Ubrzani rast kredita kućanstvima, gotovinskih i stambenih, kao i njihov neizravni poticaj inflaciji, primorali su Hrvatsku narodnu banku (HNB) na mjere kočenja. Glavni cilj novih mjera je smanjiti omjer mjesečnog anuiteta u odnosu na primanja, a time i ukupan iznos kredita koji klijenti mogu dobiti. U slučaju stambenih kredita otplata duga neće smjeti biti veća od 45 posto dohotka, dok se kod ostalih kredita, uključujući gotovinske, taj omjer otplate duga i dohotka (DSTI) ograničava na 40 posto.
Uz to, najdulji rok na koji će banke ubuduće moći odobravati gotovinske kredite iznosi deset godina, a u slučaju stambenih maksimum je 30 godina. Vrijednost nekretnine u zalogu, pak, više ne smije biti veća od 90 posto stambenog kredita. Ako je taj LTV pokazatelj (loan to value) veći, kredit se smatra rizičnijim i u pravilu nosi veću kamatnu stopu. No, banke će i dalje imati pravo na vlastite procjene ograničenja, mimo propisanih pravila, i to do 20 posto stambenih i 10 posto nestambenih kredita u svakom tromjesečju. Iznimke se odnose na potrošače koji kreditom rješavaju svoje stambene potrebe.
Utjecaj na inflaciju
Podaci već duže vrijeme upućuju na to da nove kredite banke relativno često odobravaju uz povišeni teret otplate, osobito u slučaju stambenih kredita. Uz to, objašnjavaju u HNB-u, donekle je već vidljivo i pogoršanje naplativosti gotovinskih nenamjenskih kredita, i to za one odobrene prije dvije-tri godine. "Ti su krediti odobreni u vrijeme relativno slaboga kreditnog rasta, a naplativost im se pogoršala u razdoblju vrlo snažnog rasta dohodaka", navodi HNB među svojim objašnjenjima zašto baš sada donosi ove mjere. Moguće je da bi ranije organičavanje rasta gotovinskih kredita ipak pripomoglo i u obuzdavanju inflacije.
Kada je riječ o inflaciji, HNB ocjenjuje da mjere mogu posredno pomoći i pri usporavanju rasta cijena, kroz smanjenje kreditno financirane potrošnje. No, njihov je primarni cilj spriječiti prekomjerno popuštanje uvjeta kreditiranja i zaduživanja potrošača, teškoće s otplatom kredita, gubitke za potrošače i banke, a na kraju i nepovoljni utjecaj na gospodarski rast i financijsku stabilnost.
Što mogu očekivati građani koji u sljedećim mjesecima namjeravaju uzeti kredit, banke još nisu spremne komentirati. Ipak, kao izgledna posljedica HNB-ovih mjera navodi se će dio njih dobivati manje iznose kredita nego što bi to bio slučaj do sada. S druge strane, moguć je dodatni pritisak na spuštanje kamatnih stopa banaka. Jer, što je kamatna stopa niža, dužnik će moći dobiti veći iznos kredita, što je posebno važno u slučaju kupnje stana ili kuće.
Blagi kriteriji
HNB-ova analiza pokazuje da su banke lani odobrile gotovo trećinu stambenih kredita uz omjer anuiteta i primanja iznad 45 posto, dok je u prosjeku taj DSTI omjer povećan s 38 posto u 2022. na 41 posto u 2024. Isto tako, oko 30 posto stambenih kredita odobreno je uz LTV omjer veći od 90 posto. Objašnjavajući zašto je dopustio tolika prekoračenja, HNB ističe da je "u određenim okolnostima opravdano odobriti kredite mimo ograničenja na osnovi detaljne bančine procjene kreditne sposobnosti dužnika", primjerice kada banke procijene da potrošač može preuzeti i uredno podmirivati veći teret otplate duga.
U središnjoj banci iznose i svoja očekivanja od novih mjera: u slučaju gotovinskih kredita, čija je stopa rasta dosegla 16 posto, simulacija upućuje da bi mogli usporiti na 12,5 posto. Stambeni krediti, pak, mogli bi rasti po stopi od 8,5 posto, umjesto ostvarenih 9,2 posto. Isto tako, mjere bi trebale smanjiti udio kredita koji se odobravaju uz relativno blage kriterije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....