
Venezuelanski izvoz sirove nafte i goriva naglo je pao u ožujku, pokazuju podaci o brodovima, odražavajući utjecaj najave sekundarnih američkih carina kupcima i kašnjenje i obustavu prijevoza nakon otkazivanja dozvola za rad u Venezueli.
Kabinet američkog predsjednika Donalda Trumpa najavio je prošli tjedan carinu od 25 posto svim zemljama koje kupuju venezuelansku sirovu naftu i plin. Washington je istodobno obavijestio strane partnere venezuelanske državne naftne kompanije PDVSA da će opozvati dozvole njihove dozvole za rad i isporuke iz Venezuele.
Carine stupaju na snagu ovaj tjedan, podsjeća Reuters.
Washington je već Chevronu suspendirao dozvolu za proizvodnju nafte u Venezueli i njezin izvoz u SAD, drugo najveće tržište venezuelanske nafte u 2024. godini, nakon Kine.
Američko ministarstvo financija odredilo je kompanijama 27. svibnja kao krajnji rok za obustavu poslovanja u Venezueli i izvoza njezine nafte.
PROČITAJTE VIŠE Prijetnja Kinezima, Talijanima, Španjolcima...: Trump u travnju uvodi carine kupcima venezuelanske nafte i plina
Nakon najave tih mjera redoviti kupci venezuelanske sirove nafte u Kini i Indiji zaustavili su dostavu nafte koja je trebala biti utovarena na brodove na kraju ožujka i u travnju.
U takvim su uvjetima iz teritorijalnih voda Venezuele u ožujku isplovila ukupno 42 broda s 804.677 barela sirove nafte i goriva dnevno, te 341.000 tonom naftnih nusproizvoda i petrokemijskih proizvoda, prema podacima i internim dokumentima PDVSA-e.
To znači da se izvoz smanjio za 11,5 posto u odnosu na veljaču.
U odnosu na ožujak prošle godine smanjen je u prosjeku za 7,8 posto nego u istom mjesecu 2024. godine, kliznuvši na najnižu razinu od kraja prošle godine.
Kina je i u ožujku bila glavno odredište venezuelanske sirove nafte, s uvezenih 483.700 barela dnevno. Slijedi SAD s dopremljenih 210.700 barela dnevno. Na trećem je mjestu, s osjetnim odmakom, Indija s uvezenih 60.160 barela dnevno, a blizu je i Kuba s 50.130 barela dnevno.
Europa obustavila uvoz
U netom završenom mjesecu nafta iz Venezuele nije putovala u Europu, ali neki europski partneri venezuelanske državne nafte kompanije planiraju i utovaruju možda posljednje barele prije krajnjeg roka za obustavu poslovanja, pokazuju dokumenti.
Potpredsjednica Venezuele Delcy Rodriguez rekla je u utorak da su brojke koje je objavio Reuters netočne i da je izvoz nafte u ožujku porastao za 8,78 posto, ali nije potkrijepila tvrdnje dokazima niti pojedinostima, navodi Reuters.
Vlada predsjednika Nicolasa Madura načelno odbacuje američke i sankcije drugih zemalja, govoreći da su posrijedi nelegitimne mjere koje predstavljaju "ekonomski rat" i trebale bi paralizirati Venezuelu.
Zbog pojačanog pritiska Washingtona dva su broda od veljače otplovila iz Venezuele prazna. Drugi tankeri tjednima su čekali pred venezuelanskih luka, čak i nakon što su dobili dozvolu PDVSA-e za utovar, jer mnogi kupci i vlasnici brodova čekaju početak provedbe sekundarnih američkih carina.
Ovih je dana u venezuelanskim vodama ili u njihovoj blizini zabilježeno više od 80 plovila, uključujući i 35 s teretom, ali ih nisu napustili, prema satelitskim slikama koje je analizirao servis za praćenje Tankertrackers.com.
Venezuela bi mogla pronaći nove načine za otpremu nafte u Aziju, preko trećih zemalja i pretovarom na moru, kao što je radila i u proteklim godinama, zajedno s drugim proizvođačima nafte pod sankcijama, napominje Reuters.
Komentari
0