IDEALNA LOKACIJA

Investicijski bum u okolici grada nadomak Zagreba: Česi uložili golem novac, grade i poduzetnik iz Libije, svjetski gigant za kavu...

Češka investicijska grupa RC Europe uložila je 100 milijuna eura

RC Zona

 Rc Zona Samobor
Češka investicijska grupa RC Europe uložila je 100 milijuna eura

Samobor je više puta proglašen najboljim velikim gradom za gospodarstvo u Hrvatskoj, stoga ne čudi interes koji investitori pokazuju za ovaj grad nadomak Zagreba, a u posljednje vrijeme i za njegovu okolicu u kojoj se događa pravi investicijski bum. Hale, dvorane, montažni objekti, silosi za asfalt, kamioni, bageri i viličari odnedavno su integralni dio zelene vizure nadomak Samobora koji investicije privlači nižim porezom na dohodak, nižim komunalnim doprinosima te dobrim prometnim položajem u blizini Zagreba uz izlaz na autocestu A3.

Logističko-distributivni centar RC Zone Samobor, u gospodarskoj zoni Bobovica, jedna je od najvećih greenfield investicija u zemlji. Češka investicijska grupa RC Europe uložila je 100 milijuna eura u ovaj logističko-distributivni centar, najveći u Hrvatskoj, koji će se nakon završetka druge faze radova prostirati na ukupno 86 tisuća četvornih metara.

image
Marko Todorov/Cropix
image

RC Europe

Logistički kompleks RC Zone Samobor, najveća češka investicija u Hrvatskoj, projekt je pripreman osam godina. Prošli je mjesec otvorio svoja vrata nakon zaključenja prve faze radova, čime je zakupcima iz djelatnosti logistike i distribucije ponudio prostor od 43 tisuće kvadrata. DB Schenker, Milšped, Logaritam, Commel Zagreb i dm-drogerie samo su neke od velikih kompanija koje su zauzele kvadrate centra RC Zone, a nakon otvorenja druge polovice objekta sljedeće godine očekuje se priljev još velikih imena iz djelatnosti logistike i distribucije.

RC Europe, razvojna tvrtka iz Češke, posluje od 2005. godine u Češkoj, Rumunjskoj, Srbiji i Hrvatskoj. Vrijednost njezina portfelja premašuje 150 milijuna eura, a dosad je realizirala više od 100 projekata.

- Snažno gospodarstvo počiva na učinkovitoj infrastrukturi i organizaciji, a logistika je njegov krvotok i strateška prednost - rekao je ministar gospodarstva Ante Šušnjar prilikom otvorenja ovog centra, kojemu su, osim državnih i gradskih vlasti, nazočili i suvlasnici RC Europea Miloslav Hartman i Jan Prokop.

image

RC Zona

Rc Zona Samobor
image

Foto: RC Europe

U Samoboru se gradi i Specijalna bolnica za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju s hotelom čiji je investitor Hornet Medical Direktorica tvrtke je Stéphanie Klincov Matijašević, a osnivači su Poliklinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, internu medicinu, ortopediju, opću kirurgiju i fizikalnu terapiju Sveta Nedelja te libijski poduzetnik Hanan Abdulrahman Abdulhafid Younis. Ukupna bruto površina ove zgrade, koja se urbanistički nadovezuje na postojeću zgradu autobusnog kolodvora, iznosi 4050 četvornih metara, a sadržavat će polikliniku, prostorije za pacijente, dnevni boravak i wellness centar. Na drugom katu, od ukupno tri, bit će smješten hotel sa 17 smještajnih jedinica. Gradilište je otvoreno lani u svibnju, a radovi vrijedni gotovo 10,4 milijuna eura trebali bi biti završeni krajem 2026. godine.

image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix
image

Zgrada nove Specijalne bolnice za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju s hotelom

Dušan Miljuš
image

Zgrada nove Specijalne bolnice za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju s hotelom

