BLOOMBERG OBJAVIO

Rimac Grupa ponudila Porscheu otkup 45% udjela u Bugatti Rimcu!

Kompanija Bugatti Rimac trenutno je procijenjena na nešto više od milijardu eura

Mate Rimac pozira pokraj Nevere

 Damir Sencar/Afp

Rimac Grupa, hrvatski proizvođač sportskih automobila, zainteresirana je za otkup udjela koji njemački Porsche AG drži u njihovoj zajedničkoj tvrtki Bugatti Rimac, navode izvori upoznati sa situacijom bliski američkom Bloombergu.

Prema tim izvorima, koji su zatražili anonimnost jer informacije nisu javne, Rimac Grupa je nedavno poslala preliminarnu ponudu za Porscheov udjel u tvrtki od 45 posto. Kako prenosi Bloomberg, kompanija Bugatti Rimac trenutno je procijenjena na nešto više od milijardu eura (oko 1,1 milijardu dolara).

Vjeruje se kako bi Rimac u ovoj transakciji mogao surađivati s drugim investitorima.

Razgovori su još u ranoj fazi i nije sigurno hoće li rezultirati kupoprodajom, ističe isti izvori. Iz Rimac Grupe nisu komentirali navode.

Iz Porschea su, pak, poručili da tvrtka redovito preispituje svoj investicijski portfelj te da blisko surađuje s poslovnim partnerima i suinvestitorima. Međutim, nisu željeli komentirati potencijalnu ponudu Rimca. Porsche se trenutačno nalazi u fazi redefiniranja svoje strategije, smanjio je svoje ciljeve u pogledu elektrifikacije i planira uložiti 800 milijuna eura u razvoj novih modela s motorima na fosilna goriva.

Podsjetimo, Bugatti Rimac osnovan je 2021. kao zajednički projekt Rimac Grupe i Porschea. Godine 2022. Rimac Grupa je prikupila 500 milijuna eura investicija, u čemu su sudjelovali SoftBank Vision Fund 2 i Goldman Sachs Asset Management. U tom su krugu investicija sudjelovali i Porsche i Investindustrial, a Mate Rimac je ostao najveći dioničar.

image

Prošle godine Bugatti je lansirao hibridni hiperautomobil Tourbillon, čija je početna cijena iznosila 3,8 milijuna eura, a svih 250 primjeraka brzo je prodano

Jean-baptiste Millet/dppi/shutte/shutterstock Editorial/profimedia/Jean-baptiste Millet/dppi/shutte/shutterstock Editorial/profimedia

Bloomberg piše kako je Porsche, prema nekim izvorima, svojedobno razmatrao mogućnost da otkupi Rimčev udio u zajedničkom poduzeću. No, nakon nedavnih kadrovskih promjena i izazova na tržištu njemačka kompanija vjerojatno ima druge prioritete. Bloomberg, nadalje, u svojoj analizi piše "kako se možda čini da bi Porsche, kao luksuzni brend koji traži veći utjecaj i rast vrijednosti na burzi, želio zadržati Bugatti u svojem portfelju, ali da je stvarnost složenija". Porsche trenutno prolazi kroz turbulentno razdoblje - profitabilnost pada, prodaja u Kini slabi, a električna strategija ne daje očekivane rezultate. Uz sve to, Trump najavljuje carinu od 25 posto na uvoz automobila u SAD, što dodatno opterećuje perspektivu njemačkog brenda.

Kompliciran odnos Porschea i Rimca

Prošle godine Bugatti je lansirao hibridni hiperautomobil Tourbillon, čija je početna cijena iznosila 3,8 milijuna eura (4,2 milijuna dolara). Vozilo se odlikuje analognim instrumentima nalik švicarskim satovima i 16-cilindričnim motorom Cosworth, a svih 250 primjeraka brzo je prodano (dodatne opcije navodno mogu povećati cijenu za još milijun dolara).

Međutim, postoje tenzije između Rimčeva i Porscheova pristupa biznisu. Prema godišnjem izvješću Porschea, prihod Bugatti Rimca pao je za 46 posto u 2024., a kako je pisao Manager Magazin, Porsche je čak razmatrao preuzimanje potpune kontrole. Tada su iz Porschea izjavili da nisu zadovoljni načinom na koji Rimac Grupa upravlja kompanijom. Istovremeno, Mate Rimac rekao je da želi povećati udio Grupe u Bugattiju. Situaciju dodatno komplicira odlazak Lutza Meschkea, ključne osobe u suradnji s Rimcem, s pozicije Porscheova glavnog financijskog direktora.

Bloomberg piše da Rimac i Porsche možda nisu idealni partneri: prvi godišnje prodaje oko 100 automobila nasuprot Porscheovih 310.000, a i tehnološka osnova njihovih vozila uvelike se razlikuje. Ako bi odlučio raskinuti suradnju s tako vrijednim brendom, Porsche bi bio u dobroj poziciji da nametne teške uvjete u pregovorima.

Premda samo u dobroj, no ne i sjajnoj poziciji, Porscheova pregovaračka moć koncentrirana je u činjenici da ga Rimac ne može prisiliti na prodaju, a da on može tražiti visoku cijenu.

Valja napomenuti da proizvodnja hiperautomobila, unatoč ekskluzivnosti i visokim cijenama, nije nužno unosan posao. Troškovi razvoja izuzetno su visoki jer se često radi o tehnološkim granicama industrije - od vrhunskih materijala do najsuvremenijih pogonskih sustava. Uz to, modeli se proizvode u vrlo ograničenim serijama, nerijetko ručno, kako bi se očuvala ekskluzivnost, što dodatno povećava cijenu po jedinici, ali smanjuje ukupnu isplativost.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
03. travanj 2025 15:36