RAT CIJENAMA

Tomašević održao trijumfalni govor, iz Međimurje-plina odmah uzvratili: ‘Evo što sad nudimo Zagrepčanima!‘

Tomašević je otkrio da preko 150 tisuća kupaca plina prešlo u komercijalnu uslugu kod GPZO-a

Tomislav Tomašević

 Josip Bandic/Cropix

Iako bi se iz istupa gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića o prelasku 150 tisuća Zagrepčana u komercijalnu uslugu kod Gradske plinare Zagreb-Opskrbe (GPZO) moglo zaključiti da je Međimurje-plin sada u problemu jer ne preuzima očekivanih 290 tisuća kupaca plina u metropoli i okolici, u Međimurje-plinu kažu kako od 1.10. očekuju stabilno i uspješno poslovanje.

- Na hrvatskom tržištu smo prisutni od 2012. tako da ne čekamo u redu za državne donacije odnosno proračunska sredstva države da bi pokrili gubitke. Poslovne planove ostvarili smo i za vrijeme svjetske globalne energetske krize bez akumulacije gubitaka i bez pomoći iz državnog oproračuna, tako da čvrsto vjerujemo da ćemo sve promjene, kao i uvijek, savladati - poručili su nam iz Međimurje-plina, otkrivši kako ustraju i na jeftinijoj ponudi plina Zagrepčanima koji javnu uslugu opskrbe žele zamijeniti komercijalnom.

Naime, čakovečka tvrtka, kako nam je poručeno, sigurno će ponuditi za 10 centa po megavatsatu jeftiniji plin u komercijalnoj usluzi od GPZO-a, a otvorena je mogućnost, kažu, da idu i s 50 centi za megavatsat jeftinijim plinom od cijene koju im je HERA odredila za javnu opskrbu plinom u Zagrebu, Velikoj Gorici i Zaprešiću.

image

Gradska plinara Zagreb

Ranko Suvar/Cropix

Može još niže

Prema odluci regulatora, podsjetimo, Međimurje-plin kao novi koncesionar u javnoj opskrbi plinom u Zagrebu mora obračunati isporuku plina po cijeni od 52,20 eura za megavatsat bez Vladine subvencije i PDV-a u tarifnom modelu 2 koji koristi najviše kupaca. Natječući se s reguliranom cijenom, GPZO je ponudio cijenu od 52,10 eura za megavatsat u komercijalnoj usluzi, što je povuklo za sobom ponudu Međimurje-plina u komercijalnoj usluzi od 52 eura za megavatsat. Sada čakovečka tvrtka najavljuje moguću, još nižu cijenu u komercijalnoj usluzi od 47,70 eura za megavatsat.

Otkrivši da je preko 150 tisuća kupaca plina u javnoj opskrbi u Zagrebu, Velikoj Gorici i Zaprešiću prešlo u komercijalnu uslugu kod GPZO-a, gradonačelnik Tomašević proglasio je svojevrsnu pobjedu u tržišnoj utakmici s Međimurje-plinom koji će od 1.listopada od GPZO-a preuzeti javnu opskrbu plinom u glavnom gradu.

- I nakon 1. listopada GPZO ostaje najveći opskrbljivač plinom kućanstava u Zagrebu, a po količinama plina i najveći u državi – ustvrdio je Tomašević, podsjetivši kako Distribucijsko područje Zagreb obuhvaća 290 tisuća kupaca plinom. Iz Tomaševićevog istupa proizlazi da će Međimurje-plin preuzeti oko 140 tisuća kupaca u Zagrebu, Velikoj Gorici i Zaprešiću, uz napomenu da je gradonačelnik Zagreba iznio podatke prema kojima je GPZO uzeo ne samo više tržišta nego i kvalitetniji dio ‘kolača‘.

- Gradska plinara Zagreb-Opskrba ponudu je poslala na 220 tisuća adresa svojih dosadašnjih kupaca, od ukupno njih 290 tisuća na opskrbnom području. Izostavili smo 70 tisuća kupaca jer se među njima nalazi oko 40 tisuća mikro potrošača, odnosno praznih stanova, i oko 30 tisuća neplatiša s većim dugovanjima, odnosno onih koji imaju dugove veće od 500 eura – naveo je Tomašević, s čijim se slavodobitnim prilazom novom odnosu snaga u opskrbi plinom u metropoli ne slaže predsjednik Sindikata distribucije plina i plinske tehnike Hrvatske Vlatko Kottnig.

image

Brza reakcija - predsjednik Uprave Međimurje-plina Nenad Hranilović (na slici) odmah je nakon istupa gradonačelnika Zagreba izašao s novom ponudom cijene plina za Zagrepčane.

Jl Urednici/

Stvarni gubitak

Za Kottniga, GPZO je nakon gubitka koncesije za javnu uslugu opskrbe plinom od Međimurje-plina na javnom natječaju u proljeće ove godine sada samo smanjio štetu.

- Naš rezultat je da smo izgubili 140 tisuća kupaca, a ne dobili 150 tisuća kupaca. Samo su nas veliki napori djelatnika GPZO-a i otpor Zagrepčana prema scenariju da plinara izgubi sve zahvaljujući nesposobnom gradonačelniku i nesposobnoj Upravi GPZO-a koju je on postavio, spasili od potpunog neuspjeha – komentira Kottnig. Naš sugovornik napominje kako se u GPZO-u tijekom rujna radilo i po 12 sati dnevno kako bi se obradili svi zahtjevi građana za prelazak u komercijalnu uslugu i pripremili ugovori za njih.

Dok gradonačelnik Tomašević tvrdi da je velika utrka s vremenom u GPZO-u prouzročena kasnom odlukom regulatora Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) o cijeni plina u javnoj usluzi pa GPZO, navodi, nije mogao prije 2.rujna izaći s ponudom građanima, Kottnig kaže kako se cijena plina koju će odrediti HERA znala još krajem srpnja.

- Problem je što gradonačelnik Tomašević i Uprava plinare po pitanju ponude za komercijalnu uslugu nisu ništa radili cijeli kolovoz, pa smo se na kraju svi našli u kaosu. A još nije sve ni gotovo, jer prema našim procjenama još između pet i deset tisuća građana koji su htjeli prijeći u komercijalnu uslugu nije riješeno. Srećom, moguće je prijeći u komercijalnu uslugu i nakon 1.listopada pa se nadam da će svi koji to žele dobiti ugovor kod GPZO-a – zaključuje predsjednik Sindikata distribucije plina i plinske tehnike Hrvatske.

Prema odluci HERA-e o izboru Međimurje-plina za novog koncesionara u javnoj usluzi opskrbe plinom, GPZO je, kao dosadašnji koncesionar, u obvezi Međimurje-plinu dostaviti podatke o kupcima plina koji su ostali u javnoj usluzi, najkasnije do 8.listopada. Zatim će Međimurje-plin Zagrepčanima i stanovnicima Velike Gorice i Zaprešića poslati nove ugovore o javnoj opskrbi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
30. rujan 2024 16:38