DO JUČER NEZAMISLIVO

Saudijska Arabija upala u financijske probleme, megaprojekt ‘The Line‘ se smanjuje iz dana u dan!

Očekuje se da će do kraja desetljeća ondje živjeti manje od 300.000 stanovnika, iako je prvotno bilo planirano 1,5 milijuna

Neboder Rise Tower, planiran da bude visok 2 kilometra, trebao bi biti dovršen oko 2060. godine u Saudijskoj Arabiji.
Projekt je zamišljen kao nadopuna golemom razvoju NEOM-a, koji transformira saudijsku obalu Crvenog mora luksuznim, petozvjezdanim odredištima.
Središnji dragulj tog megaprojekta jest vertikalni grad poznat kao The Line
 

 North Pole Project Riyadh/ferrari/profimedia/North Pole Project Riyadh/ferrari/profimedia
Očekuje se da će do kraja desetljeća ondje živjeti manje od 300.000 stanovnika, iako je prvotno bilo planirano 1,5 milijuna

Saudijska Arabija zatražila je od konzultantskih kuća da provedu stratešku reviziju superambicioznog megaprojekta zvanog „The Line“, grada budućnosti bez automobila koji bi se trebao protezati 170 kilometara, što je dio šireg razvojnog projekta Neom, doznaje američki Bloomberg od izvora bliskih temi.

Jedinica suverenog investicijskog fonda (PIF) angažirala je savjetnike da procijene izvedivost trenutačnog plana te da, ako je to potrebno, predlože moguće izmjene.

Financial Times upozorava da se “era neograničenog trošenja na vanjske konzultante završava” jer se Rijad suočava s pritiskom na troškove, što ukazuje na širi trend; Saudijska Arabija više ne želi trošiti neograničeno na vanjske analize bez jasnih povrata ulaganja.

Iz Neoma su poručili da su „strateške revizije uobičajene za projekte ove veličine“ te naglasili kako „The Line i dalje ostaje strateški prioritet“, uz fokus na operativnu stabilnost, poboljšanje učinkovitosti i ubrzanje radova.

Revizija projekta „The Line“ odvija se u trenutku kada Saudijska Arabija pokušava uravnotežiti svoje ekonomske prioritete, budući da se suočava s ozbiljnim financijskim izazovima. Nafta, koja je temeljni izvor prihoda saudijskog proračuna, bilježi niže cijene nego što su zemlji potrebne za održavanje fiskalne stabilnosti. Konkretno, cijena sirove nafte Brent trenutačno se kreće oko 71 američki dolar po barelu, što je znatno ispod razine koja je Saudijskoj Arabiji potrebna da izbjegne proračunski manjak.

image

Projekt The Line

North Pole Project Riyadh/ferrari/profimedia/

Analitičari procjenjuju da bi ta cijena trebala iznositi najmanje 96 dolara po barelu kako bi se pokrili svi državni rashodi, odnosno čak 113 dolara ako se uključe i iznimno visoki troškovi državnog investicijskog fonda PIF, koji financira megaprojekte poput Neoma. Osim toga, dolazi do slabijeg priljeva stranih ulaganja od očekivanog, što dodatno otežava realizaciju ambicioznih razvojnih planova iz strategije Vizija 2030, čiji je cilj preobraziti saudijsko gospodarstvo i smanjiti njegovu ovisnost o fosilnim gorivima. U takvom kontekstu, revizija projekta „The Line“ pokazuje da vlasti sve pažljivije biraju u što i kojim tempom žele ulagati.

Projekt je dosad prošao kroz određene redukcije – prema informacijama Bloomberga, očekuje se da će do kraja desetljeća ondje živjeti manje od 300.000 stanovnika, iako je prvotno bilo planirano 1,5 milijuna. Na lokaciji trenutačno žive gotovo isključivo radnici angažirani na samoj izgradnji.

I neki dijelovi šireg projekta Neom, poput luksuznog turističkog odredišta Sindalah, suočavaju se s problemima. Premda je otvoren prošle godine, projekt je trenutačno u zastoju zbog navodnih projektantskih pogrešaka. Neom nije novinarima odgovorio na upite.

image

Projekt The Line

North Pole Project Riyadh/ferrari/profimedia

Situacija s projektom „The Line“ jasno pokazuje da se ne radi samo o internoj reviziji unutar saudijskog sustava, već o ozbiljnoj, eksternoj provjeri od strane konzultantskih kuća koje preispituju njegovu ekonomsku održivost, tehnološku izvedivost i širi društveni utjecaj. Saudijska Arabija sve više pokazuje znakove nove proračunske discipline, pri čemu se traži jasna isplativost i konkretni rezultati za svaki uloženi dolar. U tom kontekstu, megaprojekti poput „The Line“ i „Sindalah“ suočavaju se s vrlo stvarnim izazovima; od smanjivanja prvotno zacrtane veličine i značajnih kašnjenja, do tehničkih problema i potencijalno osjetljivih etičkih pitanja.

Opisani procesi temeljite revizije i preciznijeg usmjeravanja financijskih resursa upućuju na to da Saudijska Arabija ulazi u novu fazu svoje razvojne politike – prijelaz iz razdoblja velikih vizija, ambicioznih najava i spektakularnih koncepata u fazu pragmatične realizacije, gdje se svaki projekt mora opravdati kroz konkretne rezultate, ekonomski učinak i održivost u stvarnim uvjetima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
17. srpanj 2025 10:53