Dušan Miljuš/

Tvrtka Mar za izvođenje građevinskih i energetskih radova na infrastrukturnim objektima svoje je skladište otvorila u samoborskoj okolici, točnije u Samoborskom Otoku. To je malo naselje u posljednje dvije godine privuklo mnoge investitore, koji u njemu otvaraju uglavnom skladišta i gospodarske zgrade. Tvrtka se bavi radovima u građevinarstvu, prvenstveno u području konstruktivnih sanacija armirano-betonskih, zidanih i čeličnih konstrukcija na objektima visokogradnje i niskogradnje, a neki od klijenata su HEP, Hrvatske autoceste, Kamgrad, ING-GRAD i Hrvatske ceste. Posluje već 30 godina, a ukupni prihodi u 2024. iznosili su 36,52 milijuna eura. Direktori tvrtke su Gorki Bratim i Mate Kelava.

image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix

I grupacija Julius Meinl, sa sjedištem u Beču, investirala je u pogon u Samoborskom Otoku gdje je i prebacila adresu ureda svoje hrvatske podružnice 2019. godine. Osim toga, u Samoborskom Otoku tvrtka je sagradila skladište i servis. Julius Meinl je konkurent svjetskim gigantima u proizvodnji kave kao što su Nespresso i Illy, a svoje podružnice ima u više od 70 zemalja. Direktorica tvrtke Julius Meinl Croatia, društva s ograničenom odgovornošću za proizvodnju, trgovinu i usluge, je Katarina Zekić. Tvrtka je 2024. godine uprihodila nešto više od 25 milijuna eura.

image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix
image

Skladište Julius Meinl Croatia

Darko Tomas/Cropix

ID Thermal Systems, tvrtka koja se bavi uvođenjem instalacija za vodovod, kanalizaciju, plin, grijanje i klimatizaciju, također je investirala u gradnju objekta u Samoborskom Otoku. Vlasnik te tvrtke, čiji su prošlogodišnji prihodi oko 538 tisuća eura, je Igor Dujmović.

image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix

Tvrtka HI-KON, koja se bavi proizvodnjom uređaja za dizanje i prenošenje, svoju je novu proizvodnu halu preselila u okolicu Samobora, točnije u Lug Samoborski. Posluje od 2023. godine, a trenutačna lokacija pogona je u Rakitju. Direktor tvrtke Žarko Ban pojasnio nam je zašto je lokacija novog proizvodnog pogona ove tvrtke upravo malo selo nadomak Samobora.

- Samobor je poznat kao obrtnička i poduzetnička sredina, a zemlja je jeftinija nego u Zagrebu - rekao je i dodao da se radi o 12 metara visokoj hali veličine 1500 četvornih metara, gabariti gradnje koji su dopušteni u industrijskim zonama.

U samoborskoj se okolici investira i u stambenu gradnju. Primjerice, u Samoborskom Otoku, mjestašcu s oko 600 stanovnika, u posljednje dvije godine sagrađeno je pet obiteljskih kuća, a gradnja njih još tri je u pripremi. Jedna od njih je manja obiteljska i poslovna zgrada u Otočkoj ulici investitora Josipa Sabelje.

image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix

U istoj ulici, nekoliko kućnih brojeva dalje, ograđeno je zemljište unutar kojeg se nalaze silosi za cement tvrtke Baumit. Čak šest silosa niknulo je na zavojitom dijelu Otočke ulice, tik do jedne i preko puta druge obiteljske kuće. Teretni kamioni svakodnevno dolaze na ovo gradilište bez ploče s informacijama o investitoru, zgradi ili roku gradnje. Tako je nešto manje od godinu dana, a susjedi, naviknuti na seoski mir i pogled na Samoborsko gorje, tvrde da im gradilište smanjuje kvalitetu života.

- Nezamisliva je količina prašine koja nam ulazi u kuće. Otkad su došli, perem prozore svakih nekoliko dana - kaže nam nezadovoljna mještanka.

