1.200.000 dionica na prodaju

Jedna od najvećih građevinskih tvrtki u Hrvatskoj izlazi na burzu: ‘Rizik za ulaganje gotovo je nepostojeći‘

Akvizicijama, koje bi vrijedile oko 25 milijuna eura, a za koje novac može dobit putem izlaska na burzu, ING-GRAD bi uvećao prihode za oko 50 milijuna eura te bi kontrolirao 40 do čak 50 posto geotehničkog sektora u Hrvatskoj. Cijena dionica bit će objavljena 6. ožujka

Briefing Uprave ING-GRAD-a, na čelu s predsjednikom Uprave Branislavom Brizarom, o perspektivi kompanije u kontekstu planiranog izlaska na burzu.
Na fotografiji: Branislav Brizar
 

 Damir Krajac/Cropix

Ono o čemu se u poslovnim krugovima već neko vrijeme nagađalo sada je dobilo i svoju službenu potvrdu. Hrvatski građevinski gigant ING-GRAD izlazi na Zagrebačku burzu, čime ulazi u novu fazu poslovanja i financijske transparentnosti. Tako je ING-GRAD postao prva građevinska kompanija koja nakon niza godina izlazi na domaću burzu.

Očekuje se da će inicijalna javna ponuda (IPO) izazvati značajan interes među ulagačima, s obzirom na stabilan rast i dugogodišnje iskustvo tvrtke u sektoru visokogradnje i infrastrukturnih projekata.

Bit će ponuđeno 1.200.000 dionica na prodaju, odnosno 30 posto udjela u ukupnom temeljnom kapitalu izdavatelja, a analitičari smatraju da bi ovaj potez mogao dodatno ojačati poziciju tvrtke na tržištu i osigurati joj sredstva za nove investicije i širenje poslovanja. Cijena po dionici neće biti manja od 37 ni viša od 46 eura.

Razlozi izlaska na burzu

Branislav Brizar, osnivač i većinski vlasnik tvrtke ING-GRAD, objasnio je da su glavni razlozi izlaska na burzu korištenje tako stečenog kapitala za moguće strateške akvizicije, posebno u sektoru geotehnike i građevinsko-inženjerskih operacija, implementacija programa suvlasništva ključnim zaposlenicima radi dugoročnog motiviranja i privlačenja stručnog kadra, te osiguranje kapitala za rast i razvoj, podrška za bankovne garancije te buduće financiranje.

image

Briefing Uprave ING-GRAD-a, na čelu s predsjednikom Uprave Branislavom Brizarom, o perspektivi kompanije u kontekstu planiranog izlaska na burzu.
Na fotografiji: Branislav Brizar

Damir Krajac/Cropix

- S obzirom na velik broj manjih kompanija u hrvatskoj geotehničkoj industriji, ING-GRAD bi akvizicijom tri do pet takvih kompanija postao uvjerljivi tržišni lider, te bi kroz objedinjavanje poslovanja i sinergije značajno podigao profitabilnost i prihode od preuzetih kompanija. Opisanim akvizicijama, koje bi vrijedile oko 25 milijuna eura, ING-GRAD bi uvećao prihode za oko 50 milijuna eura te bi kontrolirao 40 do čak 50 posto geotehničkog sektora u Hrvatskoj - objasnio je plan Brizar.

Dodao je i da on kao većinski vlasnik i osnivač društva ING-GRAD drži ukupno 2.633.400 dionica, što je 66 posto temeljnog kapitala izdavatelja, dok društvo ING-GRAD kao izdavatelj drži 1.356.600 vlastitih dionica.

- Kao većinski vlasnik napominjem da će sav novac koji zaradimo putem tržišta kapitala ići isključivo na račun kompanije - poručio je Brizar.

Struktura javne ponude

Ponuda će trajati devet radnih dana i odvijat će se u jednom krugu, a obuhvaća tri kategorije ulagača. To su zaposlenici koji, ako kupe dionice, imaju pravo na dodjelu dodatnih dionica (jedna dodatna dionica na svake četiri kupljene i zadržane četiri godine). Minimalni iznos njihova ulaganja iznosi 500 eura.

Zatim su tu kvalificirani ulagatelji, odnosno pravni i fizički subjekti unutar Europskog gospodarskog prostora (EGP) koji moraju uložiti najmanje 50 tisuća eura, te mali ulagatelji - pravne i fizičke osobe u Hrvatskoj koje ne ispunjavaju uvjete za kvalificirane ulagatelje. Minimalni iznos njihova ulaganja također iznosi 500 eura.

image

Briefing Uprave ING-GRAD-a, na čelu s predsjednikom Uprave Branislavom Brizarom, o perspektivi kompanije u kontekstu planiranog izlaska na burzu.
Na fotografiji: Branislav Brizar

Damir Krajac/Cropix

Nakon objave javnog poziva 20. veljače, od 24. veljače do 6. ožujka trajat će upis u knjigu dionica, 6. ožujka bit će objavljena konačna cijena dionica i alokacija, a listanje na Zagrebačkoj burzi očekuje se četiri dana kasnije.

Rizik i dividende

Financijski stručnjaci poručuju da će uspjeh IPO-a ovisiti o tržišnim uvjetima i interesu institucionalnih ulagača, ali i o poslovnim rezultatima koje ING-GRAD ostvaruje u nadolazećem razdoblju.

Po prihodima ostvarenima u 2023., ING-GRAD je, prema podacima Fine, ušao u top pet najvećih građevinskih kompanija u Hrvatskoj, a u 2024. nastavio je snažan trend rasta poslovanja uz prihode od 129 milijuna eura, što je rast od čak 33 posto u odnosu na prethodnu godinu. Posljednjih godina kompanija je bilježila dvoznamenkastu EBITDA maržu od 16,9 posto, što je znatno više od prosjeka sličnih građevinskih kompanija u Hrvatskoj. Ukupno ugovoreni projekti na kraju 2024. godine iznosili su 316 milijuna eura, što je najviše do sada. Brizar je najavio da u 2025. očekuje da će prihodi iznositi 160 milijuna eura.

Nepostojeći dug i niski zahtjevi za kapitalna ulaganja u dugotrajnu imovinu otvaraju prostor za isplate dividendi, poručuju iz tvrtke. Tako je za poslovnu godinu 2024. definirana dividenda u iznosu od 2,60 eura po dionici, a ING-GRAD se obvezao do 2028. isplaćivati dividendu u rasponu od 33 posto do 67 posto dobiti, ovisno o financijskom položaju društva.

- Rizik za ulaganje u našu tvrtku gotovo je nepostojeći. Ali nemamo nikakvo opterećenje ako ne uspijemo s ovim planom. Ulazimo u proces opušteni. Imamo gomilu ugovorenih poslova i prihodi će nam gotovo sigurno nastaviti rasti. Pozivam ovim putem i ostale građevinske tvrtke iz Hrvatske da prate naš put - poručio je Branislav Brizar, osnivač i većinski vlasnik tvrtke ING-GRAD.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. veljača 2025 15:24