
Počinje nova potraga za najboljim mladim inovatorima u Hrvatskoj. Jutarnji list i ove godine organizira natječaj Student Digi Awards, a prijaviti se možete do 16. svibnja putem prijavnice na linku.
Prihvaćaju se sva inovativna rješenja, a preporučena područja uključuju digitalnu transformaciju, robotiku, “smart city” i “smart villages” rješenja, strojno učenje, umjetnu inteligenciju, zdravlje i kvalitetu života, održivu energiju i okoliš, promet i mobilnost, sigurnost, hranu i bioekonomiju, obrazovanje, turizam i edukaciju. Prijaviti se mogu studenti i učenici, pojedinačno ili u timovima, s vlastitim projektima.
Deset najboljih projekata i inovatora bit će predstavljeno u tiskanom i digitalnom izdanju Jutarnjeg lista, a nagradni fond od 6600 eura će, prema odluci stručnog žirija, biti raspoređen na najviše tri najbolja projekta.
Naš je cilj prepoznati i podržati mlade inovatore koji oblikuju tehnološku budućnost Hrvatske, a tu su inicijativu u prethodnih pet godina prepoznale osnovne i srednje škole te fakulteti i više škole iz svih dijelova Hrvatske.
Student Digi Awards prva je nacionalna inovacijska tech nagrada za mlade, a u prethodnim izdanjima ukupno se prijavilo nekoliko stotina učenika i studenata, među kojima se istaknulo 50 finalista (po deset svake godine) čije su ideje bile posebno inovativne i kreativne.
Prvu nagradu na Digi Awards natječaju osvojila je Filipa Burul 2020. godine s aplikacijom CroCot, koja poljoprivrednicima omogućuje prepoznavanje vrsta korova u usjevima putem pametnog telefona, uz preporuku odgovarajućeg herbicida za njihovo suzbijanje.
Godinu kasnije, pobjedu su odnijeli Karlo Kolac i Dorian Mikulan, učenici Srednje škole Josipa Slavenskog iz Čakovca, sa svojim projektom personaliziranog chatbota namijenjenog ponavljanju školskog gradiva.
Digi Awards 2022. obilježio je projekt Tongueo – digitalni komunikator za osobe s afazijom, koji su osmislili studenti Tehnološko-tekstilnog fakulteta u Zagrebu: Barbara Bilić, Luka Matijević i Veronika Žunar.
Pobjednik je 2023. bio Branimir Budija, student Fakulteta strojarstva i brodogradnje, koji je razvio robotizirana invalidska kolica s mogućnošću automatskog podizanja na visinu kreveta, čime se znatno olakšava prijelaz korisnika s kolica na krevet i rasterećuje medicinsko osoblje.
Prošle godine je najboljim projektom proglašen AISight, aplikacija koju su osmislile Vanesa Kereš, Lea Ivičin i Tena Horvat. Riječ je o inovativnom rješenju namijenjenom slijepim i slabovidnim osobama, koje im uz pomoć napredne tehnologije omogućuje bolje doživljavanje i razumijevanje svijeta oko sebe.
Tko će se ove godine moći pohvaliti titulom najboljeg mladog inovatora doznat ćemo na proglašenju u lipnju.
Komentari
0