
Sezona samo što nije počela, a inspektori Državnog inspektorata sutra u podne trebali bi doći zapečatiti jedan od najstarijih kampova na Jadranu, kamp Jazina u Tisnom na otoku Murteru. Svi gosti koji se sada tamo odmaraju najkasnije do sutra u 12 sati moraju napustiti kamp jer općinska tvrtka Prisliga koja njime upravlja posluje bez rješenja Ministarstva turizma o kategorizaciji, dakle kamp radi na crno.
Kamp se zatvara na najmanje mjesec dana, odnosno do eventualnog ishođenja rješenja o kategorizaciji, za što još nije niti pokrenut postupak. Sve to stoji u nalazu Inspektorata koji smo dobili na uvid u nedjelju ujutro, nakon što su nam se u redakciju obratili podzakupci u kampu, koji usluge smještaja nude u mobilnim kućicama, za što plaćaju paušal tvrtki Prisliga.
Kažu nam da su ovu šokantnu vijest primili bez ikakvih prethodnih najava i pojašnjenja, sredinom tjedna. Danas su u kampu i doslovno ne znaju što će jer ih iz Uprave kampa uvjeravaju da će sve biti u redu i da će kamp nastaviti normalno raditi. No, nikom više ne vjeruju.
- Sve se dogodilo u par dana, bez ikakvih najava i priprema saznali smo da će sutra u 12 sati doći državni inspektorat zatvoriti kamp i zapečatiti kućice. Imam u zakupu dio kampa gdje su moje mobilne kućice i sada trebam - doslovno danas - izbaciti goste i otkazati rezervacije za cijelu sezonu. S tim da mi Uprava kampa cijelo vrijeme sve taji i uredno mi naplaćuje paušal za ovu godinu. Preko noći mi uništava biznis - požalio nam se jedan od podzakupaca, koji nudi luksuzni smještaj u mobilnim kućicama.
Zamršeni imovinsko-pravni odnosi
A kamp je sve osim luksuzan. Velike je površine i na dobroj lokaciji, no kažu nam da se u infrastrukturu gotovo niti ne ulaže, što je očekivano s obzirom na nesređene imovinsko-pravne odnose i bitke zbog zemljišta na kojem se nalazi. Upravo je to, kako neslužbeno doznajemo, kumovalo ovom pečaćenju kampa koje bi se moglo dogoditi sutra.
Cijela se situacija čini prilično zamršenom. Kamp Jazina pripada među kampove srednje veličine, a na njegovima stranicama stoji da se prostire na 55.000 četvornih metara i ima kapacitet za 960 gostiju na 320 parcela, gdje je smješteno i pedesetak mobilnih kućica koje su u podzakupu. Kampom upravlja tvrtka Prisliga d.o.o. koja je u većinskom vlasništvu Općine Tisno, a tvrtka je lani imala osmero zaposlenih. Na stranicama Financijske agencije stoji da je lani imala ukupan prihod od 588.083 eura, što je povećanje od 9,43 posto u odnosu na prethodnu godinu, uz neto dobit od 59.424 eura, malo manju nego prethodne godine.
Kako nam se direktor tvrtke Joško Perina još nije javio da bi nam pojasnio što se događa i zašto nemaju kategorizaciju, samo neslužbeno doznajemo da su korisnici većine parcela u kampu paušalci, koji su postavili svoje kampere ili mobilne kućice te godišnje plaćaju paušal od 4000 eura naviše. Jedna poduzetnica koja u kampu ima mobilne kućice što ih iznajmljuje turistima nedavno je potpisala ugovor za godišnji zakup od 4800 eura po kućici.
Ono najzanimljivije o ovom kampu vlasnička je struktura zemljišta na kojem se nalazi, koja je šarolika, a dobar je dio predmet sudskog spora koji se vodi godinama. Kako se može iščitati iz dokumenata objavljenih na stranicama Općine Tisno, dio zemljišta nekad je bio u vlasništvu obitelji Burtina iz Betine.
Taj dio ekspropriran je 1985. godine uz niz proceduralnih grešaka. Iako je obitelj Burtina pravno osporavala eksproprijaciju, zemljište nije vraćeno i, prema aktualnom zakonu, ne može biti vraćeno jer je u zoni turističkog kampa. Formalni vlasnik dijela zemljišta tako je tvrtka Rastovac d.o.o., koja je u stečaju i iznajmljuje zemljište Prisligi. Ostatak zemljišta, koji nije prošao pretvorbu društva Rastovac, u vlasništvu je RH i za to korištenje turističkog zemljišta Prisliga plaća koncesiju državi.
