Sudski i arbitražni sporovi proistekli iz javne nabave u građevinarstvu mogu se spriječiti boljom pripremom natječajne dokumentacije i aktivnijom ulogom ponuditelja u usklađivanju natječaja sa zakonskim odredbama, istaknuto je na konferenciji Hrvatske gospodarske komore i Odvjetničkog društva Ljubenko i partneri o javnoj nabavi građevinskih radova, koja je u zagrebačkom hotelu Westin okupila oko 150 predstavnika tvrtki, javnog sektora i stručnjaka iz područja prava i građevinarstva.
- Javna nabava u Hrvatskoj čini oko 16 posto BDP-a, a građevinski je sektor unutar toga apsolutni broj jedan - podsjetio je sudionike skupa u uvodu konferencije odvjetnik Mićo Ljubenko.
Kretanje cijena
Prešavši na pitanje sudskih i arbitražnih sporova proisteklih iz javne nabave, Ljubenko je rekao da je "neke stvari u javnoj nabavi teško predvidjeti".- S druge strane, o nama ovisi to koliko smo spremni za regulaciju nečega što može, ali i ne mora doći. Možemo biti najstručniji, najsavjesniji, najodgovorniji, ali tko će kome jamčiti kako će se kretati cijene na tržištu, recimo, 2026. godine? To danas nitko nikome ne može jamčiti, kao ni to kakvi će biti svi drugi uvjeti. Imali smo, primjerice, razdoblje korone, potres i obnovu - komentirao je Ljubenko, koji je moderirao jedan od središnjih panela skupa u kojem su sudjelovali pomoćnik ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) Vedran Težak, Ksenija Vizintin iz GPP-a Mikić, predsjednica Hrvatske komore inženjera građevinarstva (HKIG) Nina Dražin Lovrec, vršiteljica dužnosti predsjednice Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave Maja Kuhar i voditeljica Sektora za projekte sufinancirane sredstvima Europske unije u Hrvatskim vodama Ivana Bašić.
Prema riječima Maje Kuhar, kod DKOM-a završi tri do četiri posto postupaka javne nabave.
- Trenutno je vidljivo da se žalbeni postupci razvijaju u dva pravca. To su pregled i ocjena ponuda te nejasna natječajna dokumentacija. Naknade za žalbe su značajno povećane, kao i naknade odvjetnicima za zastupanje pred Komisijom.
Problem su profesionalni žalitelji kroz dogovor odvjetničkih društava i tvrtki koje pregledom dokumentacije pronalaze greške u dokumentaciji. To je posebno izraženo kod troškovnika u javnoj nabavi u građevinarstvu. Rješenje je da se naručitelje upozori na formalne pogreške u dokumentaciji koje poslije mogu poslužiti kao razlog žalbenih postupaka te da u sustavu javnih naručitelja ima više kontrole - istaknula je v.d. predsjednice DKOM-a, izazvavši reakciju moderatora Ljubenka, koji je sudionike panela upitao zašto bi netko tko nije uputio prigovor na natječajnu dokumentaciju u javnoj nabavi imao po istoj osnovi pravo na žalbu pred DKOM-om? Je li, dodao je Ljubenko, legalno u ponudu unijeti za određenu stavku iznos od 0,00 eura?
Vedran Težak odgovorio je potvrdno na taj upit.- SAFU provjerava velika odstupanja u ponudama po stavkama u troškovnicima - dodao je Težak.
Budući da je HGK formirala Nacionalnu listu rješavatelja sporova prema FIDIC-ovim uvjetima ugovora, i ta se tema analizirala na skupu. Radi se o popisu stručnjaka kvalificiranih za rješavanje sporova o građevinskim projektima. Sastavljena je u suradnji s Udrugom konzultantskih društava u graditeljstvu, koja je licencirana članica FIDIC-a. Ovaj okvir, kako se čulo na konferenciji, omogućava da se sporovi između naručitelja i izvođača radova prije odlaska na arbitražu riješe putem Vijeća za rješavanje sporova (VRS).
Princip odabira
- Postupci pred VRS-om popularni su zbog svoje učinkovitosti, brzine i niskih troškova. S obzirom na izrazito povećanje broja projekata koje sufinancira EU, ali i na složenost drugih projekata, logičan je trend porasta broja građevinskih sporova, koji zahtijevaju brza rješenja - poručila je potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj. Osvrnula se i na temu o kojoj se dugo raspravlja u građevinarstvu, a to je princip odabira ponuđača u javnoj nabavi s najnižom cijenom.
Najniža cijena inženjerskih usluga, upozorila je potpredsjednica HGK, ne jamči i najniže cjeloživotne troškove građevine. - Nefinancijski dio najčešće se boduje prema broju izvršenih usluga, što znači da će tvrtke povećavati broj odrađenih poslova, no ne nužno i njihovu kvalitetu. Zašto i bi kad nema motivacije za to, jer to neće pridonijeti njihovu daljnjem angažmanu - naznačila je Mirjana Čagalj.
Na značaj javne nabave u ukupnim investicijama osvrnuo se i predsjednik Uprave ING-Grada Branislav Brizar.
- Trenutni sustav ocjenjivanja ponuda mora biti snažnije usmjeren na kvalitetu. Dodjeljivanje ugovora ponudama s najnižom cijenom dosad nije dovelo do najboljeg omjera cijene i kvalitete u praksi- naglasio je Brizar.
U idućoj godini, kako se čulo na skupu, očekuju se nove izmjene Zakona o javnoj nabavi, ali one, navodno, neće biti značajnije, pa bi prijedloge koji su se čuli na skupu trebalo uzeti u obzir kako bi izmijenjeni Zakon bio bolji. Inače, teme konferencije obrađene su i u debatama Hrvatskog debatnog društva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....