Ponekad jedino ekonomske usporedbe mogu baciti pravo svjetlo na svijet oko nas, a one povijesne su posebno zanimljive jer oslikavaju silne promjene u načinu na koji funkcionira gospodarstvo.
Kad se tako s današnjim vremenom usporedi vrijednost koju je na svom vrhuncu imala najveća globalna kompanija ikad, nizozemska Ujedinjena istočno-indijska kompanija (Vereenigde Oost-Indische Compagnie, VOC), ispada da je, ugrubo, ona bila “teška” kao današnje ekonomije Japana i Njemačke zajedno.
U pitanju je megakompanija iz 17. stoljeća koja je dobila monopol na nizozemske kolonijalne aktivnosti u Aziji, a imala je takva trgovinska i druga prava da je postala praktički država u državi koja je mogla imati i svoju vojsku te pokretati ratove.
U današnjem bi svijetu ona progutala čak 20 modernih korporativnih divova koji drmaju svjetskim burzama, kako je pobrojao portal Visual Capitalist, računajući njihovu tržišnu kapitalizaciju, od Applea, Googlea, Facebooka, Microsofta, Amazona, Tencenta, Alibabe do Netflixa i Tesle.
Zvuči nevjerojatno, ali u doba dosad najvećeg financijskog balona, nazvanog “tulipomanija” 1637. godine, VUC je dosegao vrijednost od čak 7,9 bilijuna današnjih dolara.
VOC je osnovan 1602. godine kada je dobila 21-godišnji monopol na trgovinu začinima u Aziji.
The Dutch East India Company was the largest company in #history. #Infographic shows the DEIC was as big as 20 of our largest companies combined! In today's dollars it was as large as the GDP of #Germany and #Japan put together. Source: https://t.co/xOdn6XaO3t pic.twitter.com/dVBtBnweAe
— Simon Kuestenmacher (@simongerman600) 1. ožujka 2018.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....