- U kući koja se nalazi odmah pokraj gradilišta niti ne otvaraju prozore. Imaju dvije bebe i ne žele udisati čestice koje lete prilikom utovara i istovara silosa - rekla je. Njezin je otac, umirovljenik, u posljednjih godinu dana pretrpio je četiri upale pluća, sve zbog čestica koje vjetar usmjerava ravno u njegovu kuću u kojoj živi cijeli život.

- Cesta koju smo platili mi, mještani, sada je puna rupa i ulegnuća zbog prolaska teških kamiona kroz selo. Nedavno su dobili svoj kamionski put, ali dotad su tutnjali kroz selo amo-tamo. Popucale su mi fasada na kući i pločice u kupaoni, a trešnja tijekom prolaska kamiona selom bila je neizdrživa - požalio se umirovljenik.

image
Darko Tomas/Cropix
image

Skladište silosa materijala za žbuke

Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix

- Zemljišta u selu su područja mješovite namjene - pojašnjava Josip Barušić iz MO-a Samoborski Otok, koji potvrđuje da je Otok postao poželjna lokacija za investitore. Ipak, ni on nema informacije o konkretnom gradilištu.

- Dok Grad Samobor ne preda zahtjev za projekt, mi nemamo nikakvih informacija o tome što se gradi. Vidimo da se zemljišta ograđuju i tako znamo da ih je netko kupio.

image

Samoborski Otok

Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix
image

Upozorenje i zabrana prolaska teškim kamionima

Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix

Barušić je pojasnio i situaciju s prolaskom kamiona kroz selo, kojih je, prije zabrane prometovanja, bilo i do 200 na dan.

- Dobru surađujemo s Gradom Samoborom. Nakon što smo se požalili, prolazak kamionima kroz selo je zabranjen i sagrađen je alternativni put kojim mogu prometovati. Kao Mjesni odbor, sada se fokusiramo na obnovu cestovne infrastrukture - izjavio je.

image
Darko Tomas/Cropix
image

Samoborski Otok

Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix
image
Darko Tomas/Cropix

Komentar na investicijski bum tražili smo i iz Ureda gradonačelnice Samobora Petre Škrobot.

- Grad provodi politiku poreznog rasterećenja građana i gospodarstvenika. Konkretno, Samobor je jedan od gradova s najnižim porezom na dohodak u Hrvatskoj. Niža stopa poreza na dohodak smanjena je s 20 na 18 posto, a viša stopa poreza na dohodak s 30 na 27 posto. Komunalni doprinos je smanjen od 50 do 100 posto za sve investitore, osim onih koji grade trgovačke centre i skladišne prostore te se bave proizvodnjom u prvoj zoni gradnje. Komunalna naknada je umanjena 100 posto za prvu, 75 za drugu i 25 posto za treću godinu poslovanja. Smanjena je komunalna naknada za kreativne i pametne industrije, tradicijske i umjetničke obrte, a smanjeni su i kriteriji za oslobođenje plaćanja komunalne naknade za one koji otvaraju obrt u prostorima koji neko vrijeme nisu korišteni kako bi se priveli svrsi - ističu iz Ureda gradonačelnice.

Iz Grada navode i blizinu Zagreba te izlaz na autocestu A3 kao faktore koji Samobor čine idealnom lokacijom za investiranje u logističke centre i skladišta.

- Samobor se ističe kao grad koji aktivno podržava poduzetništvo različitim poticajnim mjerama, razvojnim projektima i infrastrukturom koja olakšava poslovanje. Gospodarstvenici mogu ostvariti potpore za zapošljavanje u privatnom sektoru, potpore za kapitalna ulaganja, za programe novih tehnologija i inovacije, tradicijske, obrtničke i umjetničke obrte, za poljoprivredu, a subvencionira se i zakup poslovnih prostora inkubiranim poduzetnicima u Malom tehnopolisu Samobor - pojašnjavaju ulogu gradske uprave u njegovanju pozitivne investicijske klime u Samoboru i okolici.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
19. srpanj 2025 19:17