NOVI PODACI

Vrućine i umjetna inteligencija odveli potrošnju na rekordne razine, veliko povećanje kapaciteta nuklearne energije

‘Pomama za energijom ne jenjava ni u najrazvijenijim zemljama svijeta‘

NE Krško

 Ne Krsko/

Globalna potražnja za energijom povećala se u 2024. gotovo dvostruko bržim tempom od prosjeka posljednjih deset godina, upozorava se u najnovijem izvješću o globalnim energetskim kretanjima Međunarodne agencije za energetiku (IEA). Prema izračunu IEA, prošle je godine globalna potražnja za energijom porasla 2,2 posto, nakon što se u proteklih deset godina, izuzev lani, rast kretao 1,3 posto.

- Upotreba električne energije brzo raste, povlačeći za sobom ukupnu potražnju za energijom do te mjere da je dovoljno da se preokrenu godine pada potrošnje energije u naprednim gospodarstvima - komentirao je prvi čovjek IEA Fatih Birol. Polazeći od trenda da je u današnjem svijetu puno oprečnih informacija o globalnim energetskim kretanjima, Birol ističe da izvješće IEA jasno stavlja činjenice na stol.

PROČITAJTE VIŠE Skuplji je plin, mahnito raste i cijena struje: Istražili smo kako stojimo u odnosu na zemlje u okruženju

- Potražnja za svim glavnim gorivima i energetskim tehnologijama porasla je u 2024., pri čemu obnovljivi izvori energije pokrivaju najveći udio rasta, a slijedi ih prirodni plin. A snažna ekspanzija solarne energije, vjetra, nuklearne energije i električnih vozila sve više popušta veze između gospodarskog rasta i emisija - ocijenio je izvršni direktor IEA.

U spomenutoj agenciji upozoravaju da čak i potražnja u naprednim gospodarstvima ponovo raste nakon godina pada, s, ističu, brzim rastom proizvodnje električne energije diljem svijeta te povećavajući potrošnju obnovljivih izvora energije, plina, ugljena i nuklearne energije. Upozoravaju da je globalni rast potražnje za energijom od 2,2 posto došao u godini kada je svjetski BDP rastao po stopi od 3,2 posto.

Povratak rastu

Izvješće IEA uperilo je prst u gospodarstva u nastajanju i razvoju kao odgovorna za više od 80 posto povećanja globalne potražnje za energijom u 2024. Sve to, dodaje se, unatoč sporijem rastu u Kini, gdje je potrošnja energije porasla za manje od tri posto, nakon što je u 2023., primjerice, istovrstan rast bio znatno veći.

- Nakon nekoliko godina pada, napredna gospodarstva zabilježila su povratak rastu, a njihova se potražnja za energijom ukupno povećala za gotovo jedan posto - napominje IEA.

image

Geotermalna elektrana Velika 1 u Cigleni kod Bjelovara

Zeljko Hajdinjak/Cropix

Kada je u pitanju sektorska podjela uzroka povećanja potrošnje, agencija ističe da ubrzanju rasta globalne potražnje najviše pridonosi energetski sektor te da je globalna potrošnja električne energije porasla za gotovo 1100 teravatsati ili 4,3 posto.

- To je gotovo dvostruko više od godišnjeg prosjeka u proteklom desetljeću. Nagli porast potrošnje električne energije u svijetu prošle godine potaknut je rekordnim globalnim temperaturama, koje su potaknule potražnju za hlađenjem u mnogim zemljama, kao i porastom potrošnje u industriji, elektrifikacijom transporta i rastom podatkovnih centara i umjetne inteligencije - napominje se u spomenutom izvješću.

Nuklearni rast

U dijelu izvješća posvećenom obnovljivim izvorima energije, IEA između ostalog iznosi podatak da je količina novih instaliranih kapaciteta obnovljivih izvora energije u cijelom svijetu porasla na oko 700 gigavata, postavljajući, ističe se, novi godišnji rekord 22. godinu zaredom. Povećanje kapaciteta nuklearne energije, prema istome izvoru, doseglo je petu najveću razinu u posljednja tri desetljeća.

- Oko 80 posto povećanja globalne proizvodnje električne energije u 2024. osigurano je obnovljivim izvorima i nuklearnom energijom, koji su prvi put zajedno pridonijeli 40 posto ukupne proizvodnje. Opskrba proizvodnje na prirodni plin također se stalno povećavala da bi se pokrila rastuća potražnja za električnom energijom - navodi IEA.

U prošloj godini, prema navedenom izvoru, rasla je i globalna potražnja za ugljenom, i to za jedan posto, što je upola manje povećanje u odnosu na prethodnu godinu. Intenzivni toplinski valovi u Kini i Indiji povećali su potrebe za hlađenjem i pridonijeli s više od 90 posto ukupnog godišnjeg povećanja potrošnje ugljena na globalnoj razini, naglašavajući velike utjecaje koje ekstremni vremenski uvjeti mogu imati na obrasce potražnje za energijom, dodaje se u izvješću.

Emisije CO2 u razvijenim gospodarstvima pale su za 1,1 posto na 10,9 milijardi tona u 2024., što je, napominje IEA, razina posljednji put zabilježena prije 50 godina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
02. travanj 2025 17:15