S instaliranom snagom od 10,2 megavata u 18.670 ugrađenih solarnih panela, Inina solarna elektrana u Virju druga je najveća solarna elektrana u zemlji, istaknuto je na jučerašnjoj svečanosti puštanja u rad spomenute elektrane.
- Puštanjem u rad naše prve solarne elektrane ispisujemo povijest Ine i činimo iskorak u zeleniju i održiviju budućnost našeg poslovanja. Ina ulaže velike napore kako bi nadogradila tradicionalni lanac vrijednosti raznim isplativim projektima obnovljivih izvora energije. Uskoro planiramo u rad pustiti i našu solarnu elektranu u Sisku, a vjerujem da ćemo vrlo brzo govoriti i o Ininim uspjesima u geotermalnoj energiji - istaknuo je na svečanosti u Virju predsjednik Uprave Ine Péter Ratatics. Najavivši skoro stavljanje u rad i solarne elektrane u Sisku, iz Ine su poručili da će iz SE-a Virje i SE-a Sisak u elektroenergetsku mrežu godišnje isporučivati oko 16.000 megavatatsati električne energije iz obnovljivih izvora, što je, napominju, dovoljno za prosječnu godišnju potrošnju gradova poput Makarske ili Jastrebarskog.
Najnovija rješenja
Projektiranje i gradnja solarne elektrane Virje, kako navode u Ini, trajali su oko godinu dana, a elektranu je gradila domaća tvrtka Končar - Inženjering, koja je odabrana na međunarodnom natječaju. U elektranu je, ističe naša najveća kompanija, ugrađena Končarova oprema i softver domaće, hrvatske proizvodnje. Končar, dodaje se, gradi i solarnu elektranu Ine u Sisku.
- Ovaj uspjeh još je jedan dokaz Končarovih kompetencija u provedbi složenih EPC projekata s obzirom na to da su se pri izgradnji elektrana primjenjivala najnovija tehnološka rješenja, uključujući našu platformu Proza Net, okosnicu digitalizacije postrojenja - rekao je na svečanosti u Virju predsjednik Uprave Končara Gordan Kolak.
Govoreći o izazovima zelene tranzicije za Inu, Péter Ratatics je najavio da kompanija želi biti među prvim proizvođačima zelenog vodika za tržište.
- Želimo nastaviti razvijati projekte trajnog skladištenja ugljikova dioksida u naša naftna ležišta, koje provodimo već skoro cijelo desetljeće, a ispitujemo i potencijale vjetra na Jadranu. Ina može uspješno odgovoriti na izazove zelene tranzicije i doprinijeti postizanju ciljeva održivosti Europske unije i Republike Hrvatske. Našim projektima to dokazujemo - naglasio je predsjednik Uprave Ine.
Koprivničko-križevački župan Darko Koren stavio je SE Virje u kontekst, kako je istaknuo, 40 godina duge suradnje Ine, općine Virje i županije.
- Naša suradnja iznimno pozitivno utječe na razvoj lokalne zajednice i standard života mještana, a time i na razvoj cijele županije - ustvrdio je Koren na predstavljanju elektrane čija je priključna snaga 9 megavata, a godišnja očekivana proizvodnje električne energije 12.225 megavatsati. To je prva Inina solarna elektrana u radu.
U Ini ističu da iskorak kompanije u obnovljive izvore energije predstavlja dio njezinih razvojnih smjernica koje su usklađene i sa strategijom MOL Grupe "Shape Tomorrow 2030+", u kojoj Ina, ističu, ima važnu ulogu.