Veliki izazovi

Njemački plan zaštite okoliša mogao bi skupo stajati mnoge kompanije

Cilj Njemačke, odgovorne za nešto više od dva posto ukupnih emisija stakleničkih plinova u svijetu, uglavnom se odnosi na smanjenje emisije ugljika u segmentima visokogradnje i prometa
Proizvođač čelika ThyssenKrupp, mlada aktvistica Greta Thunberg, BASF, Angela Merkel na sajmu autoindustrije
 REUTERS

Najveće njemačke kompanije uvrštene u burzovni indeks DAX-30 mogle bi se suočiti s golemim troškovima povezanim sa smanjenjem emisija ugljika prema planu o zaštiti okoliša koji se vlada sprema objaviti u petak, pokazalo je istraživanje tvrtke za upravljanje imovinom Union Investment.

"Prema našem istraživanju, gotovo svaka od 30 tvrtki čije su dionice u burzovnom indeksu DAX suočit će se s velikim izazovima, čak i kod scenarija niskih cijena ugljičnog dioksida (CO2)", rekao je Henrik Pontzen, voditelj odjela za upravljanje portfeljem u segmentu ekologije, društvenog i korporativnog upravljanja pri Union Investmentu.

Cilj Njemačke, odgovorne za nešto više od dva posto ukupnih emisija stakleničkih plinova u svijetu, uglavnom se odnosi na smanjenje emisije ugljika u segmentima visokogradnje i prometa.

Tamošnji komunalni sektor već je poduzeo značajna smanjenja tih emisija, primoran uvođenjem sustava trgovanja dozvolama u Europskoj uniji (EU-ETS) kojima se potiče efikasnost na području emisija ugljika.

Njemačkoj, međutim, prijeti da ne dosegne ciljeve o smanjenju emisija stakleničkih plinova - od kojih je glavni CO2 - za 55 posto do 2030. u odnosu na razine iz 1990., budući da ih je dosad uspjela smanjiti za tek nešto manje od 30 posto.

Iz Union Investmenta kažu da bi utvrđivanje cijene ugljika za područja koja nisu obuhvaćena postojećim sustavom trgovanja dozvolama u EU kompanijama iz sastava indeksa DAX30 moglo prouzročiti troškove u visini ukupno 5,2 milijarde eura godišnje, pri čemu se ta procjena bazira na cijeni od 30 eura po toni ekvivalenta CO2.

Taj iznos odgovarao bi 3,7 posto ukupne operativne dobiti 30 kompanija sastavnica DAX-a ostvarene u 2018. godini, stoji u priopćenju.

Dodaju da bi se među najteže pogođenim kompanijama mogli naći divovi kemijske industrije BASF, Covestro i Linde, proizvođač čelika ThyssenKrupp, tvrtke u automobilskom sektoru BMW, Continental, Daimler i Volkswagen, te tvrtka za građevinske materijale HeidelbergCement.

Berlin će vjerojatno uspostaviti zaseban sustav trgovanja dozvolama za CO2 za sektore koji podbacuju po tom pitanju prije nego ih se integrira u ETS, a postoje čak i prijedlozi da im se uvede porez na CO2, napominje Reuters.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 00:06