Top 300 šampiona rasta

Splitska Spegra jedina iz Hrvatske na ljestvici FT-a: "Nikada nismo bili opterećeni brojkama ..."

Zemlja s najviše tvrtki na listi je Njemačka koja ima čak 74 tvrtke na ovoj ljestvici, a slijede je Italija sa 55 i Velika Britanija sa 48 tvrtki

Berislav Borovina, osnivač i direktor splitske tvrtke Spegra 

 Spegra/Spegra

Ugledni Financial Times objavio je prvi put ljestvicu europskih dugoročnih šampiona rasta. Na njoj se nalazi 300 tvrtki s održivim rastom prihoda između 2013. i 2023. godine. Vodeća tvrtka na ljestvici je britanska IT tvrtka Darktrace. Slijedi je poljska tvrtka Innpro Robert Bledowski. Među pet vodećih tri su iz Velike Britanije te po jedna iz Poljske i Mađarske.

U napomeni se navodi da ovaj popis, koji je za Financial Times sastavila istraživačka tvrtka Statista, nije nužno odraz veličine gospodarstava zemalja, već njihove sposobnosti za inovacije i spremnosti njihovih brzorastućih tvrtki da budu iskrene prilikom davanja financijskih informacija. Popis se, dakle, sastoji od 300 tvrtki u Europi s najvećom objavljenom složenom godišnjom stopom rasta u razdoblju od 10 godina-do 2023. godine. Radi se, kako napominje Financial Times o razdoblju koje obuhvaća razdoblje nakon financijske krize i razdoblje krize izazvane invazijom na Ukrajinu. Zemlja s najviše tvrtki na listi je Njemačka koja ima čak 74 tvrtke na ovoj ljestvici, a slijede je Italija sa 55 i Velika Britanija sa 48 tvrtki. Daleko najzastupljeniji sektor bio je IT i softver s 14,7 posto rangiranih tvrtki, a slijede ga Građevinarstvo i inženjering sa 7,3 posto, te Logistika i transport sa 6,7 posto.

Stopa rasta

Splitska Spegra kojoj je djelatnost gradnja i inženjering jedina je tvrtka iz Hrvatske na ovoj ljestvici. Spegra se nalazi na 144. mjestu. Složena godišnja stopa rasta, ove splitske tvrtke, iznosi 31,4 posto. Prihodi Spegre u 2023. godini bili su 31,88 milijuna eura a u 2013. godini njezini prihodi su iznosili 2,07,milijuna eura. Spegra je u prošloj godini zapošljavala 255 radnika. Kada se uzme u obzir samo građevinstvo i inženjering Spegra je na 10. mjestu u Europi. Vlasnik Spegre Berislav Borovina, ističe kako ga je iznenadilo ovo priznanje.

“ Vjerujem da nam se isplatilo to što smo se uvijek orijentirali na kvalitetu usluge i kvalitetu radova. Isključivi rast nije bila nikada naša ambicija već je on očito rezultat činjenice što nas je prepoznalo tržište, a dijelom i nestanka nekih velikih hrvatskih građevinskih tvrtki te povećanom opsegom posla zbog potresa. Mi smo u obnovi dali veliki doprinos. Spegra nije opterećena brojkama jer smo mi jako dobro svjesni da nas jedino kvaliteta može održati na tržištu“, ističe Borovina koji napominje da je konkurencija u Hrvatskoj nakon potresa iznimno velika jer je prije potresa bilo samo nekoliko specijaliziranih tvrtki za obnovu oštećenih objekata a danas ih je stotinjak.

“Problem će nastati kada ponestane poslova. Međutim, mi se ne bojimo jer stalno pazimo na kvalitetu tako da smo sigurno da će nas i u takvoj situaciji prepoznati investitori. Za nas je ključno to što nas investitori prepoznaju zbog naše kvalitete i što smo poslove dobivali na temelju referenci, a one su velike. Nama je motiv prirodan rast i to u skladu sa potrebama društva“, naglašava Borovina.

Iza Spegre su uspješno obavljeni radovi na velikom broju tunela i mostova. Spegra je izvodila radove su na sanaciji nekoliko stotina spomenika kulturne baštine. Od kapitalnih izdvajaju se sanacija Starog mosta u Mostaru, Jupiterova hrama u Splitu, hvarskog kazališta i Arsenala u Hvaru, Kneževa dvora u Dubrovniku, crkvi Svetog Vlaha u Dubrovniku, mostovima od Ploča i Pila u Dubrovniku, sinjskoj tvrđavi, kliškoj tvrđavi, dvorcu Veliki Tabor...

Strogi kriteriji i provjera

Istraživanjem baza podataka tvrtki i drugih javnih izvora, Statista je identificirala tisuće tvrtki u Europi kao potencijalne kandidate za rangiranje. Te su tvrtke pozvane na sudjelovanje u natječaju putem e-pošte. Faza prijave trajala je od ožujka do svibnja 2024. godine. Podnesene podatke o prihodima morao je ovjeriti financijski direktor, glavni izvršni direktor ili član izvršnog odbora tvrtke. Sve podatke koje su prijavile tvrtke Statista je obradila i provjerila. Detaljno su istraženi nedostajući unosi podataka. Izbrisane su tvrtke koje nisu ispunjavale kriterije za uvrštenje na rang listu. Minimalna prosječna stopa rasta potrebna za uključivanje u rangiranje bila je 8 posto.

Budući da su mnoge brzorastuće tvrtke obično u privatnom vlasništvu i javno ne objavljuju detaljne financijske podatke, rangiranje kao što je ovo nikada se ne može smatrati potpunim. Međutim rigorozan proces provjere, koji također zahtijeva da viši rukovoditelji potpišu brojke koje su dostavile njihove tvrtke - znači da rangiranje čitateljima može ponuditi značajan uvid u stanje tih privatnih kompanija. Da bi bila uključena u European‘s Long-Term Growth Champions, tvrtka je morala zadovoljiti niz kriterija a to je da je u 2013. godini imala prihod od najmanje 100.000 eura, prihod od najmanje 10 milijuna eura ostvaren u 2023. godini. Isto tako, tvrtka je morala biti neovisna što znači da se nisu razmatrale podružnice kompanija. Tvrtka je morala imati organski rast i sjedište u Europi. Pravo sudjelovanja imale su sve tvrtke iz sljedećih zemalja: Austrija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Island, Irska, Italija, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Malta, Monako, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Švicarska, Ujedinjeno Kraljevstvo.

Značajne tvrtke na ljestvici uključuju online trgovca Zalando, s prihodima od 10 milijardi eura u 2023., dobavljača paketa obroka HelloFresh s prodajom od 8 milijardi eura i tvrtku za streaming glazbe Spotify s prihodom od 13 milijardi eura. Najčešći iznos prihoda tvrtki na početku razdoblja, u 2013. godini, iznosio je 2 milijuna eura da bi do 2023. godine najčešći iznos porastao na 29 milijuna eura.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. siječanj 2025 10:24