PREDOMISLILI SE

Najveći europski ‘kolektor‘ dugova počeo je s povlačenjem iz Rusije, ali nakon samo par dana - preokret

Jedan od motiva za izlazak ‘EOS‘-a iz Rusije su ograničenja u prijenosu dividendi matičnoj strukturi.

Ekspanzija njemačkih tvrtki, poput EOS Grupe, u Rusiji je započela na valu dobrih političkih odnosa Vladimira Putina (desno) i tadašnje kancelarke Angele Merkel (u sredini).

 Ludovic Marin/afp/profimedia/Ludovic Marin/afp/profimedia

Njemačka ‘EOS Grupa‘, najveća europska mreža tvrtki za naplatu dugova koja posluje i u Hrvatskoj, prekinula je pregovore s ruskom ‘Gazprombankom‘ o prodaji svog biznisa u Rusiji, objavio je njemački dnevnik ‘Berliner Zeitung‘ pozivajući se na ruski poslovni portal ‘RBK‘.

- Pregovori koji su trajali od jeseni više nisu u tijeku, potvrdila su za ‘RBK‘ dva financijska izvora. Prema jednom od njih, ruski predstavnici ‘EOS‘-a iznenada su se povukli su iz pregovora – navodi spomenuti njemački portal, podsjećajući da su se glasine o izlasku ‘EOS Grupe‘ iz Rusije pojavile u proljeće prošle godine. Tada se spekuliralo da ‘EOS‘ ima četiri ponuđača za svoju rusku tvrtku, koju se smatra jednim od najvećih ‘igrača‘ na ruskom tržištu naplate dugova. Jedna od enigmi eventualnog odlaska ‘EOS‘-a iz Rusije je po kojoj cijeni bi njemački vlasnici prodali tamošnji biznis.

Spomenuti ruski portal u jesen prošle godine, spekulirajući o cijeni koju bi ‘Gazprombank‘ podmirio za kupnju ruskog ‘EOS‘-a, izašao je s podacima da je vrijednost imovine ‘EOS‘-ove ruske podružnice krajem 2023. iznosila oko 189 milijuna eura uz međugodišnji rast prihoda od tri posto i dobit za 2023. od čak 56,3 milijuna eura i rast u odnosu na 2022. od gotovo 76 posto. S druge strane, prema istome izvoru, EBITDA ruskog ‘EOS‘-a, kao bitan orijentir za procjenu cijene nekog biznisa, nepoznata je.

- Nakon početka specijalne vojne operacije u Ukrajini i sankcija, agencija EOS prestala je kupovati dugove od sankcioniranih banaka, koje osiguravaju značajan udio ponude na ovom tržištu, ali je nastavila naplaćivati na temelju svog akumuliranog portfelja duga – izjavio je za ‘RBK‘ Ivan Ukleyin, viši direktor za bankovne rejtinge u tvrtki Expert RA.

Zakočena dividenda

Kao jedan od motiva za izlazak ‘EOS‘-a iz Rusije, ‘RBK‘ navodi ograničenja u prijenosu dividendi matičnoj strukturi. Prema dekretu Kremlja, ruske tvrtke ne mogu isplaćivati naknade dioničarima iz neprijateljskih zemalja. Po istome modelu, podsjetimo američki State Department početkom godine zatražio je od Srbije da ‘Naftna industrija Srbije‘ izbaci iz vlasništva ‘Gazprom‘ i ‘Gazpromnjeft‘ jer iz dividendi ‘NIS‘-a spomenute ruske kompanije financiraju rat u Ukrajini.

Ruski portal napominje i kako je naplata dugova u Rusiji od strane tvrtki koje dolaze iz država koje pružaju potporu Ukrajini postala otežana od 2022., podsjećajući da se u zakonodavnoj proceduri nalazi i prijedlog da se strancima iz EU, SAD-a i njihovih saveznika potpuno zabrani bavljenje naplatom dugova u Rusiji. Zanimljivo je da iza prijedloga stoji administracija ruskog predsjednika Vladimira Putina te da je vraćen na doradu iz Dume.

Isti izvor piše kako je zadržana dobit u ruskom ‘EOS‘-u moguće i jedan od problema za zainteresirane kupce jer povisuje cijenu transakcije. S druge strane, dodaje ‘RBK‘, biznise europskih kompanija u Rusiji se od 2022. moglo kupiti po diskontnim cijenama, i do 60 posto manjima u odnosu na tržišnu vrijednost.

Pregovori ‘EOS‘-a i ‘Gazprombanke‘ ponovo su skrenuli pozornost na činjenicu da dio europskih kompanija nije napustio rusko tržište unatoč ruskoj agresiji na Ukrajinu, sankcijama koje je EU zavela Moskvi i pozivima europskim kompanijama da se povuku s tog tržišta. Osim ‘EOS‘-a jedan od poznatijih takvih primjera je austrijska ‘Raiffeisenbanka‘.

Prema poslovnom izvješću ‘EOS Grupe‘ za fiskalnu godinu 2022./23., prihod kompanije iznosio je 977 milijuna eura, a EBITDA 446 milijuna eura. U Istočnoj Europi zabilježili su rast prihoda od 50 posto. Posluju u 24 države s ukupno 6261 zaposlenikom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
22. svibanj 2025 15:10