Svjetska tržišta

Oštar intervju Donalda Trumpa zabrinuo inače optimistične investitore: 'Nisam oduševljen'

Trump je u tom intervjuu također optužio Kinu i Europu da manipuliraju svojim valutama
Donald Trump
 Grigory Dukor / REUTERS

Najvažniji indeksi na Wall Streetu u ponedjeljak su porasli na krilima optimizma investitora u vezi skorašnjih trgovinskih razgovora SAD-a i Kine, no u zadnjim minutama trgovanja izbrisali su veći dio dobitaka nakon oštre kritike američkog predsjednika Donalda Trumpa na račun Fedova podizanja kamatnih stopa te kineskog i europskog manipuliranja valutom.

Njujorški Dow Jones indeks završio je trgovanje s dobitkom od 89,37 bodova ili 0,35 posto, na 25.758 bodova, S&P 500 indeks 0,24 posto, na 2.857 bodova, a tehnološki Nasdaq za 0,06 posto, na 7.821 bod.

U zadnjih 10 minuta trgovanja burzovni indeksi su krenuli nizbrdo, po objavi Trumpova intervjua agenciji Reuters, u kojem je između ostalog izjavio kako „nije oduševljen” s predsjednikom Feda Jeromeom Powellom zbog podizanja kamatnih stopa te ustvrdio da američka središnja banka treba više činiti kako bi potaknula gospodarstvo.

Usred globalnih trgovinskih napetosti, Trump je u tom intervjuu također optužio Kinu i Europu da manipuliraju svojim valutama.

Trump: "Nisam oduševljen"

Američki predsjednici proteklih desetljeća rijetko su kritizirali Fed jer se njegova nezavisnost smatra bitnom za ekonomsku stabilnost. Trump se odmaknuo od te prakse, poručivši da se neće libiti i ubuduće kritizirati ako Fed nastavi dizati kamatne stope.

Trump je još u srpnju prestrašio investitore kada je kritizirao Fed zbog zaoštravanja monetarne politike. U ponedjeljak je rekao da bi Fed trebao biti popustljiviji oko kamatnih stopa.

„Nisam oduševljen s njegovim podizanjem kamatnih stopa, ne. Nisam oduševljen”, kazao je Trump referirajući se na Powella. Trump je lani nominirao Powella na mjesto predsjednika Feda, koji je na toj poziciji zamijenio Janet Yellen.

Kazao je i da ostale zemlje uživaju koristi od poteza njihovih središnjih banaka tijekom tvrdih pregovora o trgovini, dok SAD ne dobiva potporu od Feda.

„Pregovaramo vrlo moćno i snažno s ostalim nacijama. Izvojevat ćemo pobjedu. No, tijekom tog vremena trebao bih dobiti pomoć od Feda. Ostale zemlje popuštaju (monetarnu politiku)”, ustvrdio je Trump.

Fed je ove godine već u dva navrata podignuo kamatne stope, a očekuje se da će to učiniti i idući mjesec, budući je u srpnju inflacija ojačala na 2,9 posto, najvišu razinu u zadnjih 6 godina, dok je stopa nezaposlenosti svega 3,9 posto, najniža u zadnjih otprilike 20 godina.

Nakon što je napustio svoju politiku držanja kamatnih stopa na povijesno niskim razinama, šest godina nakon globalne financijske krize 2008., Fed je postupno krajem 2015. počeo zaoštravati svoju monetarnu politiku.

Trump je u intervjuu ustvrdio i da Kina manipulira tečajem juana kako bi nadoknadila efekt uvođenja američkih carina na svoj izvoz. „Mislim da Kina manipulira tečajem svoje valute, apsolutno. I mislim da se i tečajem eura također manipulira”, ustvrdio je Trump.

Kako je pojasnio, time Kina i EU „nadoknađuju činjenicu da sada plaćaju stotine milijuna dolara, a u nekim slučajevima i milijarde dolara, u američku državnu riznicu. I tako se oni prilagođavaju a ja ne. A ja ću i opet pobijediti”, rekao je Trump.

Tečaj dolara ojačao je od početka godine 5,35 posto prema juanu, nadonadivši dio gubitaka prema kineskoj valuti zabilježenih u 2017.

