Prelazak na euro

Tri najsiromašnije države Europske unije, među kojima je i Hrvatska, pripremaju se za euro

'Nakon Brexita, nalaziti se izvan eurozone može te učiniti uljezom'
Sofija
 Profimedia, Eye Ubiquitous
'Nakon Brexita, nalaziti se izvan eurozone može te učiniti uljezom'

Tri najsiromašnije zemlje Europske unije, među kojima je i Hrvatska, počinju se pripremati za uvođenje eura, izvještava Bloomberg. Naime, uzimajući u obzir buduću distribuciju ključnih fondova za razvoj, Rumunjska, Bugarska i Hrvatska planiraju promjenu valute.

- Nakon Brexita, nalaziti se izvan eurozone može te učiniti uljezom. Samim pogledom na pripremljeni EU proračun vidi se jasni naglasak na eurozonu – izjavio je Juraj Kotian, ekonomist Erste Banke.

Iako su planovi navedenih balkanskih zemalja u kontrastu su s bogatijim dijelovima nekad komunističkog istoka, a ni grčko iskustvo s eurom nije baš pozitivno, najsiromašnijim zemljama članicama EU fondovi za razvoj dobro će doći u budućnosti.

Tako je u pripremama najdalje došla Bugarska, najsiromašnija zemlja EU, koja se želi prebaciti na euro već ovog ljeta. Hrvatska je najavila promjenu valute u sljedećih pet do deset godina, dok Rumunjska još nije otkrila vremenski rok u kojem će izvršiti navedenu promjenu.

- Postavljanje konkretnog datuma zahtijeva duboku analizu realne, strukturalne i institucijske konvergencije – smatra rumunjska Vlada.

Iako Hrvatska i Rumunjska moraju ispuniti još mnogo uvjeta, summit koji će se sljedećeg proljeća održati u Rumunjskoj (vezan uz budućnost EU nakon Brexita) mogao bi dati jasnije odgovore vezane uz njihov prelazak na euro.

S druge strane, Bugarska je već ispunila europske kriterije, pri čemu su je Njemačka i Francuska poduprle (dok je Europska centralna banka nešto manje zagrijana za tu ideju).

- Postoji velika želja članica eurozone da prošire svoj klub zbog populizma koji je poljuljao geopolitiku i doveo u pitanje europski projekt – rekao je Phoenix Kalen, strateg Societe Generale Grupe dodajući da bi političari eurozone mogli vidjeti širenje kao validaciju EU kao projekta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
14. srpanj 2025 22:10