DUBINSKO SNIMANJE

Velika hrvatska hotelska kuća traži novog vlasnika: Imaju više od 1688 jedinica u hotelima, i 700 parcela u kampovima

Dubinsko snimanje će svakako dati odgovore gdje tvrtka sad stoji i u što je sve potrebno uložiti

Hotel Omorika

Nakon što im je korona, zajedno s njihovim tradicionalno konzervativnim pristupom u ulaganja za koja nisu sigurni da su isplativa, poremetila ranije postavljene ambiciozne planove ulaganja u crikveničku hotelsku kuću Jadran, mirovinci traže način da pronađu novog strateškog partnera koji bi im u tome pomogao. Kako stoji u objavi na Zagrebačkoj burzi u utorak, društvo Jadran razmatra provedbu postupka povećanja temeljnog kapitala izdavanjem novih dionica Društva.

"Kako je ranije objavljeno, Uprava Društva odobrila je proces dubinskog snimanja radi analize postojećeg financijskog, pravnog i tehničkog stanja Društva, kao opciju pronalaska strateškog partnera, odnosno potencijalnog ulagatelja u Društvo, uz zadržavanje mogućnosti dodatnog ulaganja postojećih dioničara. Odluku o eventualnim daljnjim koracima u vezi s razmatranim povećanjem temeljnog kapitala Uprava Društva donijet će po primitku iskaza interesa potencijalnih ulagatelja", stoji u objavi Jadrana.

Kako je poznato, većinski vlasnik crikveničke hotelske kuće je fond PBZ CO, koji drži nešto više od 58 posto dionica. Na drugom mjestu je fond Erste Plavi s oko 30 posto dionica, od ostalih dioničara tu su CERP, odnosno država koja ima manje od tri posto dionica. Većinu portfelja tvrtka ima na crikveničkoj rivijeri, a pred dvije godine kupili su i svoj prvi hotel u Dalmaciji, preuzevši kontroverzni hotel View u Postirama na Braču za oko 50 milijuna eura od tvrtke u suvlasništvu Pavla Vujnovca.

Danas Jadran ima više od 1688 smještajnih jedinica u svojim hotelima i odmaralištima te više od 700 parcela u kampovima, a prisutni su i na makarskoj rivijeri i Omišlju na Krku.

Krajem prošle godine na Burzi su bili objavili poziv na izvanrednu Glavni skupštinu za 2. prosinca, gdje se predlagalo smanjenje i povećanje temeljnog kapitala društva. Konkretno, predloženo je smanjenje temeljnog kapitala sa sadašnjih 64.039.780 eura na 27.971.463 eura, što znači smanjenje za iznos od 36.068.317 eura. Ovo smanjenje planirali su provesti bez isplate dioničarima, prijenosom tog iznosa u kapitalne rezerve.

Neuspjela Glavna skupština

Nakon smanjenja, predloženo je povećanje temeljnog kapitala društva putem javne ponude do najviše 50.000.000 eura. Da se taj prijedlog usvojio, ukupan temeljni kapital društva mogao bi narasti na najviše 77.971.463 eura. Ovo povećanje trebalo je biti realizirano izdavanjem novih dionica. No, na kraju sjednica sazvana za 2. prosinca nije održana jer nije bilo kvoruma, a na odgođenoj sjednici 9. prosinca predložene odluke nisu donesene.

Zasad nam nisu bili dostupni predstavnici vlasnika ili uprave Jadrana da nam pojasne buduću proceduru i najmere oko buduće dokapitalizacije tvrtke, koja bi konačno omogućila repozicioniranje kompanije.

Upućeni u tvrtku i tržište kažu da je put kojim su sad mirovinci krenuli jako dobar za strateško promišljanje Jadrana, i da će dubinsko snimanje svakako dati odgovore gdje tvrtka sad stoji i u što je sve potrebno uložiti. Plus za svakog potencijalnog ulagača je što je u prethodnom postupku predstečajne nagodbe, prije nego su ih preuzeli mirovinci, sređena skoro sva imovina i zemljišta, pa će i domaći i eventualno strani ulagači transparentno znati u što ulaze.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 21:43