O sporu zbog zemljišta Općina je na sjednici raspravljala 2022. godine. Budući da načelnik općine Tisno Kristijan Jareb u nedjelju nije bio raspoložen za komentare inspekcijskih naloga kampu Jazine, ne znamo je li u međuvremenu nastupio neki novi moment koji je doveo do toga da kamp ostane bez kategorizacije.
Obavljaju neregistriranu djelatnost
Upravo je rad bez dozvole razlog zbog kojeg se kamp pečati. Kako stoji u nalazu Inspektorata, utvrđeno je da trgovačko društvo Prisliga ne posjeduje važeće rješenje o razvrstavanju i kategorizaciji kampa u Tisnom niti je pri Ministarstvu turizma u tijeku upravni postupak razvrstavanja i kategorizacije kampa.
"S obzirom na to da je inspekcijskim nadzorima nedvojbeno utvrđeno da trgovačko društvo Prisliga d.o.o. za turizam i ugostiteljstvo obavlja neregistriranu ugostiteljsku djelatnost pružanja usluga smještaja, bez rješenja nadležnog ministarstva o ispunjavanju uvjeta za vrstu i kategoriju objekta, te time kao pravna osoba nema zakonom propisane akte o ispunjavanju uvjeta za obavljanje registrirane djelatnosti, koje je bila dužno ishoditi prije početka obavljanja ugostiteljske djelatnosti (...), zabranjuje se daljnje obavljanje ugostiteljske djelatnosti pružanja usluga smještaja u objektu naziva kamp Jazina u Tisnom", stoji u nalazu Inspekcije.
Nadalje se navodi da se zabranjuje rad na najmanje 30 dana od izdavanja usmenog rješenja, i to za svih 327 smještajnih jedinica (248 kamp mjesta i 79 kamp parcela) na kojima se nalazi ukupno 48 mobilnih kućica za pružanje usluga smještaja, dok tvrtka ne ishodi zakonom propisane akte o ispunjavanju uvjeta za obavljanje registrirane djelatnosti, odnosno dok ne ishodi rješenje Ministarstva turizma o ispunjavanju uvjeta za vrstu i kategoriju ugostiteljskog objekta.
Također, Rješenje će se izvršiti pečaćenjem objekta 5. svibnja u 12 sati.
Dotad uprava kampa mora osigurati da sve osobe napuste prostorije i objekte koje se pečate te poduzeti sigurnosne i druge mjere u prostorijama i objektima kako ne bi došlo do bilo kakve štete, znači isključiti struju i vodu te osigurati protupožarne mjere.
Da Prisliga nema važeće rješenje o razvrstavanju i kategorizaciji kampa u Tisnom, potvrdili su nam iz Ministarstva turizma uz napomenu da se niti ne vodi postupak razvrstavanja i kategorizacije.
Kamp treba isprazniti
"Ugostitelj je u predmetnom kampu poslovao na temelju rješenja o privremenom obavljanju ugostiteljske djelatnosti izdanog na zahtjev stranke Prisliga, sukladno odredbama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, na rok do 13. studenog 2024. godine", rekli su nam iz Ministarstva. Na fotografijama kampa vidi se da je prije imao dvije zvjezdice.
Iako nam je načelnik Jareb u poruci u nedjelju ujutro napisao kako ima informacije da će pečaćenje biti odgođeno za kraj mjeseca i da će se u tom razdoblju problem riješiti, pa će kamp raditi normalno, zasad ništa ne ukazuje na to da će inspektori odustati. Dapače, jedan od podzakupaca parcele tvrdi da su mu u Inspektoratu još u petak potvrdili da dolaze u ponedjeljak u podne. Naime, ovi su poduzetnici danima u drami jer se boje da će ostati bez prihoda na koje su računali.
- U pitanju su velike investicije u koje smo ušli kako bismo izradili luksuznu ponudu za goste, a ulazili smo i u kredite, računajući da ćemo moći ostvariti povrat ulaganja. Čak i ako se kamp zatvori na mjesec dana, mi danas nemamo nikakve garancije da to neće biti i dulje, ne znamo što s budućim rezervacijama, čekaju nas globe online agencija, cijela sezona nam visi - rekao nam je spomenuti podzakupac.
Drugi nam opisuje kako se već tjednima nazire da nešto nije u redu, da su čudni poslovni potezi Uprave.
- Prije smo imali zakup na više godina, jedan smo ugovor potpisali na razdoblje od 2020. do kraja 2027. godine. Sada su ga nekima skratili na godinu dana, a nekima su poslali ponude bez ugovora i ljudi ne znaju što činiti. Da ne kažem da sjedimo danas tu i ne znamo bismo li našim gostima iz zapadne Europe rekli da izađu iz smještaja jer se kamp, eto, zatvara. Što ako se ne zatvori? Nitko nam ne govori ništa, to je nevjerojatno - zaključuje poduzetnica.
Komentari (0)
Komentiraj