Mađarska Alteo grupa, u suvlasništvu MOL-a, objavila je na Budimpeštanskoj burzi plan investicija do 2030. ‘težak‘ 2,5 milijarde eura, otkrivši kako će, osim u Mađarsku, glavninu investicija usmjeriti u Slovačku, Hrvatsku i Srbiju. Riječ je o MOL-ovoj kompaniji koja će se u nadolazećim godinama dodatno usredotočiti na razvoj elektrana na obnovljive izvore energije i drugih ‘zelenih‘ projekata, nakon što je dosada izgradila ili ovladala elektranama s godišnjom proizvodnjom od 313 megavata, od čega 116 iz ‘obnovljivaca‘.
- Sljedeća faza razvoja je regionalni rast u bliskoj i sinergijskoj suradnji s većinskim vlasnikom. Razvoj regionalnog portfelja i tržišta obnovljivih izvora energije ima ključnu ulogu u ostvarivanju srednjoročnih ciljeva vlasnika - navodi se u burzovnoj objavi Alteo grupe koja je u 2023. ostvarila prihod od 232 milijuna eura i neto dobit od 31 milijun eura.
Stjepan Talan sa Slovencima ulaže stotine milijuna eura u energiju budućnosti: ‘Imat ćemo rješenje za svaku kuću‘
Osim razvoja ‘obnovljivaca‘, grupa ‘gura‘ biznise gospodarenja otpadom, trgovine električnom energijom, skladištenja energije u baterijama, konzaltinga u energetici, a sve, kako se navodi u burzovnoj objavi, u bliskoj suradnji s MOL grupom, većinskim vlasnikom naše Ine.
Kada su u pitanju ulaganja u regiji, Alteo grupa polazi od cilja da do 2030. u svom portfelju ima elektrane ukupne snage između 1500 i 2000 megavata. Grupa računa na ukupno osam tržišta, ali su prioriteti Mađarska, Slovačka, Hrvatska i Srbija. Zatim dolaze u obzir i Rumunjska, Poljska i Češka te, kako se navodi u burzovnoj obavijesti, ‘ostala tržišta bivše Jugoslavije‘. Nisu objavljeni detalji ulaganja na ciljanim tržištima, kao što su, primjerice, budžeti za pojedine države i plan ulaganja s iznosima i tržištima.
Akvizicije na pomolu
Iz spomenute objave na budimpeštanskoj burzi je razvidno kako će Alteo, na čijem je čelu Attila Laszlo Chikan, ići i na gradnju elektrana i na preuzimanje već gotovih projekata, kao i da u obzir dolaze i sunčane elektrane i vjetroparkovi i elektrane na toplinsku energiju. Cilj kompanije je 2030. ‘postati regionalni lider u održivosti‘. Izvori najavljenih ulaganja biti će povećanje kapitala kompanije i očekivani rast poslovanja. S postojećih oko 40 milijuna eura godišnje EBITDA, Alteo grupa se do 2030. želi vinuti do čak 300 milijuna eura spomenutog pokazatelja poslovanja.
- Rezultati Altea u protekle tri godine znatno su premašili ciljeve postavljene u njegovoj strategiji 2022-2026, njegova EBITDA stvarno ostvarena u 2023. bila je, primjerice, gotovo dvostruko veća od one koju je postavila za 2026., a obujam planiranih kapitalnih ulaganja bio je 20 posto veći s projektima prihvaćenim do kraja 2024. - komentirao je poslovni portal Vilaggazdasag.hu, specijaliziran za praćenje budimpeštanske burze.
Portal je ovih dana prenio procjenu Erste banke da bi dionica Alteo grupa u 2025. mogla donijeti veći prinos za 30 posto svojim vlasnicima u odnosu na 2024. te tako postati ‘zvijezda‘ tamošnjeg tržišta kapitala. U prošloj godini dionica je doživjela rast cijene od 38 posto dosegnuvši iznos od 9,82 eura. Otuda Vilaggazdasag, najavljujući regionalnu ekspanziju Alteo grupe, zaključuje kako ‘domaća burzovna zvijezda namiguje prema inozemstvu‘.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....