
Ukrajina je navodno u završnoj fazi pripreme zakona kojim bi se uspostavila nacionalna strateška Bitcoin (BTC) rezerva, što bi je učinilo prvom tako uređenom europskom zemljom, piše ukrajinski portal za kriptovalute Incrypted. Prema informacijama koje je potvrdio zastupnik Vrhovne Rade, Jaroslav Železnjak, nacrt zakona je gotovo dovršen i uskoro će biti predan parlamentu na razmatranje.
Ukrajina već posjeduje oko 46.351 BTC, što je približno 4,8 milijardi dolara, a većina tih sredstava prikupljena je putem donacija, zapljena i fondova tijekom rata s Rusijom. Planirani zakon ima za cilj formalizirati upravljanje tim sredstvima i integrirati Bitcoin u nacionalnu financijsku strategiju.
U procesu izrade zakona, Ukrajina surađuje s kripto mjenjačnicom Binance, koja pruža tehničku i stratešku podršku. Predstavnik Binancea za tu regiju, Kiril Homjakov, istaknuo je da će implementacija takve rezerve zahtijevati značajne zakonodavne promjene i jasno definiranje regulatornog okvira za kripto imovinu u Ukrajini.
Valja podsjetiti kako je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski odigrao ključnu ulogu u oblikovanju kripto politike zemlje. Naimje, u ožujku 2022. potpisao je zakon koji legalizira kriptovalute, uspostavljajući regulatorni okvir za digitalna sredstva i omogućujući legalno poslovanje kripto mjenjačnica u Ukrajini .
Kao zemlja u ratu, Ukrajina je tijekom protekle dvije godine već prikupila značajne količine Bitcoina (donacijama, zapljenama i drugim oblicima pomoći) koje sada želi pravno regulirati. Za razliku od klasičnih deviznih rezervi u dolarima ili eurima, ova bi digitalna rezerva predstavljala prvi takav potez u Europi, i jedan od rijetkih primjera takve prakse u svijetu.
Novi zakon bi trebao omogućiti državi ne samo transparentno upravljanje postojećim sredstvima, već i da dugoročno koristi Bitcoin kao dio svoje fiskalne sigurnosne mreže. Takav potez ima jasnu političku poruku: financijska suverenost u digitalnom dobu ne mora nužno ovisiti o tradicionalnim centralnim bankama i zapadnim financijskim institucijama.
Ako zakon prođe parlamentarnu proceduru, Ukrajina bi mogla postati pionir u integraciji kriptovaluta u službenu državnu politiku.
Među državama koje već posjeduju Bitcoin u svojim rezervama najistaknutije su Sjedinjene Američke Države, koje trenutačno drže više od 207 tisuća Bitcoina, što čini gotovo jedan posto ukupne ponude te kriptovalute. Slijede Kina s približno 194 tisuće BTC-a, Ujedinjeno Kraljevstvo sa 61 tisućom, Ukrajina s više od 46 tisuća pa Butan, El Salvador i Finska, koje imaju manje, ali značajne količine. U većini slučajeva ti su Bitcoini prikupljeni kroz zapljene, donacije ili specifične državne inicijative. Ukrajina, primjerice, koristi donirani kripto za financiranje obrambenih kapaciteta, dok je El Salvador javno prihvatio Bitcoin kao službenu valutu i koristi ga kao stratešku rezervu.
Istovremeno, nekoliko zemalja aktivno planira uključivanje Bitcoina u svoje rezerve. Češka narodna banka, primjerice, razmatra mogućnost da do 2027. do pet posto svojih deviznih rezervi prebaci u Bitcoin. Slični planovi postoje i u Rusiji, gdje se radi na zakonskom okviru za formiranje strateške kripto rezerve. Hong Kong istražuje opciju uključivanja Bitcoina radi diverzifikacije portfelja, a slične rasprave vode se u Brazilu i Argentini. S obzirom na inflaciju i makroekonomsku nestabilnost, osobito u Latinskoj Americi, ove zemlje u Bitcoinu sve češće vide alternativu dolarizaciji.
S druge strane, neke države odbacile su sve ideje uključivanja kripta u svoje devizne rezerve. Švicarska narodna banka tako navodi volatilnost Bitcoina i nedovoljnu likvidnost kao ključne rizike. Isto su učinile Južna Koreja i Australija, pri čemu se Australija odlučila fokusirati isključivo na strogu regulaciju digitalne imovine bez državnog posjedovanja. Čile je također odbio taj pristup, ocijenivši ga nepraktičnim s obzirom na "postojeći pravni okvir i regulatorne izazove".
Komentari
0