Andrea Doko Jelušić

Izvršna direktorica Američke komore u Hrvatskoj (AmCham): Hrvatska mora postati vidljivija na globalnom tržištu, privlačenje investicija ostaje prioritet

Industrije s visokom dodanom vrijednošću, poput napredne proizvodnje, ICT-a ili biotehnologije, trebale bi biti u fokusu. No, kako bismo privukli ulagače, nužna je dostupnost kvalificirane radne snage

Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica Američke komore u Hrvatskoj (AmCham)

S ulaskom u 2025., pitanje koje nas sve zaokuplja jest kako unaprijediti poslovno okruženje u Hrvatskoj i osigurati konkurentnost u globalnom gospodarstvu. Kao izvršna direktorica Američke komore u Hrvatskoj (AmCham), svakodnevno svjedočim trudu američkih, hrvatskih i međunarodnih kompanija koje djeluju na našem tržištu. Uloga nas u AmChamu jest osigurati im podršku poticanjem strukturnih reformi koje donose dugoročnu vrijednost, ali i savjetovanjem potencijalnih investitora.

Privlačenje stranih investicija i dalje ostaje strateški prioritet. Hrvatska mora postati vidljivija na globalnom tržištu, što zahtijeva ne samo financijske resurse nego i ulaganja u ljudski kapital. Industrije s visokom dodanom vrijednošću, poput napredne proizvodnje, ICT-a ili biotehnologije, trebale bi biti u fokusu. No, kako bismo privukli ozbiljne ulagače, potrebno je opravdati njihovo povjerenje dostupnošću kvalificirane radne snage. Suradnja obrazovnog sektora i privatnih kompanija ključna je da bi se osigurala sinkronizacija znanja i potreba tržišta rada. Hrvatska ima potencijal postati atraktivno odredište za ulagače, ali to zahtijeva strateško planiranje i suradnju svih dionika.

AmCham već godinama aktivno sudjeluje u dijalogu s Ministarstvom financija i Poreznom upravom s ciljem smanjenja poreznog opterećenja na rad i povećanja konkurentnosti plaća. Naš prijedlog povećanja neoporezivog osobnog odbitka na 840 eura bio je usmjeren na smanjenje poreznog pritiska na građane, no konačna odluka povećala je taj prag na 600 eura. Iako nismo u potpunosti zadovoljni, prepoznajemo ovaj potez kao korak u pravom smjeru.

Povećanje praga za ulazak u višu stopu poreza na dohodak na 5000 eura mjesečno, koje je prihvaćeno, značajno je postignuće. Ipak, ostaje pitanje gornje granice za doprinose zdravstvenog osiguranja - mjere koja bi mogla stimulirati otvaranje dobro plaćenih radnih mjesta u Hrvatskoj. Ova inicijativa bila bi važna za zadržavanje stručnjaka i privlačenje novih investicija, a pritom bi imala minimalan utjecaj na državni proračun.

Naš rad na poreznoj reformi temelji se na godišnjem izdanju Preporuka za reformu poreznog sustava, u kojem hrvatski stručnjaci predlažu konkretna rješenja za unapređenje porezne politike. Ovi prijedlozi odražavaju stvarne potrebe tržišta i usmjereni su na dugoročni rast.

Uvođenje ESG (okoliš, društvo i upravljanje) standarda postaje sve važnije za dugoročni uspjeh kompanija. Iako su hrvatske tvrtke napredovale u primjeni okolišnih standarda, društveni aspekt ESG-a često zaostaje. AmCham kroz svoju godišnju ESG konferenciju i natjecanje za ESG Championa, u suradnji s konzultantskom kućom Kearney, radi na jačanju svijesti o važnosti ovih principa. Tvrtke koje ulažu u odnose sa zaposlenicima, dobavljačima i zajednicama povećavaju svoju produktivnost i smanjuju reputacijske rizike, a time potiču dugoročni rast.

Istraživanje koje provodimo omogućava kompanijama da ocijene vlastite rezultate, identificiraju prilike za poboljšanje i usporede se s konkurencijom u industriji. Svake godine sve veći broj poduzeća uključuje se u naš program, a nagrada za ESG Championa priznanje je najboljima u ovom području.

Tehnologija i digitalna transformacija ključne su teme za Hrvatsku. AmCham redovito organizira konferenciju Digitalna Hrvatska 2030., koja okuplja predstavnike javnog i privatnog sektora radi razmjene iskustava i najboljih praksi u digitalizaciji. Na primjer, na konferenciji održanoj u travnju 2024. istaknuta je važnost umjetne inteligencije (AI) u povećanju produktivnosti i konkurentnosti poduzeća.

Osim analize regulative i prilagodbe tehnološkim trendovima, AmCham potiče usvajanje inovacija poput digitalizacije javnih usluga, virtualnih ročišta te e-mobilnosti. Naše poslovne delegacije u SAD-u omogućavaju hrvatskim tvrtkama uvid u najnovije trendove digitalne transformacije, stvarajući prilike za rast i prilagodbu globalnim standardima.

AmChamov Odbor za digitalnu ekonomiju, koji okuplja američka, međunarodna i hrvatska poduzeća, aktivno radi na analiziranju ključnih izazova u primjeni novih tehnologija. Jedan je od važnih ciljeva osigurati regulatorni okvir koji je istodobno jednostavan i prilagođen potrebama kompanija. Naš proces donošenja zajedničkih stavova rigorozan je i temelji se na konsenzusu 350 članica, čime se osigurava objektivnost i fokus na interese biznisa u cjelini. Kako bismo osigurali održivi rast, potrebno je osvrnuti se na globalne trendove i prilagoditi se njihovim zahtjevima. Uz jačanje izvoza, ključno je stvarati prilike za dolazak novih investitora. AmCham koristi prilike za promicanje Hrvatske kao atraktivne destinacije za ulaganja, pri čemu je ključna suradnja s domaćim institucijama poput Ministarstva gospodarstva.

Unapređenje poslovne klime, jačanje suradnje između javnog i privatnog sektora te otvaranje novih prilika za ulaganje ključni su koraci prema održivom rastu. AmCham ostaje predan podršci svojim članovima, ali i razvoju šire zajednice. Hrvatska ima potencijal biti konkurentna na globalnom tržištu - uz pravodobne i ciljane reforme, ta vizija može postati stvarnost.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 17:13