više od 25 posto nekog izravnog korisnika (i nitko drugi ne kontrolira više od 25 posto), a tamo gdje niti jedan suvlasnik nema više od 25 posto, smatraju da je izravni korisnik ujedno i krajnji. Objavljene podatke o krajnjim korisnicima ipak treba uzeti sa zadrškom. Autori studije upozoravaju, naime, da je trenutačno u EU zapravo nemoguće doći do potpuno točne liste krajnjih korisnika spomenutih europskih fondova za poljoprivredu i koheziju jer postojeći sustavi izvještavanja u članicama nisu zakonski obvezni pružati informacije o tome, pa ne postoji ni jedinstvena baza krajnjih korisnika. Za pola izravnih korisnika kohezijske politike, kažu, ne može se doći do podatka o krajnjim korisnicima zbog loše kvalitete informacija, anonimizacije i limitiranosti postojećih registara kompanija. To bi, očito je, trebalo mijenjati.

Pojedinačni iznosi

Zamolili smo za komentar nekoliko europarlamentaraca iz Hrvatske. Biljana Borzan (S&D/SDP) kaže kako je jasno da postoje rupe u propisima i praksama koje otežavaju prikupljanje i obradu podataka. "Neshvatljivo je da se u sektoru koji je toliko birokratiziran i podložan brojnim pravilima, poput fondova EU, ne može uspostaviti jedinstveni način prikupljanja podataka o primateljima. Nameće se pitanje je li to tako zato što se nije moguće dogovoriti ili jer nekome sadašnja praksa odgovara", komentira. Karlo Ressler (EPP/HDZ), ujedno glavni pregovarač Parlamenta za europski proračun, naglašava kako europski građani imaju pravo znati tko su izravni i krajnji korisnici zajedničkih europskih sredstava. Ono što smatra da proizlazi kao očito jest da se mora uskladiti i razraditi metodologija praćenja izravnih i stvarnih korisnika sredstava s ciljem postizanja veće transparentnosti.

MEĐU FIZIČKIM OSOBAMA

Moćni industrijalac Mittal najveći krajnji korisnik kohezijskog novca

Obveza utvrđivanja stvarnog vlasnika trebala bi se primjenjivati kada osoba posjeduje više od 15% tvrtke

Je li čudno što je Lakshmi Mittal, indijski magnat koji drma industrijom čelika preko konglomerata Arcelor Mittal, a američki magazin Forbes njegovo bogatstvo procjenjuje na 17,6 milijardi dolara, najveći krajnji korisnik europskih kohezijskih fondova među fizičkim osobama?

U takve ocjene spomenuta studija ne ulazi, ona samo detektira kompanije kojima je Mittal 100-postotni vlasnik i dobile su potpore. Ne obrađuje se posebno, jer to nije niti bio cilj autora, informacija da je prva na listi krajnjih korisnika među kompanija s ograničenom odgovornošću španjolska Telefonica s 319,6 milijuna eura potpora, drugi je britanski fond Macquarie European Infrastructure s 300 milijuna eura, a treći francuski Orange s 233,2 milijuna eura potpora. Deveta je na toj ljestvici kompanija TelecomItalia s 98,5 milijuna eura, a deseti Deutsche Telekom s 94,3 milijuna eura (među direktnim korisnicima preko kojih je DT povukao novac navodi se i Hrvatski Telekom).

Transparentnost

Odmah slijedi kineski Cosco Shipping sa 78,8 milijuna eura potpora koje je povukao preko pirejske luke kojoj je vlasnik, a na 13. mjestu je američki US Steel Corporation s 77,4 milijuna eura potpora koje je povukao preko čeličana u Košicama u Slovačkoj. Američkih kompanija krajnjih korisnika ima još: Hunt Companies, koja je potporu povukla preko svoje britanske kompanije Amber Infrastructure, te General Electric Company koja je potporu dobila za niz svojih kompanija u Italiji, Nizozemskoj, Poljskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Ni hrvatski europarlamentarci nisu se upuštali u analizu top-lista krajnjih korisnika. O činjenici da se za dio projekata sada niti ne može doći do krajnjih korisnika Karlo Ressler kaže kako očekuje da će u aktualnom financijskom okviru zahtjevi za označavanje korisnika biti dodatno osnaženi, s konačnim ciljem postizanja većeg stupnja transparentnosti.

Stvarni vlasnik

"Sredstva koja su na raspolaganju državama članicama moraju se iskoristiti što kvalitetnije, s ciljem ravnomjernog razvoja Europe, uz strogo poštivanje svih europskih i nacionalnih propisa. Europska i nacionalna nadzorna tijela imaju odgovornost spriječiti bilo kakvu zloupotrebu dodijeljenih sredstava", napominje.
Biljana Borzan ponavlja da je transparentnost ključna i dodaje da je Europski parlament zatražio reformu Financijske uredbe kojom bi se stvorila pravna osnova za obveznu uporabu otvorenih i standardiziranih podataka o javnoj nabavi, na temelju čega bi informatički sustavi za proračunski nadzor trebali postati obvezni i interoperabilni s nacionalnim i regionalnim bazama podataka. (napisala Gordana Grgas)

MISTERIOZNI

Za 2,5 posto krajnjih korisnika nije poznata zemlja u kojoj borave

Studija na generalnoj razini pokazuje da su u razdoblju od 2014. do 2020. godine kompanije s ograničenom odgovornošću bile najbrojnije među izravnim korisnicima, dok su fizičke osobe najbrojnije među krajnjim korisnicima kohezijske politike. Kad se, međutim, gleda prema primljenim iznosima iz fondova EU, najveća grupa i direktnih i krajnjih korisnika iz redova je javne uprave i javnog sektora - na njih odlazi oko tri četvrtine kohezijskih fondova.

Najzanimljiviji nalazi se, jasno, odnose na krajnje korisnike među fizičkim osobama i kompanijama s ograničenom odgovornošću. Fizičke osobe čine trećinu broja krajnjih korisnika, ali primaju samo osam posto iz fondova EU. Kompanije s ograničenom odgovornošću i druge pravne forme čine oko četvrtinu krajnjih korisnika te primaju 12 posto ukupnog iznosa kohezijskih fondova.

Također, postoji oko 3600 krajnjih korisnika, ili njih 0,6 posto, koji nisu rezidenti EU, a primili su oko 1,8 posto iznosa fondova. Za 2,5 posto krajnjih korisnika koji su primili 1,2 posto kohezijskih fondova nije poznata zemlja u kojoj borave ili je nepoznato gdje je kompanija registrirana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
09. srpanj 2025 05:26