Analiza RBA

Lani je prvi put tijekom cijele godine prosječna stopa nezaposlenosti bila ispod 10%

Visok udio izlazaka iz evidencije nezaposlenih nije temeljen na zapošljavanju
Ilustracija
 Ranko Šuvar / Hanza Media

U lanjskom prosincu stopa registrirane nezaposlenosti u Hrvatskoj blago je porasla na mjesečnoj razini, na 9,6 posto, dok je u cijeloj 2018. prosječna stopa nezaposlenosti iznosila 9,9 posto, što znači da je prvi put od kada se vode ti podaci bila ispod 10 posto, navodi se u novoj analizi Raiffeisenbank Austria (RBA).

Prema nedavno objavljenom izvješću Državnog zavoda za statistiku (DZS), u prosincu je stopa registrirane nezaposlenosti porasla na 9,6 posto, s 9,4 posto mjesec dana prije.

„U skladu s očekivanjima i rastom broja nezaposlenih osoba u prosincu, posljednja objava DZS-a o kretanju registrirane stope nezaposlenosti potvrdila je nastavak njenog rasta na mjesečnoj razini. Ovakva kretanja uobičajena su za posljednje mjesece u godini”, navode analitičari RBA u osvrtu na izvješće DZS-a.

Na godišnjoj je razini, pak, stopa nezaposlenosti u prosincu bila manja za 2,4 postotna boda, s obzirom da je u posljednjem mjesecu 2017. iznosila 12 posto.

„Smanjenje stope nezaposlenosti na godišnjoj razini odraz je snažnijeg pada broja nezaposlenih u odnosu na pad broja aktivnog stanovništva. Naime, uz nastavak smanjenja broja nezaposlenih po dvoznamenkastim stopama, za 20,5 posto, broj aktivnog stanovništva zabilježio je godišnju stopu pada od 1,6 posto”, navodi se u analizi.

Promatrano na razini cijele 2018. godine, broj nezaposlenih je smanjen za 20,8 posto na godišnjoj razini, na 153.542 osobe, što je za 40.426 osoba manje nego u 2017.

„Prosječna registrirana stopa nezaposlenosti se po prvi puta spustila ispod 10 posto te je na razini prošle godine iznosila 9,9 posto”, navode analitičari RBA.

No, ističu i to da dvoznamenkaste godišnje stope pada broja nezaposlenih s jedne strane, ne prate isto tako povećanje zaposlenosti s druge strane.

„Naime, privremeni podaci za 2018. u odnosu na revidirane konačne podatke iz 2017. ukazuju da se broj zaposlenih u prošloj godini u prosjeku zadržao na približno istim razinama kao i u 2017.”, navodi se u analizi.

Navodi se i da visok udio izlazaka iz evidencije nezaposlenih nije temeljen na zapošljavanju.

„U 2018. godini 29 posto izašlih iz evidencije nezaposlenih izašli su radi nepridržavanja zakonskih odredbi, odjave s evidencije i nejavljanja te ostalih razloga sugerirajući da dio nezaposlenih odlazi u neaktivnost, a dio odlazi u inozemstvo”, zaključuje se u analizi RBA.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 23:57