Saša Bilić

Direktor APIS IT-ja: ‘Tradicija i inovacije kao jamstvo digitalne suverenosti Hrvatske‘

Nova vlasnička struktura iskaz je povjerenja APIS IT-ju koji kao tvrtka u vlasništvu države preuzima još veću odgovornost za razvoj javne informacijske infrastrukture, očuvanje hrvatske digitalne suverenosti te posebno za sigurnost podataka hrvatskih građana

Saša Bilić, predsjednik Uprave APIS IT

 Marko Todorov/Cropix

APIS IT, danas jedna od najvećih softverskih tvrtki u Hrvatskoj, ove je godine obilježio 60. godišnjicu osnivanja i jednako toliko godina u službi javne uprave. Našu su povijest obilježile inovacije i stalne promjene kojima smo nastojali ostati relevantni u dinamičnom tehnološkom području te suvremenim i korisnički usmjerenim rješenjima odgovoriti na rastuće potrebe javne uprave. U 60 godina tako smo prešli put od mehanografije do cloud computinga, od bušenih kartica do uspostave najsuvremenije digitalne platforme koja je kroz Centar dijeljenih usluga postavila temelje za digitalnu transformaciju cijelog javnog sektora.

Tijekom šest desetljeća rada mijenjali smo ustroj i ime, ali je naša misija ostala ista: primjenom informacijsko-komunikacijskih tehnologija olakšati funkcioniranje javne uprave i pojednostaviti interakciju građana i poduzetnika s državom. To smo, zajedno s korisnicima naših usluga, i činili projektima koji su mijenjali način funkcioniranja državne uprave - od uvođenja JMBG-a i OIB-a, informacijskih sustava Porezne i Carinske uprave, podrške izborima te rješenja za sustave prostornog uređenja i kulturne baštine do usluga na platformi e-Građani.

U svojoj 60. godini ponovno se mijenjamo. Nakon što je Republika Hrvatska od Grada Zagreba otkupila manjinski udio u APIS IT-ju, od ove godine funkcioniramo kao tvrtka u isključivom državnom vlasništvu. Ta je promjena za nas u prvom redu dokaz predanosti i velike podrške ove Vlade digitalizaciji javnog sektora i cijelog društva. U doba današnjih globalnih izazova digitalna transformacija je istinski preduvjet konkurentnosti i inovativnosti Hrvatske.

Nova vlasnička struktura iskaz je i povjerenja APIS IT-ju koji novom ulogom preuzima još veću odgovornost za očuvanje i razvoj državne informacijske infrastrukture, očuvanje hrvatske digitalne suverenosti te posebno za sigurnost podataka hrvatskih građana. Za tu smo se ulogu pripremili investicijskim ciklusom kojim smo obnovili infrastrukturu, povećali kapacitete te certificirali sve aspekte poslovanja po normama kvalitete, sigurnosti, kontinuiteta poslovanja i upravljanja IT uslugama.

Naše podatkovne centre podigli smo na najvišu razinu sigurnosti i dostupnosti. Korisnicima naših usluga jamčimo visoku razinu zaštite, što je posebno važno u uvjetima kada najveće prijetnje nacionalnoj sigurnosti predstavljaju kibernetički napadi čija su glavna meta, nažalost smo to vidjeli i u Hrvatskoj, upravo kritični IT sustavi i povjerljive informacije.

Tehnološka i poslovna konsolidacija koju smo proveli posljednjih godina omogućila je rezultate koji nas svrstavaju u sam vrh hrvatskog IT sektora. Kontinuirani rast prihoda rezultat je u prvom redu velikih ulaganja u digitalizaciju koja Vlada provodi europskim i nacionalnim sredstvima, a povećani opseg poslova APIS IT prati vlastitim investicijama i povećanjem broja zaposlenih. Sa 600 zaposlenih stručnjaka i najsuvremenijom tehnološkom osnovicom 60. godišnjicu osnivanja dočekali smo kao najstarija i vodeća tvrtka u sustavu državne informacijske infrastrukture, kojoj su povjereni najzahtjevniji projekti digitalne transformacije hrvatske javne uprave.

Danas su to veliki projekti iz Nacionalnog programa oporavka i otpornosti, od kojih se prema kompleksnosti i obuhvatu svakako izdvaja program Digitalna transformacija Porezne uprave. U sklopu njega će se modernizirati 200 aplikacija iz 15 poslovnih područja, čime će porezni obveznici, ali i svi službenici, do sredine 2026. dobiti dinamičan i pregledan sustav temeljen na najnovijim tehnologijama. Novost je i projekt Fiskalizacija 2.0, kojim se obveznom primjenom elektroničkog računa opseg fiskalizacije proširuje i na bezgotovinska plaćanja u B2B segmentu, čiji završetak očekujemo 2025. godine.

Uz nadogradnju kapaciteta i funkcionalnosti Centra dijeljenih usluga, koji danas ima 700 korisnika, tu su projekti iz programa Konkurentnost i kohezija, koje pripremamo u suradnji s korisnicima. Za sljedeće srednjoročno razdoblje planiramo razvoj novih usluga koje će javnoj upravi pomoći da bez velikih vlastitih ulaganja iskoristi potencijale novih tehnologija - prije svega umjetne inteligencije - i odgovori na izazove novog doba.

Međutim, kao društveno odgovorna tvrtka, svjesni smo da ubrzana digitalizacija nameće obvezu održivog razvoja. Uz sve ESG kriterije koje uvodimo u poslovanje, posebno smo fokusirani na smanjenje ugljičnog otiska. Kako podatkovni centri preuzimaju energetski sve intenzivnije radne zadatke, moramo biti svjesni da će potrošnja električne energije nastaviti strelovito rasti. Zato smo - kao APIS IT, ali i kao dio EURITAS-a, europske zajednice pružatelja IKT usluga u javnom sektoru - predani ubrzanju zelene i niskougljične transformacije industrije podatkovnih centara. Prioritet su nam daljnja ulaganja u virtualizaciju i konsolidaciju servera, ali i korištenje obnovljivih izvora energije. Energetsku učinkovitost naših centara dodatno ćemo podići integracijom obnovljivih izvora energije.U naših 60 godina svoje znanje i stručnost ugradile su generacije hrvatskih IT stručnjaka. Tako smo u društvu stvarali i stvaramo višu razinu kompetencija i profiliramo stručnjake bez kojih ne možemo provesti digitalnu transformaciju Hrvatske. Ta vrsta znanja i kapaciteti kojima APIS IT raspolaže jamac su hrvatske digitalne suverenosti, što je istaknuta tema i u mandatu nove Europske komisije koja prvi put u povijesti ima i portfelj posvećen tehnološkoj neovisnosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 17:13