Tečaj eura, pak, od početka godine pojeftinio je 4,3 posto prema dolaru, pritisnut sporim tempom rasta EU gospodarstava kao i trgovinskim tenzijama između SAD-a i EU-a.

Trump je odredio kao svoj prioritet smanjivanje američkog trgovinskog deficita, a kombinacija rasta kamatnih stopa i jačanja tečaja dolara predstavlja rizik po rast izvoza.

Iz Feda su odbili komentirati najnovije Trumpove ocjene.

Prošlog mjeseca Powell je kazao u jednom intervjuu da Fed ima dugu tradiciju nezavisnosti od politike.

„Obavljat ćemo naš posao na način koji je strogo nepolitički, bez uzimanja u razmatranje političkih pitanja, te provoditi mandat koji nam je dao Kongres”, izjavio je tada Powell.

Američke dionice nakon takvih izjava počele su gubiti na cijeni, no ipak su uspjele zadržati dio dobitaka, zahvaljujući nadi investitora da će ovotjedni sastanak kineske i američke delegacije o trgovinskim problemima polučiti neke rezultate.

Najviše su na dobitku bile dionice energetskog i industrijskog sektora, koje su poskupjele u prosjeku za 0,7 odnosno za 0,6 posto.

Na europskim burzama najvažniji indeksi u ponedjeljak su također ostvarili dobitke – londonski Ftse porastao je 0,43 posto, na 7.591 bod, frankfurtski DAX za 1 posto na 12.331 bod, a pariški CAC za 0,65 posto, na 5.379 bodova.

Na azijskim tržištima

Na azijskim dioničkim tržištima u utorak je prevladavalo dobro raspoloženje zbog očekivanja investitora da će predstojeći sastanak američke i kineske delegacije u Washingtonu smanjiti trgovinske napetosti, no najnovije izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa o tečaju juana i kamatnoj politici Feda pritisnule su tečaj dolara.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bez japanskih oko 6,30 sati bio je u plusu 0,6 posto. Južnokorejski burzovni indeks istodobno je bio u plusu 0,3 posto, šangajski 1 posto, dok je japanski Nikkei bio u minusu 0,1 posto.

Fokus investitora bio je na ovotjednom sastanku kineske i američke delegacije o trgovinskim problemima, a nadaju se da će taj sastanak polučiti neke rezultate.

„Nastavak pregovora je dobra vijest i zbog toga tržište raste u ovoj fazi, no postizanje održivog sporazuma kako bi se okončale trgovinske tenzije u ovome trenutku ne čini se vjerojatnim”, smatra Tai Hui, strateg pri J.P. Morgan Asset Managementu.

No, optimizam investitora zapao je u iskušenje nakon objave Trumpova intervjua Trumpa agenciji Reuters. Trump je, između ostalog izjavio da ne očekuje puno od tog sastanka, a poručio je i da „nije oduševljen” s predsjednikom Feda Jeromeom zbog podizanja kamatnih stopa te ustvrdio da američka središnja banka treba više činiti kako bi potaknula gospodarstvo.

Usred globalnih trgovinskih napetosti, Trump je u tom intervjuu također optužio Kinu i Europu da manipuliraju svojim valutama.

Na deviznim tržištima tečaj dolara našao se pod pritiskom nakon Trumpovih izjava u vezi Feda, juana i eura.

„Izgleda da je Fed ojačao svoje stajalište o podizanju kamatnih stopa na svom zasjedanju u kolovozu. No, otada su počele izbijati na vidjelo nuspojave američko-kineskog trgovinskog rasa, a republikanci se bore da pobjede na specijalnim izborima u Ohiju. U takvom političkom okruženju, najnoviji Trumpov ubod čini se mnogo snažnijim nego onaj prošli (u srpnju)", smatra Daisuke Uno, strateg pri Mitsui Sumitomo Banku u Tokiju.

Dolarov indeks oslabio je prema košarici šest vodećih svjetskih valuta za 0,35 posto, na 95.549 bodova

Istodobno, tečaj dolara potonuo je na najnižu razinu prema jenu od kraja lipnja, na 109,775 jena, a oslabio je i 0,35 posto prema euru, na 1,1544 dolara za euro.

Kineski juan, pak, dotaknuo je jutros tečaj od 6,828 juana za dolar, najvišu razinu od 9. kolovoza.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 14:36