Zelena politika

Japan najavio povećanje udjela obnovljivih izvora, zadržat će nuklearnu energiju

Japan će povećati udio obnovljivih izvora na 24 posto do 2030.
Najveća nuklerana elektrana na svijetu, Kashiwazaki-Kariwa u Japanu
 Issei Kato / REUTERS

Japanska vlada obvezala se u utorak skromno povećati udio energije proizvedene iz obnovljivih izvora otprilike na četvrtinu u novom planu prema kojem bi ipak središnje mjesto i dalje trebalo pripadati nuklearnoj energiji.

Tokio planira do 2030. godine podmirivati 20 do 24 posto potreba za energijom iz obnovljivih izvora, uključujući vjetar i energiju Sunca. Trenutno njihov udio iznosi oko 15 posto.

Kritičari su plan ocijenili neambicioznim a i sam ministar vanjskih poslova Taro Kono kazao je ove godine da je navedeni cilj "znakovito nizak" a obveze zemlje u pogledu obnovljivih izvora "vrijedne žaljenja".

Usporedbe radi, Europska unija odlučila je nedavno povećati udio obnovljivih izvora u ukupnoj energetskoj mješavini do 2030. godine na 32 posto.

Novi japanski plan predviđa također da će nuklearna energija pokrivati više od 20 posto energetskih potreba zemlje do 2030. godine, što odražava kontinuiranu sklonost vlade nuklearnom sektoru usprkos dubokoj zabrinutosti javnosti nakon katastrofe u Fukushimi 2011. godine.

Vlada je smanjila ovisnost zemlje o tom sektoru ali brani nuklearnu energiju kao izvor koji ne uključuje emisiju štetnih plinova i pomoći će zemlji da ispuni obveze vezane za klimatske promjene.

Japan trenutno generira oko 90 posto svoje energije iz fosilnih goriva čiji bi udio prema novom planu trebao biti više nego prepolovljen, uz podršku politike energetske učinkovitosti kako bi se smanjila potražnja.

Nakon katastrofe u Fukushimi Japan se počeo više oslanjati na fosilna goriva poput ugljena, privremeno isključivši nuklearne reaktore.

Trenutačno je u pogonu šest reaktora i unatoč političkoj podršci koju uživa nuklearna industrija, nastojanja komunalnih poduzeća da ih aktiviraju više suočavaju se s otporom javnosti.

Japanski TEPCO, koji je upravljao nuklearkom u Fukushimi, naznačio je prošlog tjedna kako su spremni nastaviti s gradnjom nove nuklearne elektrane na sjeveru zemlje.

„Unatoč snažnim obvezama proizišlim iz nesreće u Fukushimi, smatramo da je naša dužnost osigurati dovoljnu količinu električne energije kako bismo izbjegli ograničenja u opskrbi“, izjavio je u petak šef TEPCO-a Tomoaki Kobayakawa,

Vladin plan također uključuje obećanje da će smanjiti zalihu od 47 tona plutonija, što je količina dovoljna za proizvodnju 6.000 atomskih bombi. Doduše, plutonij je većinom uskladišten u inozemstvu.

Japan je pokušao proizvesti energiju i iz plutonija ali desetljeća istraživanja nisu rezultirala učinkovitom i komercijalno održivom metodom proizvodnje, te je Tokio izložen međunarodnim kritikama zbog nastavka proizvodnje i posjedovanja plutonija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 14:14