SPECIJALAN TRETMAN

Ovo su proizvodi koji nisu obuhvaćeni Trumpovim carinama, Amerika očito ne može bez njih!

Trumpova administracija ima dobar razlog za izuzeće ovih proizvoda

Donald Trump

 Daniel Torok/white House/zuma Press/profimedia/Daniel Torok/white House/zuma Press/profimedia
Trumpova administracija ima dobar razlog za izuzeće ovih proizvoda

Prema informacijama iz Bijele kuće, koje je prenio Financial Times, određeni proizvodi bit će izuzeti iz najavljenih recipročnih tarifa predsjednika Donalda Trumpa. Među njima su energenti i minerali koji nisu dostupni u SAD-u, zlatne poluge te određena roba na koju je Trump već ranije uveo carine, poput čelika, aluminija i automobila. Također, proizvodi poput bakra, farmaceutskih proizvoda, poluvodiča i drvene građe, za koje je Trump najavio zasebne carine, također su izuzeti iz ovih tarifa. ​

Koji su razlozi za izuzeće ovih proizvoda?

Kada je riječ o energentima i mineralima koji nisu dostupni u SAD-u, uvođenje tarifa na te proizvode moglo bi negativno utjecati na domaću industriju i gospodarstvo.​

image

Radnik Brian, iz Detroita, bio je gost američkog predsjednika Donalda Trumpa tijekom predstavljanja recipročnih carina u Vrtu ruža ispred Bijele kuće

Brendan Smialowski/Afp

Iako Sjedinjene Američke Države posjeduju znatne prirodne resurse, za niz ključnih sirovina i energenata i dalje su snažno ovisne o uvozu. Upravo zato Bijela kuća najavila je kako će neki proizvodi biti izuzeti iz najnovijeg paketa recipročnih tarifa – među njima energenti i minerali koji nisu dostupni u SAD-u ili ih nema u dovoljnim količinama.

Među njima je uranij, ključan za američku nuklearnu energiju, čija se domaća proizvodnja posljednjih godina gotovo ugasila. Najveći udio dolazi iz Kazahstana, Kanade i Australije. Rijetki zemni elementi (REE), nužni za proizvodnju elektronike, sofisticiranih magneta i obrambenih sustava, također dolaze gotovo isključivo iz Kine, koja dominira globalnim tržištem.

Prirodni grafit, neophodan za litij-ionske baterije, također se gotovo u potpunosti uvozi iz Kine, budući da SAD nema vlastitu komercijalnu proizvodnju.

Kobalt, još jedan ključni materijal za baterije, najviše stiže iz Demokratske Republike Kongo, dok se obrada i prerada uglavnom odvija u Kini.

image

Donald Trump ispred Bijele kuće

Saul Loeb/Afp

Litij, koji se koristi za baterije u električnim vozilima i prijenosnoj elektronici, dijelom se proizvodi u SAD-u (Nevada), ali se i dalje velik dio uvozi iz Čilea, Argentine i Australije.

Nikal, potreban za proizvodnju nehrđajućeg čelika i baterija, dolazi pretežno iz Kanade, Australije i Filipina. Antimon, metal koji se koristi u vojnim tehnologijama i plamenootpornim materijalima, SAD gotovo u cijelosti uvozi iz Kine. Premda u SAD-u postoje rudnici, bakar se u sve većoj mjeri uvozi, a glavni izvori su Čile, Meksiko i Peru.

Strateška važnost

Zbog njihove strateške važnosti i nemogućnosti zamjene domaćom proizvodnjom, ovi su resursi izuzeti iz Trumpovih novih tarifa kako bi se izbjeglo narušavanje opskrbnih lanaca i dodatno poskupljenje ključnih industrijskih komponenti, slažu se ekonomski analitičari.

Zlato se, pak, tradicionalno smatra sigurnim utočištem u vremenima ekonomske nesigurnosti. Najava novih tarifa izazvala je rast cijena zlata na rekordne razine jer investitori traže sigurnost u ovom plemenitom metalu. I premda se zlatne poluge u SAD-u proizvode, i to uglavnom u saveznim državama poput Nevade i Aljaske, Sjedinjene Države i dalje uvoze značajne količine zlata.

image

Event u vrtu Bijele kuće na kojem je Trump uveo carine

Saul Loeb/Afp

Prema službenim podacima američke Carinske uprave, najveći izvoznici zlatnih poluga prema SAD-u su Švicarska, Kanada, Ujedinjeno Kraljevstvo i Meksiko. Švicarska, kao globalno rafinersko središte, od posebne je važnosti jer u njoj zlato iz cijelog svijeta biva pročišćeno i potom preusmjereno na ključna tržišta, uključujući američko. Švicarskoj je Trump inače uveo izrazito visoke carine od 31 posto.

S druge strane, čelik i aluminij već su podložni carinama od 25 posto koje je Trump ranije uveo kako bi, kako kaže, zaštitio domaću industriju. Uvođenje dodatnih tarifa na te proizvode smatralo bi se redundantnim i moglo bi dodatno opteretiti američke proizvođače koji ovise o uvozu ovih metala. ​

Za bakar, farmaceutske proizvode, poluvodiče i drvenu građu, Trumpova administracija planira uvesti specifične carine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
03. srpanj 2025 21:23