HANFA UPOZORAVA GRAĐANE

Nazovu vas i kažu da imaju akciju koju treba iskoristiti odmah: ‘Ako niste zadovoljni s odgovorom, prekinite razgovor‘

Hrvatske građane telefonski kontaktiraju nepoznate fizičke osobe koje nude trgovanje financijskim instrumentima, primjerice CFD-ovima, dionicama ili kriptovalutama, i to putem online trgovinskih platformi

Čovjek drži smartphone u ruci/ Ilustrativna fotografija

 Jaap Arriens/Nurphoto Via Afp

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) još jednom je pozvala građane na oprez kada im se telefonski nudi online trgovanje pojedinim financijskim instrumentima, budući da se tu često radi o nekom obliku prijevare.

Prema informacijama dostupnima Hanfi, hrvatske građane telefonski kontaktiraju nepoznate fizičke osobe koje nude trgovanje financijskim instrumentima, primjerice CFD-ovima, dionicama ili kriptovalutama, i to putem online trgovinskih platformi.

Budući da se tu često radi o nekom obliku prijevare, Hanfa je još jednom pozvala građane na oprez prilikom komunikacije s takvim osobama te im dala i više savjeta. Tako osobu koja ih je nazvala trebaju pitati na koji je način došla do njihovog telefonskog broja. "Ako niste zadovoljni s odgovorom ili ga ne dobijete, prekinite razgovor", kažu.

PROČITAJTE VIŠE Umirovljenica iz Makarske mislila da ulaže u kriptovalute, prevaranti joj uzeli 28 tisuća eura

Nadalje, ako građane ne zanima trgovanje financijskim instrumentima ili kriptovalutama ili nemaju nikakva znanja o tome, ne trebaju se ustručavati odbiti ponudu. Naime, napominju iz Hanfe, takvi prodajni agenti znaju koristiti agresivne i uporne prodajne taktike, pa tako primjerice uvjeravaju građane u jedinstvenu priliku za sigurnu zaradu, a nekad zovu i po nekoliko puta dnevno i ne prihvaćaju „ne“ kao odgovor.

Također, govore i da trenutačno imaju "akciju" koju "treba iskoristiti odmah“, nagovaraju na uplatu manjeg iznosa kako bi se građani uvjerili u "jednostavnu zaradu“, a između ostalog, predstavljaju se imenima i prezimenima koja su popularna i teško se mogu provjeriti te se uglavnom radi o osobama sa srpskog govornog područja.

"U tim slučajevima ne ulazite u poslovni odnos s takvim društvom. Najvjerojatnije se radi o prijevari", upozoravaju iz Hanfe.

image

TikTok i kriptovalute

Provjeriti je li društvo u Hanfinim registrima

Ako su ih prodajni agenti kontaktirali, a građane online trgovanje ipak zanima, iz Hanfe im savjetuju da u njenim registrima provjere smije li takvo društvo pružati usluge na području Hrvatske. Ako tome nije tako, ne ulazite s njim u poslovni odnos, poručuju iz Hanfe. "To posebno vrijedi za društva ‘registrirana‘ na egzotičnim destinacijama, kao što su Sejšeli, Vanuatu, Sveti Vincent i Grenadini. Takva su područja poznata po slabijoj regulaciji te se tamošnja društva često povezuju s nekim oblicima prijevare", napominju.

Za građane koji su već u poslovnom odnosu s nekim brokerskim društvom, Hanfa donosi nekoliko znakova upozorenja koji mogu ukazivati na to da je riječ o financijskoj prijevari.

Tako, znakovito može biti ako ih zaposlenici zovu učestalo, na njihovu inicijativu, te govore koje naloge otvoriti i po kojoj cijeni te ih stalno nagovaraju na uplatu dodatnog, sve većeg iznosa novca.

Znakovito za građane treba biti i ako ih njihov "mentor“ zove s telefonskog broja koji nije iz Hrvatske i to je jedini način na koji komuniciranja, a s druge strane, ne može ih se dobiti na telefonske brojeve s kojih su zvali. Znak da je riječ o prijevari je i kada se prestaju javljati kada građani zahtijevaju isplatu sredstava ili kada otvoreni nalozi počnu gubiti novac. "Baš tada su ‘uzeli godišnji‘ ili ‘završili u bolnici‘ pa vam se danima ne javljaju", navode iz Hanfe.

"Prijavite slučaj policiji"

Također, sumnju treba probuditi i traženje uplate dodatnog novca za potrebe "plaćanja poreza“ prije nego što oni isplate tražena sredstva, a znakovito je i ako postaju agresivni i nepristojni kada građani traže odgovore i na najjednostavnija pitanja.

"U tom slučaju zatražite isplatu svojeg novca i prekinite poslovni odnos. Međutim, ako se radi o društvu koje nema odobrenje za rad kao broker i koje nije iz Hrvatske, ako je s egzotičnog otočja ili ako uopće ne znate koji je naziv ili sjedište društva, najvjerojatnije se radi o prijevari. Prijavite slučaj policiji. Zato je posebno važno prije ikakvog stupanja u poslovni odnos s nekim društvom online, ili prije uplate novčanih sredstava, provjeriti s kime zapravo poslujete", poručuju iz Hanfe,

Napominju da ponekad i brokerska društva koja smiju poslovati na području Hrvatske, odnosno navedena su u registrima, ne postupaju u najboljem interesu svojih klijenata. "Ako prepoznate bilo koji od znakova upozorenja koji su prethodno navedeni, ne ulazite u poslovni odnos s takvim društvom te se javite Hanfi i prijavite takvo ponašanje", apeliraju iz Hanfe.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
22. travanj 2025 11:29