BUDUĆNOST ENERGETIKE

Vodeći dionici domaćeg energetskog sektora okupit će se 29. siječnja na konferenciji Jutarnjeg

Budući je energetska tranzicija i ekonomsko pitanje, na skupu će se ispitati prilike za rast BDP-a

Energetske konferencije Jutarnjeg lista već tradicionalno okupljanju čelnike vodećih domaćih energetskih kompanija - prizor s središnjeg panela prošlogodišnjeg skupa 

 Damir Krajac/Cropix

Kako ubrzati energetsku tranziciju u Hrvatskoj u smjeru prihvaćenih ciljeva Europskog zelenog plana, jedna je od središnjih tema devete po redu energetske konferencije Jutarnjeg lista i partnera koja će se u srijedu, 29. siječnja pod nazivom ‘Vizija energetske budućnosti Hrvatske‘ održati u zagrebačkom hotelu ‘Esplanade‘.

Uz pozdravni govor glavnog urednika Jutarnjeg lista Gorana Ogurlića, sudionike skupa, koji će okupiti vodeće dionike domaćeg energetskog sektora, uvodno će video porukom pozdraviti novoimenovani povjerenik Europske komisije Dan Jorgensen kojem će to ujedno biti i prvi nastup na novoj funkciji.

Uvodne prezentacije o aktualnoj situaciji u hrvatskoj energetici iznijeti će ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar Dražen Jakšić i predsjednik Uprave Hrvatske elektroprivrede Vice Oršulić. Nakon toga uslijedit će prvi panel skupa pod nazivom ‘Tranzicija u energetsku niskougljičnu budućnost‘ uz sudjelovanje člana Uprave Prvog plinarskog društva Zvonimira Šibalića, predsjednice Uprave Ine Zsuzsanne Ortutay, predsjednika Uprave E.ON Hrvatske Andreasa Roriga, člana Uprave Končara Ivana Paića, državnog tajnika za energetiku u Ministarstvu gospodarstva Vedrana Špehara i predsjednika Uprave Petrola Ante Mandića. Panel, koji će moderirati direktor za strateško i operativno savjetovanje u jugoistočnoj Europi u konzultantskoj kompaniji PricewaterhouseCoopers Mislav Slade-Šilović, posvećen je, među ostalim, strategijama i politikama koje će postaviti osnovne smjernice razvoja, kao i ulozi obnovljivih izvora u postizanju održive budućnosti.

Prilike za rast

Uoči drugog panela pod nazivom ‘Tržišta energije budućnosti, tehnološka rješenja i energetska učinkovitost‘ sudionicima skupa priređeno je predavanje predsjednika Uprave Agencije za ugljikovodike (AZU) Marijana Krpana na temu budućnosti nafte i plina. Sudionici drugog panela su direktorica Gospodarsko-interesnog udruženja ‘Obnovljivi izvori Hrvatske‘ Maja Pokrovac, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen, direktorica sektora industrije i održivog razvoja u Hrvatskoj gospodarskoj komori Marija Šćulac, potpredsjednik Resalte Tomaš Orešič i član Uprave Jadranskog naftovoda Vladislav Veselica, uz moderiranje novinara i urednika Hrvatske radiotelevizije Mislava Togonala. U središtu drugog panela na skupu naći će se, među ostalim, teme tehnoloških rješenja i inovativnih modela koji će podržati zelenu tranziciju, digitalizacije u energetskim sustavima, tehnologije hvatanja i skladištenja ugljika (CCS) i mogućnosti financiranja energetske tranzicije, uključujući dostupnost fondova EU i poticanje privatnih investicija.

Osim spomenutih tema 9.Energetska konferencija Jutarnjeg lista razmotrit će, među ostalim, i pitanja potencijala geotermalnih izvora za proizvodnju toplinske i električne energije, budućnosti Nuklearne elektrane Krško, skladištenja električne energije, primjene umjetne inteligencije i drugih naprednih tehnologija u energetici. Budući da energetska tranzicija Hrvatske nije samo ekološko, već i ekonomsko pitanje, na skupu u Esplanadi razmijenit će se mišljenja i stajališta o novim prilikama za ekonomski rast, otvaranje radnih mjesta i inovacije u energetskom sektoru.

Kada je u pitanju potreba ubrzanja energetske tranzicije, misao vodilja u organizaciji skupa u Esplanadi je da se Hrvatska, prema Strategiji energetskog razvoja države do 2030. s pogledom na 2050., opredijelila za veće korištenje domaćih obnovljivih izvora energije (OIE), smanjenje emisija stakleničkih plinova, povećanje energetske sigurnosti kroz diverzifikaciju izvora i smanjenje ovisnosti o uvozu fosilnih goriva. Naše temeljne obaveze prema državnoj strategiji i ciljevima EU su povećanje udjela ‘obnovljivaca‘ na najmanje 36 posto do 2030. godine i doseći ugljičnu neutralnost do 2050.

image

Energetska konferencija 2025.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. siječanj 2025 16:44