Hrvatska je dokazala da zna učinkovito koristiti europska sredstva – u prošlom financijskom razdoblju iskoristili smo 100 posto dostupnih fondova, a i sada bilježimo odlične rezultate. Uz pravovremenu edukaciju i suradnju s europskim institucijama, osiguravamo stabilnost i uspjeh u budućnosti. Kohezijska politika ostaje ključni alat razvoja, dok pravilno upravljanje i smanjenje administrativnog opterećenja jamče maksimalan učinak za građane i gospodarstvo.
Ključne su to poruke sa stručne izobrazbe „Utvrđene nepravilnosti u godišnjim revizijama i budućnost kohezijske politike EU” u organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva i E.S.I.F. Ustanove za obrazovanje odraslih. Događaj je u zagrebačkom hotelu Westin okupio vodeće stručnjake koji djeluju u sustavu upravljanja i kontrole europskih fondova, a imali su priliku poslušati zanimljiva izlaganja.
Cilj predavanja bio je pružiti sudionicima uvid u najčešće nepravilnosti utvrđene u godišnjim revizijama te smjernice za njihovo izbjegavanje. Poseban naglasak stavljen je na Višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2028. – 2034., kako bi se bolje razumio smjer razvoja kohezijske politike i sustava financiranja iz EU fondova. Ovaj edukacijski događaj donio je vrijedne uvide u sustav kontrole i planiranja financijskih politika Europske unije, čime se dodatno doprinosi transparentnosti i učinkovitosti upravljanja europskom sredstvima.
Ivana Maletić, članica Europskog revizorskog suda, pružila je detaljan pregled ključnih revizijskih nalaza i izazova koji očekuju kohezijsku politiku Europske unije u nadolazećem financijskom razdoblju. Istaknula je da Europski revizorski sud u proteklih deset godina u Hrvatskoj nije pronašao kvantificirane greške, što potvrđuje da sustav EU fondova u Hrvatskoj dobro funkcionira. Također, naglasila je kako je pri donošenju propisa za novo financijsko razdoblje važno uzeti u obzir potrebu administrativnog rasterećenja krajnjih korisnika EU fondova.
U uvodnom obraćanju Hana Huzjak iz Predstavništva Europske komisije u Zagrebu poručila je kako je ključno raspravljati o budućnosti kohezijske politike, s obzirom na to da uskoro započinju formalni pregovori o Proračunu Europske unije.
Savjetnik predsjednika Vlade Zvonimir Savić istaknuo je kako je Hrvatska u financijskom razdoblju 2014. – 2020. iskoristila sva dostupna sredstva, a i dinamika korištenja sredstava iz trenutačnog razdoblja je vrlo dobra. Naglasio je i veliki uspjeh Hrvatske u korištenju instrumenta Nacionalnog plana otpornosti i oporavka.
Zamjenik upraviteljice Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva Luka Bogdan istaknuo je važnost pravovremene edukacije svih koji sudjeluju u pripremi i provedbi EU fondova. Pritom predavanja članova Europskog revizorskog suda, koji imaju bogato iskustvo i praksu, smatra najboljim načinom učenja. Najavio je i daljnje edukacije za djelatnike u sustava upravljanja i kontrole EU fondova jer je važno da sva tijela koja sudjeluju u sustavu upravljanja EU fondova daju svoj doprinos jačanju sustava kroz izobrazbe djelatnika.
Program izobrazbe obuhvatio je dva ključna tematska bloka. U prvom su u fokusu bile nepravilnosti u godišnjim revizijama Europskog revizorskog suda – pregled najčešćih administrativnih i financijskih pogrešaka te analiza njihovog utjecaja na transparentnost upravljanja EU sredstvima. U drugom se se analizirali izazovi izazovi i mogućnosti buduće kohezijske politike Europske unije – strateški osvrt na donošenje novog financijskog okvira s naglaskom na reforme i prilike za unapređenje sustava financiranja.
Završno obraćanje održao je Marko Pavić, zastupnik u Hrvatskom saboru, koji je sumirao glavne poruke predavanja te istaknuo ključne zaključke vezane uz Kohezijski politiku u novom financijskom razdoblju i učinkovitost sustava EU fondova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....